Savoir vivre: e-papieros

Savoir vivre: e-papieros

Savoir vivre: e-papieros (fot. Jaroslaw Grudzinski/shutterstock.com)

Jak zachowywać się z e-papierosem? Nie wydziela dymu, więc właściwie nie przeszkadza innym. Ale czy to znaczy, że można go "palić" wszędzie? W jakich miejscach i sytuacjach się powstrzymać?

Jednym z największych problemów dla osób niepalących, a przebywających pośród palaczy, jest styczność ze szkodliwym i smrodliwym dymem. Czy zatem palacz, chcąc wyrwać się ze szponów nałogu, ma immunitet zezwalający mu na korzystanie z plastikowej lulki w każdym miejscu? Pytanie jest trudne i wymaga indywidualnej oceny.

W końcu należy przyklasnąć komuś, kto chce zerwać z nałogiem, ale czy wypada ?palić? e-rurkę w miejscu kultu religijnego? Przy stole? Kibicując dziecku płynącemu w zawodach na 50 m stylem klasycznym? Nie jestem przekonany.

Warto jednak zachować zdrowy rozsądek - w sumie nie można nikomu zaszkodzić. Jeżeli podczas seansu w kinie złapie palacza ochota na dymka, lepiej niech sięgnie za pazuchę i wyjmie e-cygaretę, niźli miałby wychodzić, przeszkadzać innym i tracić dobrą polską komedię. Podsumowując, wypada zaciągać się e-papierosem w większej ilości sytuacji aniżeli prawdziwym papierosem, ale nie należy tej sytuacji wykorzystywać.

 

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

 

Zobacz też na Logo24:

Savoir vivre: ona pali, on nie. Jak się dogadać?

Savoir vivre: jak delikatnie powiedzieć dziewczynie, że nie lubimy palenia

Logo z klasą: Historia piwa Guinness

Guinness, piwo, alkohol, logo z klasą

Seks, seks i po seksie: after party

Seks, seks i po seksie: after party, erotyka, dziewczyny, sztuka kochania

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (18)
Savoir vivre: e-papieros
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar
 • avatar

  Gość: r

  Oceniono 8 razy 4

  Ilość sytuacji???? Ilość to może być mleka albo cukru.

 • avatar

  waszprezydent

  Oceniono 4 razy 2

  No nie wiem... może należało zapytać o to była prezydentową, panią Kwaśniewska. Wszyscy wiemy, że jak savoir vivre to tylko państwo Kwaśniewscy

  nie wypada powiedzieć, że nasz małżonek urżnął się, tfu, alkoholem.. taki dobór słów dobry dla plebsu... On zachorował, np. na chorobę filipińską.

 • avatar

  Gość: Anaksymander

  Oceniono 15 razy 1

  Z całym szacunkiem, do eksperta od zachowania - nie zgadzam się. Papierosa (zwykłego) nie wypada używać NIE TYLKO dlatego, że dymi. Korzystanie z niego oznacza również brak skupienia na rozmówcy, co nie jest grzeczne. Dlatego sam fakt, że e-papieros nie dymi nie upoważnia do jego użycia.

  Moim zdaniem, znacznie lepsze jest porównanie do gumy do żucia. Przecież rozmawiając z kimś (albo - co zdarza się niestety coraz częściej) słuchając wykładu nie powinno się ani przeżuwać ani zaciągać parą wodną z e-papieroska.

  Anaksymander

 • avatar

  Gość: Wolfgang

  Oceniono 2 razy 0

  Przyjął Pan błędne założenie. Rezygnacja z klasycznych papierosów na rzecz e-papierosa nie jest równoznaczna z chęcią rzucania nałogu.

 • avatar

  tomek693

  Oceniono 2 razy 0

  E papieros ma nkotynę, ale ta nie jest szkodliwa dla otoczenia.A w ogóle nikotyna, podobnie, jak kofeina nie ma dużej szkodliwościSzkodliwe są substancje smoliste.Tych nie ma w E papierosie.Zresztą so e papierosy beznikotynowe, tylko zapach mają.Delikatny zapach i pare wodną. To co kogo boli,ze sobie wyciągam go w knajpie, czy na basenie.Wolno.Dla postronnych bynajmniej szkodliwy nie jest.A to, że ja sam delikatnie wdmuchuję sobie nikotynę prosto do płuc to juz moja sprawa.

 • avatar

  garek36

  Oceniono 15 razy -5

  e papieros jeśli ma nikotynę to szkodzi i to bardzo. Sprowadzałem sam z Chin ich mnóstwo. W e-papierosach macie do czynienia z czystą nikotyną potrzebuje ona 6 sekund do penetracji całego mózgu. Niestety znajduje się też w oparach. Nikt nie wydał i nie wyda certyfikatu zdrowia z uwagi jak wyżej. Tak nawiasem mówiąc trzeba być mimo wszystko walniętym aby wdychać Glikol Propylowy. No cóż na głupotę nie ma lekarstwa

 • avatar

  Gość: LiMa

  Oceniono 25 razy -5

  Ostatnio jechałam autobusem w kierunku gdańska i facet obok co chwili się zaciągał e-papierosem i powiem szczerze - to przeszkadza! Dopóki nie zorientowałam się, że smród spalenizny pochodzi od tego dziadostwa to zastanawiałam się, czy gdzieś przypadkiem się coś nie pali.

 • avatar

  lika78

  Oceniono 28 razy -6

  Przepraszam, ale czy wiadomo, jakie świństwa są ładowane do tzw. e-papierosów? Tam też jest niezła chemia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy