LOGO 2/15

Czterdziestolatek czterdzieści lat później Pierwszą oznaką osiągnięcia wieku średniego jest konstatacja, że piłkarze zwani przez komentatorów ?weteranami boisk? są młodsi od ciebie.

Zdradzę wam sekret - za rok stuknie mi czterdziestka. To pewnie dlatego z całego numeru ?Logo? najbardziej uderzyło mnie porównanie w raporcie Szymona Mazura o polskich bamboccioni - dorosłych mężczyznach wciąż mieszkających u mamusi (s. 38). Szymon przypomina postać inżyniera Karwowskiego, głównego bohatera serialowego hitu epoki PRL pod tytułem ?Czterdziestolatek? (z 1974 r. - w ubiegłym roku serial obchodził więc swoje czterdzieste urodziny). Kiedy dziś oglądam odcinki, szokująca jest świadomość, że facet na ekranie jest w moim wieku. Jak to? Ten dziad?! Przecież ja nie mogę być tak stary jak ten pryk!

Nie jestem. To znaczy, jestem, ale nie do końca. Bo - jak słusznie zauważa w swoim tekście Szymon - inni są dzisiejsi czterdziestolatkowie. I już nawet nie chodzi o te duże dzieci, które codziennie siadają do jajecznicy usmażonej przez mamusię. Ale inni są też ci dorośli, samodzielni, którzy często mają już dwójkę czy trójkę dzieci. Karwowski w życiu nie zagrałby w grę komputerową, nawet gdyby w jego czasach istniało Playstation. Dzisiejszy czterdziestolatek z wypiekami na twarzy przeczyta test kierownic do gier wyścigowych (s.?88). Inżynier ze sportów uprawiał myślistwo (bo minister lubił polować). Jego współczesny rówieśnik nie odpuści cotygodniowego wypadu na badmintona (s 68.). - Dżinsy? To dla szczeniaków - pomyślałby czterdziestolatek z filmu Gruzy. A ja z przyjemnością sprawdzę przegląd modeli na stronie 104.

Jesteśmy inni. Młodsi. Duchem, nie metryką. Dlatego ten numer ?Logo? (i następne) z przyjemnością przeczyta każdy facet - czy będzie miał 15, czy 45 lat. Miłej lektury.

Mikołaj Kirschke, redaktor naczelny

. . .

W LUTOWYM NUMERZE "LOGO" POLECAMY:

Mateusz Borek - hejterzy szczekają, a on idzie na szczyt

Raport: bamboszowcy. Czy jesteś maminsynkiem?

Nie odkładaj! 9 niezawodnych sposobów, żeby zabrać się do roboty

Poradnik: parszywa siódemka. Którym typem jest twój szef?

Przed premierą: fragment najnowszej książki "Chłopcy" Andrzeja Saramonowicza

Seks: słownik damsko-męski

Męski styl w praktyce:

- torby, teczki i plecaki - do pracy i na weekend

- eleganckie (i swobodne) koszule button down

Zostań Kubicą: test kierownic do gier wyścigowych

Mój pierwszy raz w Volkswagen Cup