Savoir vivre, ślub

Wkrótce będę na ślubie występował w roli świadka i tzw. pierwszego. Co należy do moich obowiązków? Nie chciałbym czegoś zaniedbać.
 

 

Pomocny świadek stara się uczestniczyć w większości prac związanych z logistyką przyjęcia weselnego: bierze udział w ustalaniu scenariusza działań w dniu ślubu. Para młoda jest w tym wyjątkowym dniu w centrum zainteresowania i nie powinna się zajmować kwestiami, które odciągają ją od gości. Świadek organizuje wieczór kawalerski. Kontaktuje się także ze świadkową i wspólnie ustalają, co które robi. Do jego obowiązków należy dopełnienie kwestii formalnych, takich jak podpisy w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego (trzeba mieć dowód). Dopilnowanie realizacji scenariuszy należy właśnie do świadka - na wypadek gdyby pan młody w chwili euforii czegoś zapomniał. Oczywiście, dostarczenie obrączek przed ołtarz, odbieranie prezentów czy przechowywanie kopert to również jego zadania. Odpowiednio wcześniej świadek, z upoważnienia młodej pary, przekazuje gościom weselnym proponowaną listę prezentów lub inną sugestię obdarowywania nowożeńców. Na przyjęciu pilnuje dostępu do mocniejszych alkoholi, baczy, by pan młody mógł się bawić jak najdłużej (butelka z wodą bardzo się przydaje), a przy tym sam uważa, by nie ulec potędze destylatów. Świadek stara się, by nikomu niczego nie brakowało, pamiętając, że najważniejszymi osobami są w tym momencie młodzi.

Jeżeli zostanie upoważniony, będzie również rozliczał się z zespołem muzycznym, a także dysponował drobnym budżetem na nieprzewidziane wydatki, np. płatny bar, dodatkowe butelki trunków. Świadek jest w stałym kontakcie z młodą parą, a podczas trudnych sytuacji reaguje jak agent Secret Service - niewidocznie i szybko. Musi wcześniej poznać rodziców młodych, oso-by zarządzające obiektem, w którym jest przyjęcie, a także zespół muzyczny.

 

  

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński,dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

 

Rysunek: Jacek Gawłowski 

Zdjęcie: Albert Zawada

 

 

Zobacz też na Logo24 inne artykuły z serii Savoir vivre

Więcej o: