Wakacje z prądem rzeki

Wakacje na wodzie? Najlepiej w kajaku - będzie sportowo i naprawdę tanio. Jednego dnia możesz na kamienistym przełomie sprawdzić, czy jesteś prawdziwym twardzielem, a już nazajutrz leniwie snuć się przez zupełną dzicz.

 

 

Turystyka kajakowa nie wymaga specjalnej kondycji. Na jedno-, dwutygodniowym spływie z pewnością dasz sobie radę. Może tylko przez pierwsze dni będziesz nieco obolały, ale im dłużej będziesz pływał, tym łatwiej będzie ci szło. Zobaczysz, że po kilku dniach wiosłowanie będzie już mniejszym wysiłkiem.

Na początku wyprawy przygotuj się na pokonywanie 10-15 km dziennie, później będziesz mógł przepłynąć nawet 30 km. Dużo jednak zależy od stopnia trudności szlaku, siły nurtu i od tego, czy są na trasie tzw. przenoski, czyli miejsca, w których trzeba wyjść na brzeg i przenieść kajak.

Na pierwszą przygodę z kajakiem najlepiej wybrać jakąś niezbyt trudną rzekę. Zdecydowanie odradzam trasy wiodące samymi jeziorami - nudne to i uciążliwe. Jeśli masz w ekipie doświadczonego kajakarza, to można pokusić się o samodzielny wypad. Jeśli nie, zacznij od zorganizowanej wyprawy z przewodnikiem. Biur turystyki kajakowej jest bez liku, urządzają spływy na prawie wszystkich rzekach. Spływy organizują też kluby turystyki kajakowej i wypożyczalnie. Nie martwisz się wtedy o sprzęt, noclegi, no i nie musisz uczyć się na własnych błędach.

Skąd kajaki? Oczywiście z wypożyczalni, pełno ich w całym kraju. Zawiozą sprzęt nad rzekę, a potem odbiorą w umówionym miejscu (kilka rad dotyczących wynajmowania sprzętu znajdziesz w ramce obok). Problem może być za to z noclegami - nad popularnymi rzekami pól biwakowych nie brakuje, ale są szlaki, gdzie często jesteś skazany na nocowanie na dziko, a to może skończyć się mandatem. Przed rozpoczęciem spływu doświadczeni kajakarze biorą się do gimnastyki. Parę skłonów na pewno nie zaszkodzi - lepsze to niż kontuzja. Na głowę czapka, z okryciem na kark, na nogach sandały lub specjalne siatkowe buty. Uchronią cię przed skaleczeniem o jakąś puszkę czy szkło, gdy przyjdzie wejść do wody, a jednocześnie nie zachlapiesz wnętrza kajaka. Do tego okulary na łańcuszku, najlepiej polaryzacyjne, bo widać przez nie, co jest pod taflą wody. Przyda się też przecięta na pół butelka plastikowa do wylewania wody. Plus kremy do opalania i środki przeciw komarom. I ruszamy...

 

 

Kajakarstwo ekstremalne

 

Kiedy złapiesz już podstawy, co ci szkodzi spróbować pasjonującego kajakarstwa morskiego (polskie przepisy pozwalają na pływanie kajakiem w odległości do 2 mil morskich - ok. 3,74 km - od brzegu). Albo pływania rwącymi, górskimi rzekami. A znam takich, którzy nade wszystko cenią sobie wyprawy na tzw. zwałkę.

Polega to na tym, że szuka się dzikiej, przegrodzonej powalonymi drzewami czy korzeniami rzeki, która uchodzi za niespławną. Po czym udowodnia się, że nie ma rzek niespław- nych. Fason wymaga, by wszelkie przeszkody forsować w zasadzie nie wychodząc z kajaka, co przypomina trochę skomplikowaną gimnastykę.

 

 

Dobór kajaka

 

 

Na dwudniową wyprawę nie ma sensu brać wielkiej, ciężkiej krypy. I odwrotnie, na długi spływ dobierz sobie taki kajak, w którym wygodnie zmieścisz się ze wszystkimi bagażami. W wypożyczalniach dostępne są kajaki z dwóch materiałów. Najpopularniejsze są z żywic poliestrowych, niestety, łatwo je uszkodzić. Praktycznie niezniszczalne są za to kajaki z polietylenu. Dobrze, jeśli kajak będzie miał wodoszczelne luki bagażowe na dziobie i rufie (1). Dostęp do bagażu jest łatwy, wystarczy zdjąć z kadłuba pokrywy. I nie ryzykujesz zalania rzeczy. Nie wierz, jeśli ktoś będzie cię przekonywał, że kajak jest niewywrotny. Takich łodzi nie ma! Ale możesz zażądać, aby był chociaż niezatapialny. Wystarczy, że w kadłubie umieszczone będą bloczki styropianu, albo tzw. worki wypornościowe (2). Wtedy nawet po nabraniu wody kajak nie pójdzie na dno. W nowoczesnych kajakach coraz częściej montowane są podnóżki (3). Tak jest nie tylko wygodniej, ale i bezpieczniej - w razie uderzenia o przeszkodę nie zlecisz z siodełka. A jeśli na trasie czeka cię dużo "przenosek", to zapytaj o dwukołowy wózek do ciągania kajaków lądem oraz o linkę na dziobie do cumowania. Wypożyczenie dwuosobowego kajaka to wydatek rzędu 20-35 zł za dobę. Im dłuższy czas wypożyczenia, tym taniej liczony jest każdy dzień. Do tego dochodzi opłata za transport nad wodę, zazwyczaj wynosi od 1 do 2 zł za km. Biwak to ok. 3 zł za osobę i 5-7 zł za namiot.

 

 

Słupia

 

Odcinek: Gowidlino - Ustka

Długość: 125 km

Czas spływu: 5-8 dni

Niektóre biwaki: Soszyca, Gołębia Góra, Gałęźna Mała, Krzynia, Leśny Dwór

Wypożyczalnia: kajaki.swornegacie.pl

 

 

Nie jest łatwo, ale za to ciekawie. Płynąca przez Pomorze Środkowe Słupia na wielu odcinkach ma charakter bystrej rzeki górskiej, z wieloma kamienistymi progami i nagłymi spadkami. Największą atrakcją spływu jest słynna "rynna sulęczyńska", gdzie rzeka pędzi przełomem wśród głazów. Ale bywa, że na płyciznach kajak trzeba holować na linie, nie brakuje też zwalonych do wody drzew, zwłaszcza w parku krajobrazowym Dolina Słupi.

Na trasie można obejrzeć unikalny system zabytkowych elektrowni wodnych sprzed stu lat, co niestety wiąże się też z uciążliwymi "przenoskami". Można zwiedzić kamienne kręgi Gotów w położonych niedaleko od rzeki Węsiorach oraz Słupsk z jego renesansowym zamkiem książąt pomorskich.

 

 

Parsęta

Odcinek: Nowy Chwalim - Kołobrzeg

Długość: 144 km

Czas spływu: 10 dni

Niektóre biwaki: Karlino, Kołobrzeg, z resztą na razie krucho, ale podczas najbliższych wakacji ma powstać nad rzeką sześć porządnych obozowisk.

 

 

Parsęta ma właściwie dwa oblicza - górny odcinek to coś dla miłośników survivalu. Co chwila nurt przegradzają zwalone drzewa, są ich dosłownie setki. Raz po raz trzeba przepychać kajak nad pniami. Ale za to płynie się lasami, przez kompletne odludzie. Chwilami prąd jest bardzo mocny, łatwo o wywrotkę. Po ok. 40 km rzeka robi się wyraźnie szersza, na tyle, by dało się ominąć przeszkody i tempo spływu zwiększa się kilkakrotnie. W okolicach Osówka najprzyjemniejszy odcinek: Parsęta płynie przełomem, wcinając się głęboko w polodowcowe wzniesienia. Na ostatnim odcinku rzeka płynie doliną przez dorodne lasy.

 

 

Czarna Hańcza

 

Odcinek: Stary Folwark (koło Suwałk) - Augustów

Długość: ok. 136 km

Czas spływu: 9-10 dni

Niektóre biwaki: Maćkowa Ruda, Buda Ruska, Wysoki Most, Frącki, Jałowy Róg

Wypożyczalnia: hobbit.suwalki

 

 

Jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Dość łatwy, prawie bez przeszkód. Ciekawostką jest to, że podczas spływu często nie trzeba się zatrzymywać na zakupy - okoliczni mieszkańcy bowiem sprzedają swoje wypieki i inne wiktuały nad samą rzeką. Największe atrakcje na trasie to m.in.: pochodzący z XVII w. dawny kompleks klasztorny kamedułów w Wigrach (dziś ośrodek wypoczynkowy), bobry i kormorany czarne w Wigierskim Parku Narodowym, kolorowe zimorodki, wspaniały zabytek XIX-wiecznej techniki - Kanał Augustowski ze śluzami, wyciąg do nart wodnych w Augustowie.

 

 

Drwęca

 

Odcinek: Ostróda - Toruń

Długość: 210 km

Czas spływu: ok. 10 dni

Niektóre biwaki: Ostróda, Piławki, Bachotek, Brodnica, Słoszewy, Golub-Dobrzyń

Wypożyczalnia: meander

 

 

Ten dopływ Wisły to propozycja w sam raz dla początkujących kajakarzy. Drwęca jest nizinną rzeką, bez silnego nurtu i większych przeszkód, ale za to pełną uroku - meandruje przez pola i lasy. I co ważne, tylko w kilku miejscach czekają cię "przenoski". Cała rzeka jest rezerwatem ichtiologicznym, chroni się tu ryby łososiowate i certę. Największą atrakcją szlaku jest Brodnica, ze średniowiecznymi murami obronnymi i zamkiem krzyżackim.

Uwaga - przy brzegach Drwęcy, która objęta jest rezerwatem przyrody, wolno nocować tylko w wyznaczonych miejscach.

 

 

Pilica

 

Odcinek: Szczekociny - Mniszew

Długość: 290 km

Czas spływu: ok. 14 dni

Niektóre biwaki: Krzętów, Sulejowo, ze znalezieniem miejsc biwakowych na odludziu nie powinno być kłopotu

 

 

Co jak co, ale tłok na wodzie ci tu nie grozi - Pilica nie jest jeszcze zbyt popularna wśród kajakarzy. Ale pewnie będzie, bo rzeka jest wprost wymarzona na spokojne, rodzinne spływy - płynie szeroko, co chwilę meandruje. Miejscami rzeka rozdziela się na wiele odnóg. Trasę urozmaicają liczne wysepki. Woda jest bardzo czysta, dno piaszczyste, przy brzegach liczne plaże, w ciepłe dni pełno kąpiących się. I do tego dzika przyroda. A na trasie wspaniały zabytek architektury - opactwo cystersów w Sulejowie.

 

 

San

 

Odcinek: Sanok - Przemyśl

Długość: 113 km

Czas spływu: 4 dni

Niektóre biwaki: Sanok, Przemyśl, Dynów, Krasiczyn, na trasie pełno dogodnych miejsc biwakowych na odludziu

 

Trasa stosunkowo łatwa, lecz bardzo szybka. Z wyjątkiem progu wodnego pod Przemyślem bez większych przeszkód. Największe atrakcje: skansen w Sanoku, ciekawy szczególnie ze względu na zróżnicowanie narodowościowe i wyznaniowe okolicy zamieszkanej przez Polaków, Ukraińców, Łemków, Bojków i Dolinian, górskie krajobrazy doliny Sanu, zabytkowy pałac i park Krasickich w Krasiczynie, twierdza fortowa w Przemyślu - jedna z trzech największych w Europie (po Antwerpii i Verdun).

 

 

Drawa

 

Odcinek: jezioro Drawsko - Stare Osieczno

Długość: 186 km

Czas spływu: 8-10 dni

Niektóre biwaki: Czaplinek, Stare Drawsko, Drawno, Barnimie, Karpin, Nowa Korytnica, Sitnica, Pstrąg, Kamienna

Wypożyczalnia: kajaki.swornegacie.pl

 

 

Najpopularniejszy szlak w Polsce, toteż latem bywa tu wręcz tłoczno. Drawą trzy razy spławiał się Karol Wojtyła, stąd szlak nosi jego imię. Trasa jest urozmaicona - miejscami płynie się jeziorami, przez lasy Drawieńskiego Parku Narodowego. Bywają odcinki, gdzie rzeka toczy się leniwie, ale są też i takie, gdzie rwie jak górski potok, głębokimi, porośniętymi buczyną jarami. Niestety, spory odcinek prowadzi przez poligon, co komplikuje podróż - lepiej upewnić się, czy w ogóle wolno będzie tam płynąć.

 

 

Przydatne adresy WWW:

 

kajaki.onet.pl

 

kajak.org.pl

 

 

 

Przydatne drobiazgi

 

Wybierając się na wakacje w kajaku, będziesz spędzał całe dnie na wodzie. Warto więc zaopatrzyć się zawczasu w nieprzemakalne worki i futerały na komórkę, mapy czy aparat fotograficzny.

 

  

Ortlieb, futerał na komórkę

 

   Gemma, worek wodoszczelny 8 l      Gemma, worek wodoszczelny 20 l

 

   Ortlieb, mapnik wodoszczelny

 

   Peli, skrzynka wodoszczelna

 

 

  

Hiko Sport, rękawiczki

 

   Gul, półbuty neoprenowe
 

   Ortlieb, apteczka wodoszczelna

 

Dziękujemy sklepowi NURT za pomoc w realizacji materiału 

 

 

Tekst: Michał Rembas

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

 
Rajderzy i lanserzy       Koniec świata piratów z Karaibów 
Przez wiry i porohy Kaligandaki   
moutainboard 
Lato snowboardzistów
 
Pół stopy nad ziemią      Na koń! 
Więcej o: