Jak usunąć tatuaż

O tym, jak pozbyć się tatuażu i dlaczego nie jest to łatwe, oraz o najnowszych metodach poprawiania wyglądu blizn opowiada dr n. med. Sławomir Łoń z Kliniki Chirurgii Plastycznej Linea Corporis w Warszawie.

 

1. Czy można skutecznie pozbyć się niechcianego tatuażu?

 

Metod na pozbycie się tatuażu jest wiele, ale mówiąc zupełnie szczerze, żadna nie jest dobra. Skutecznie i bez efektów ubocznych można pozbyć się jedynie tatuażu bardzo płytkiego (np. makijażu permanentnego). Natomiast tatuaż profesjonalny - wykonany z zamiarem "na zawsze" - nie daje się łatwo usunąć. Zdeterminowanym pacjentom najczęściej proponuję laser albo chirurgię. Ostateczny dobór metody uzależniony jest od wielkości tatuażu, jego lokalizacji, koloru i sposobu wykonania.

 

 

2. Jak działa laser?

 

Laseroterapia wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy: cząstki barwnika pod wpływem zaabsorbowanej przez nie energii, pochodzącej z wiązki emitowanej przez laser, ulegają zniszczeniu. Skuteczność zabiegu zależy m.in. od optymalnego dobrania długości fali, która w największym stopniu będzie absorbowana przez dany kolor. Najłatwiej usuwa się tatuaże ciemne (grafitowe, ciemnogranatowe), bo ten kolor absorbuje fale o bardzo szerokim spektrum. Pigmenty niebieskie i zielone absorbują fale o długości 625-755 nm, a czerwone - 575 nm. Natomiast odcienie żółte tylko w niewielkim stopniu pochłaniają fale o długości generowanej przez współczesne lasery, co oznacza, że tatuaży żółtych i pomarańczowych laserem usunąć nie można.

Niezależnie od typu użytego lasera do skutecznego usunięcia tatuażu koniecznych jest kilka sesji w kilkutygodniowych odstępach. Trzeba się również liczyć z tym, że w wielu przypadkach obrazek nie zniknie, zmniejszy się jedynie jego intensywności lub - co gorsze - rozmyje się kontur.

 

 

Tatuaż przed i po ośmiu sesjach laseroterapii. Efekt: tatuaż niewidoczny, lekko odbarwiona skóra.

 

Po zabiegu laserem mogą wystąpić powikłania. Mimo że współczesne urządzenia potrafią dość precyzyjnie niszczyć barwnik bez uszkodzenia okolicznych tkanek, zdarzają się odbarwienia lub przebarwienia w miejscu po tatuażu, skóra może zmienić teksturę, a czasem nawet powstaje blizna.

 

 

3. Jeśli nie laser, to co?

 

Wycięcie tatuażu. Chirurgię stosuje się w przypadkach, w których zawiodła laseroterapia albo wówczas, gdy pacjent woli nawet rozległą i dobrze widoczna bliznę pooperacyjną niż swój tatuaż. Metoda chirurgiczna daje bardzo dobre efekty przy niewielkich tatuażach, po których zostaje mała, niewidoczna blizna. Usuwanie dużych obrazków, niezależnie od przyjętej metody (wycinanie etapowe, wycinanie z pokryciem ubytku za pomocą przeszczepu itp.), zawsze prowadzi do powstania rozległych i nieestetycznych blizn.

Duży tatuaż przed i po dziesięciu sesjach laseroterapii.

Efekt: rozmycie obrazka. 

 

 

 

4. A czy można pozbyć się blizny? Na przykład powstałej po usunięciu dużego tatuażu, po zagojeniu się rany albo pooperacyjnej?

 

Nie ma możliwości całkowitego usunięcia blizny. Każda pozostaje do końca życia. Jednak można powalczyć o jej "urodę". W większości przypadków da się zamienić bliznę dużą i brzydką na mniej zauważalną, a w niektórych przypadkach prawie niewidoczną, i co ważne, nie powodującą zaburzeń, np. przykurczów w stawach czy bólu. Medycyna zna wiele metod, by to osiągnąć.

Dość skuteczna jest sterydoterapia, czyli wstrzykiwanie triamcinolonu (rodzaj kortykosterydu) w bliznę. Bolesny zastrzyk należy powtórzyć 2-4 razy w kilkutygodniowych odstępach. Metoda ta, jak większość, nie jest pozbawiona wad. Może wystąpić depigmentacja (nadmierne rozjaśnienie) czy teleangiektazja (rozwój widocznej siatki drobnych naczynek). Natomiast zaletą tego sposobu jest niski odsetek nawrotów (ponownego przerastania blizny). Rezultaty są jeszcze lepsze przy połączeniu sterydoterapii z innymi metodami, np. krioterapią czy leczeniem chirurgicznym.

Innym pomysłem na walkę z bliznowcami są żele silikonowe, występujące w postaci cienkiej płytki (arkusza, plastra), którą należy nosić na bliźnie prawie całą dobę (z przerwami na zabiegi higieniczne) przez 2-3 miesiące. Pomimo niedogodności związanych z ciągłym noszeniem plastra to dobra metoda, bo nie ma efektów ubocznych.

Pozostaje jeszcze chirurgiczna metoda walki z bliznami. To najstarszy i najczęściej stosowany sposób, ale też najbardziej inwazyjny, i przez to obarczony największym ryzykiem powikłań. Skalpel bywa zbawieniem, lecz nie jest czarodziejską różdżką. Niektóre blizny - brzydkie, rozległe, niedokładnie zszyte - można skutecznie poprawić przez wycięcie i ponowne zszycie: bardziej precyzyjne. Niekiedy zmienia się kierunek przebiegu części lub całości blizny, czyli stosuje się tzw. Z- i W-plastyki.

Obie techniki zmieniają kierunek i kształt blizny, nie przypomina ona już linii prostej lub łuku, lecz biegnie zygzakiem. Dzięki temu zabiegowi po operacji blizna układa się zgodnie z kierunkiem zmarszczek i fałdów skóry. Zarówno ukrycie blizny w naturalnych załamkach skóry, jak i nadanie jej kształtu zygzakowatej linii (trudnej do prześledzenia), powodują, że staje się ona mało widoczna.

Blizna a bliznowiec

 

Blizna - zmiana skórna powstała najczęściej po uszkodzeniu skóry właściwej.

 

Bliznowiec - nadmiernie rozrośnięta blizna. Twardy, podłużny lub nieregularny guz włóknisty, często posiadający wypustki. Podłożem jego powstawania są predyspozycje osobnicze. Bliznowce mogą pojawiać się w każdym miejscu na skórze, jednak najczęściej spotyka się je na klatce piersiowej, górnej części pleców i na ramionach. 

Na koniec muszę podkreślić, że metody, o których wspomniałem, odnoszą się jedynie do zwykłych blizn. Chirurgiczne leczenie przerośniętych blizn i bliznowców napotyka znacznie większe trudności, jest mniej skuteczne i obarczone znacznie większym ryzykiem. Ponowne przerosty bliznowców lub przerośniętych blizn po ich wycięciu i zszyciu obserwowane są w zdecydowanej większości przypadków. Niestety, praktycznie zawsze.

 

 

5. Ile to kosztuje?

 

Całkowity koszt zabiegu ustala się indywidualnie, po ocenie wielkości i jakości obszaru, który chcemy usunąć lub poprawić. Średnio jedna sesja laseroterapii to koszt od 500 zł w górę. Chirurgiczny zabieg usunięcia obrazka o wymiarach 10x5 cm (wysokość razy szerokość) to wydatek kilku tysięcy złotych.

 

 

 

Mimo wad laseroterapia uważana jest obecnie za najlepszy sposób usuwania tatuaży. Zwłaszcza tych profesjonalnych, które - w przeciwieństwie do amatorskich - mają równomiernie i stosunkowo płytko rozmieszczony barwnik w skórze.

  

 

Rozmawiała: Magdalena Rosłaniec

Zdjęcia: Shutterstock (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

tatuaż
Do wyboru, do koloru
Lubisz tatuaże, a na twoim ciele brakuje już miejsca? Nie przejmuj się. Mieszkaniec Toronto Pauly (nomen omen) Unstoppable - w wolnym tłumaczeniu Nie do Zatrzymania, jako pierwszy człowiek sprawił sobie tatuaż gałki ocznej.
sauna
Poć się na zdrowie
Gdy zima za oknem, a organizm broni się przed kolejną infekcją, wybierz się do sauny lub łaźni rzymskiej. Ogrzeje, zahartuje, a poza tym doda energii, oczyści i poprawi nastrój.

...głos się rozchodzi. A przy okazji przerywa ci oddech, zakłóca sen i doprowadza do szału twoją partnerkę, która znów nie może się wyspać. Warto coś z tym zrobić - zanim zrujnujesz zdrowie i swój związek.

W magazynie dla mężczyzn można pokazywać tylko dwa typy ciał: piękne kobiece i wysportowane męskie. Moje nie zalicza się do żadnej z tych grup [:(] . I choć to ja byłem poddawany wszystkim opisanym tu zabiegom, na zdjęciach widzicie ciała pięknych dziewczyn z gabinetów oraz równie piękne kosmetyczki, które przez ostatnie tygodnie zmagały się z moją nadwagą. Jednym i drugim za tę - uczciwie mówiąc - niewdzięczną pracę ogromnie dziękuję.
Panowie, do przeglądu!
Na zdrowie - tak jak na dobrą emeryturę - trzeba zapracować. Dlatego od czasu do czasu warto odwiedzić lekarza i zrobićkilka profilaktycznych badań
Więcej o:
Komentarze (9)
Jak usunąć tatuaż
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Kamila Sobieska

  0

  W Warszawie na Mokotowie znam tylko klinikę dr Krajewskiego i tam na pewno usuwają tatuaże.

 • Gość: Marek

  0

  sprawa nie jest łatwa. Sam mam kilka niezbyt ładnych tatuaży - nie wiem co kiedyś w nich widziałem. teraz jestem w trakcie usuwania tatuaży w warszawskiej Klinice Miracki i mam nadzieję, ze znów będę miał normalną skórę

 • Orest Gniewkowski

  0

  Polecam 13Tattoo ze Szczecina - robią laserowe usuwanie tatuaży. Profesjonalnie, bezpiecznie - SKUTECZNIE. Odradzam domowe sposoby. Odradzam również wiarę w kremy...

 • agnieszkaom

  0

  Kremy? chyba nie wierzycie że cos takiego może działać? tatuaż to poważna sprawa wiec trzeba wejśc glebiej zeby go usunąc a nie tylko powierzchniowo. ja skorzystałam z zabiegu laserem revlite w Klinice Estivance, oczywiscie trzba bylo wykonac cala serie, wiadomo za jedynym razem sie nie usunie bo pigment przeciez to nie taka łatwa sprawa, jestem zadowolona z efektu, polecam zdecydowanie

 • Gość: ags

  0

  Mam duzy problem mam fatalnie zrobiony makijaz permanentny ust tzn 5 mm powyzej mam wyjechane kreski pomocy jak usunąć czy skorygowac jestem załamana

 • Gość: kami

  0

  hmmm dziwne te zdjecia. ja mialam maly tatuaz na nadgarstku ale zrobiony normalnie, profesjonalnie, wlasnie z zamiarem na zawsze i usunelam go laserem w elite. ani blizny ani plamy nie mam.

 • Gość: agikaa

  0

  istnieją podobno jeszcze kremy, którymi można usunąć tatuaż, jednak nie wierzę w te metody. w klinice, do której chodzę (Derma Solutions) mają laser q-switch, który podobno nie zostawia blizn i jest bardzo skuteczny

 • Oceniono 1 raz -1

  W moim przypadku tatuaż był błędem młodości. Wydziarałam sobie brzydko mówiąc inicjały mojego ukochanego, po czym się okazało, że on wcale taki "kochany" nie był. Kurczę no trudno byłoby mi znaleźć innego faceta, którego imię i nazwisko zaczynałoby się na takie same litery. Musiałam z tym coś zrobić. Zdecydowałam się na ingerencję laserem w Extravaganza Wy-SPA Urody w Warszawie i nie mam praktycznie żadnego śladu. Bardzo bolesne to nie było, może tylko troszkę dyskomfortowe, ale ważne że faceta się pozbyłam i z życia i ze skóry:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX