Narty: kupić czy wypożyczyć?

Jeśli rzuciłeś okiem na wykres poniżej, to jest duża szansa, że wypadło ci ?wypożycz?. I nic dziwnego, bo zdaniem wielu fachowców wypożyczanie nart ma więcej sensu od ich kupowania.

Sprawa jest jasna, jeśli dopiero zaczynasz przygodę na stoku. Sprzęt dla początkujących różni się od tego dla zaawansowanych. Sprawny facet osiągnie zadowalający poziom umiejętności po jednym sezonie. I dopiero wtedy może myśleć o kupnie własnych nart - te do nauki na pewno lepiej pożyczyć.

a

Zawsze jest jednak jakieś ?ale?. Według obliczeń fachowców kupowanie nart staje się opłacalne dopiero, gdy jeździsz co najmniej 14 dni w sezonie.

Znaczenie ma również, czy jeździsz tylko w Polsce, tylko za granicą, czy w różnych miejscach. - Za granicą stoki są szersze, pozwalają na szybszą jazdę z szerokimi zakrętami. Do tego potrzebne są inne narty niż te, których używamy w polskich górach - tłumaczy Marcin Szafrański*.

Jeśli masz ulubioną miejscówkę i stok - możesz iść do sklepu. Jeśli lubisz zmiany, zdaj się na wypożyczalnię. Tym bardziej że np. we Francji można jeździć poza szlakami, a do jazdy na kopnym śniegu potrzebujesz innych nart niż do jazdy na ubitym stoku.

Wreszcie, jeśli kupisz narty, musisz, po pierwsze - przez cały rok je gdzieś przechowywać, a po drugie - dowieźć je w góry. Oczywiście w wielkim domu schowanie nart nie jest problemem. Ale jeśli masz niewielkie mieszkanie, a do tego na nartach jeździsz ty, twoja ukochana - a może i dzieci? - wtedy zaczniesz się zastanawiać, czy na pewno to dobry pomysł. Do tego musisz gdzieś schować bagażnik na dach (to najlepszy sposób na wożenie sprzętu). Pamiętaj też, przewożenie nart pociągiem jest mało wygodne, samolotem - to dodatkowe koszty, pozostaje samochód. Ale pomyśl, co będzie, jeśli zamiast do Austrii będziesz chciał pojechać w Pireneje...

- Dla kogoś, kto na narty jeździ raz w roku, wypożyczalnia to naprawdę dobry pomysł. Co innego, jeśli ktoś ma 20 minut do stoku, tak jak ja, wtedy to zupełnie inna rozmowa - śmieje się Marcin Szafrański.

*Marcin Szafrański - były reprezentant Polski w narciarstwie alpejskim. Olimpijczyk z Albertville (1992) i Lillehammer (1994), 12-krotny mistrz Polski. Obecnie komentator Eurosportu oraz właściciel firmy szkoleniowej Grupa Szafrański (Grupaszafranski.pl)

DOBRE RADY:

Kupiłeś narty? Pamiętaj, aby dwa razy w roku - przed i po sezonie - oddać je do serwisowania (ok. 100 zł). Raz w roku powinieneś też przeprowadzić diagnozę wiązań.Jeśli nie masz znajomych, którzy mogą polecić ci wypożyczalnię, a ty się na nartach (jeszcze) nie znasz, poszukaj wypożyczalni z sieci Wintergroup. Godne polecenia!

CO WARTO KUPIĆ:

Oczywiście strój, rękawice, gogle, kask oraz buty. Te ostatnie wystarczają mniej więcej na 120 dni ostrej jazdy. W przypadku amatora to co najmniej pięć lat jeżdżenia. Dlatego warto kupić buty wysokiej jakości.Za granicą można pożyczyć sprzęt z każdej półki cenowej i jakościowej. W Polsce wypożyczalnie są zazwyczaj mniejsze, dlatego jeśli interesuje cię konkretny typ nart, warto zapytać o nie jeszcze przed przyjazdem.

CENY:

Ceny nowych nart renomowanej firmy zaczynają się od 1 tys. zł, ale najlepsze modele kosztują kilka razy więcej.W wypożyczalni cena zależy od klasy sprzętu. W Polsce narty można pożyczyć za niecałe 40 zł dziennie, na Zachodzie ceny za podstawowy sprzęt są niewiele wyższe.

Więcej o:
Komentarze (4)
Narty: kupić czy wypożyczyć?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Kuba Mejer

    0

    Prawdę powiedziawszy to lepiej mieć własny sprzęt - nawet używany, ale swój. Uszkodzenie swojego sprzętu na pewno nie będzie tak samo kosztowne jak wypożyczonego, a używany sprzęt nie jest drogi. Swoje narty kupiłem na olx a renowacje wykonałem w www.nartywarszawa.pl

  • odelot

    0

    Ja preferuję inne rozwiązanie. Na tygodniowy wyjazd wypożyczam narty w swojej ulubionej wypożyczalni. Co roku śmigam sobie na innym modelu, na ogół góra z kolekcji z zeszłego sezonu. Natomiast na jednodniowe wypady do Bełchatowa posiadam od paru lat własny sprzęt Atomic Metron B9 które świetnie się sprawdzają na krótkie wypady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX