Remis odtwarzaczy Blu-ray

Najtańszy odtwarzacz Blu-ray kosztuje tyle, co cztery płyty z filmami w tym formacie BR 3D, to niewiele większy wydatek.

I wcale nie są to modele najsłabsze. Trzynaście urządzeń - od 400 do 1550 zł - skrupulatnie przetestowali eksperci z niemieckiej Fundacji Warentest. Nie warto przepłacać.

 

blu-ray, odtwarzacz,

Sony BDP-S770

blu-ray, odtwarzacz,

Philips BDP7500

Blu-raye to uniwersalne centra rozrywki multimedialnej. Odczytują Full HD z płyt BR i podnoszą rozdzielczość obrazu z DVD. Większość testowanych modeli radzi sobie z 3D oraz pozwala na korzystanie z internetu na ekranie telewizora. Wszystkie wyświetlają zdjęcia. DVD odchodzi do lamusa. Jeśli kupować odtwarzacz, to Blu-ray!

blu-ray, odtwarzacz,

Sony BDP-S570blu-ray, odtwarzacz,

 

LG BD570

 

 

Obraz i dźwięk: peleton

W zawodach wzięło udział 13 zawodników. Po dwóch reprezentantów Sony'ego, Philipsa, Samsunga, Panasonica oraz LG, po jednym Onkyo, Toshiby i Pioneera (z większych graczy zabrakło Sharpa, Denona i Yamahy). W najważniejszych kategoriach eksperci ogłosili remis. Jakość obrazu Full HD i dźwięku z płyt Blu-ray oceniono w każdym wypadku na piątkę, a efekty upscalingu (czyli podwyższania rozdzielczości wideo z płyty DVD) - na mocną czwórę. Do podstawowych zadań można więc wybrać model z dolnej półki, np. Philipsa BDP5100. Ten nie obsługuje jednak formatu 3D - co potrafi sześć innych modeli. Wszystkie "na cztery". Jeśli masz odpowiednie okulary i telewizor, dorzuć więc 150 zł i postaw na LG BX580 lub Samsunga BD-C5900. Zaznaczmy, że Fundacja Warentest testowała schodzącą z rynku Toshibę BDX2100KE. Model obecnie zastępowany jest przez trójwymiarowy - a w dodatku tańszy (490 zł) - BDX3100.

blu-ray, odtwarzacz,

Philips BDP5100

blu-ray, odtwarzacz,

Samsung BD-C6800

Badane urządzenia potrafią przekazywać do odbiornika zdjęcia w formacie JPG, nagrane na płytach CD, DVD albo pamięci USB. Przetestowano jakość wyświetlania przykładowego pliku i podobieństwo do oryginału referencyjnego. W większości przypadków - piątkowa sztama, LG BX580 oczko niżej, tylko samsungi na trójkę. Ale uwaga! Oba LG oraz onkyo nie radzą sobie z fotkami o wysokiej rozdzielczości (14 MPix, ok. 5 MB).

blu-ray, odtwarzacz,

Panasonic DMP-BDT300

blu-ray, odtwarzacz,

Samsung BD-C5900

 

Obsługa: ucieczka Sony

O ile z obrazem i dźwiękiem jest super, o tyle badaczy rozczarowała obsługa urządzeń. Tylko modelom Sony przyznali tu dobre - ale nie bardzo dobre - oceny. Toshiba dostała zaś dwóję! Podobnie jak Pioneer. Temu Blu-rayowi - oraz jego koledze z oślej ławki LG BX580 - dostało się też po silniczku za irytujący szum podczas pracy.

 

blu-ray, odtwarzacz,

Panasonic DMP-BD85

blu-ray, odtwarzacz,

Onkyo BD-SP308

Sieć krępuje

Poza onkyo i toshibą - po podłączeniu odtwarzacza do sieci (w wielu modelach da się bezprzewodowo) uzyskujemy ograniczony dostęp internetu. Ofertę dostępnych aplikacji sprawdzisz na stronach producentów. Ulega ona szybkiemu rozrostowi. Do tego dochodzi BD-Live, czyli usługa umożliwiająca korzystanie z bonusowych materiałów do filmu, takich jak gry czy dodatkowe informacje. Eksperci są jednak sceptyczni: net via odtwarzacz ma minusy. Należy do nich długi czas ładowania stron oraz niewygodna obsługa za pomocą pilota - zwłaszcza pisanie, a niewielkie napisy bywają za mało czytelne.

blu-ray, odtwarzacz,

Toshiba BDX2100KE

blu-ray, odtwarzacz,

LG BX580

Blu-ray w komputerze

Maciej Walkowiak / Vobis Digital

Nagrywarki DVD są wypierane przez napędy Blu-ray także w komputerach, zwłaszcza notebookach - ale bardzo powoli. Modele z górnej półki są w nie wyposażone fabrycznie, co przy dużych wyświetlaczach wysokiej jakości na pewno stanowi ciekawą opcję dla potencjalnych nabywców, bo pozwala cieszyć się obrazem Full HD w wersji mobilnej. A przecież jest jeszcze możliwość podłączenia laptopa poprzez złącze DVI/HDMI do zewnętrznego ekranu, np. telewizora. Póki co barierą są ceny, zarówno topowych laptopów, jak i samych napędów komputerowych Blu-ray - kilkakrotnie wyższe niż w przypadku DVD. Myślę, że minie jeszcze trochę czasu, zanim definitywnie pożegnamy te ostatnie.

blu-ray, odtwarzacz,

Pioneer BDP-330

Jak oni to testują?

O wyniku w 40 proc. decydowały obraz i dźwięk, w 30 - obsługa (kryteria rozpisane w tabelce). Wszechstronność (15 proc. oceny ogólnej) to odzwierciedlenie funkcjonalności, w tym liczby wejść i obsługiwanych formatów audio, wideo oraz zdjęć. Przy korekcji błędów (5 proc.) sprawdzano, jak urządzenia radzą sobie z wadliwymi mediami, np. porysowaną płytą. Cichość pracy - a raczej hałas (5 proc.) - mierzono zarówno przy Blu-rayu włączonym, jak i wyłączonym. Zużycie energii (ostatnie 5 proc.) wyliczano przy dwugodzinnej pracy, a dodatkowo przy odtwarzaczu pustym, w trybie standby oraz wyłączonym.

bardzo dobry (bdb) = 5,5-4,5

dobry (db) = 4,4-3,5

dostateczny (dst) = 3,4-2,5

mierny (mrn) = 2,4-1,5

niedostateczny (ndst) = 1,4-1

blu-ray, odtwarzacz

WYPOSAŻENIE / DANE TECHNICZNE

blu-ray, odtwarzacz,

1) Tylne wejście USB jest jednocześnie wejściem Wi-Fi; 2) Potrzebna dodatkowo pamięć USB; 3)Potrzebna dodatkowo karta pamięci SD

 

Opracowanie: Łukasz Figielski

Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe (montaż)

 

Zobacz też na Logo24:

DVD & Blu-ray

Już nie DVD, tylko odtwarzacze multimedialne. I to sporo.

Samochodowy Blu-ray

Prowadzisz ekskluzywną taksówkę albo wozisz zblazowane dzieci? Już wkrótce będziesz mógł zainstalować w aucie pierwszego samochodowego Blu-raya.

Blu-ray 3D?

Dlaczego odtwarzacz Blu-ray 3D już teraz jest dobrą inwestycją, skoro do sprzedaży trafiło na razie... dziewięć kompatybilnych płyt?

Więcej o: