Alkohol. Kłopotliwy prezent dla abstynenta

Jestem abstynentem, ale często dostaję w prezencie (np. od kontrahentów) butelkę alkoholu. Czy powinienem jakoś reagować?

Są dwie drogi, którymi można podążać w opisanej przez Pana sytuacji. Możemy podziękować, zachwalić trunek i nie drążyć tematu. Gdy przy innej okazji kontrahent spyta, jak smakowała nam ta butelka młodego czeskiego wina, które wręczył nam podczas urodzin, znów są dwie opcje. Możemy dalej iść w zaparte, że nie mieliśmy jeszcze szansy spróbowania, ale również możemy wykorzystać tę sytuację i powiedzieć, że niestety nie mieliśmy przyjemności jej degustacji, jesteśmy bowiem abstynentami. Trzeba jednak wtedy dodać, że z prezentu jesteśmy bardzo zadowoleni i cenimy gust obdarowującego.

Druga droga jest krótsza, choć wymaga umiejętności dyplomatycznych (przecież nie chcemy nikogo obrazić). Dlatego od razu przy odbieraniu prezentu możemy nadmienić, że bardzo dziękujemy za podarunek, ale niestety nie będziemy mogli rozsmakować się w trunku. Znów jednak należy podkreślić, że dziękujemy za prezent, oraz obiecać, że zostanie wykorzystany w najlepszy sposób, na jaki możemy sobie pozwolić (co niekoniecznie musi oznaczać oddanie go innej osobie).

W jednym przypadku abstynencja jest świadomym wyborem, w innym potrzebą, ale jakakolwiek motywacja by nami nie kierowała, nie należy ani się z tym przesadnie obnosić, ani wyjątkowo ukrywać. Tym bardziej jeżeli niczego nieświadomi goście będą obdarowywali nas hektolitrami napoju, którego nie chcemy lub nie możemy konsumować.

 

 

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

 

 

 

 

 

 

Zobacz też na Logo24:

Savoir vivre: prezenty na wesele

Savoir vivre: prezenty na wesele, savoir vivre, prezenty

Wielki test: która woda jest najsmaczniejsza

Więcej o:
Komentarze (5)
Alkohol. Kłopotliwy prezent dla abstynenta
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wyjadacz_parkietuf

  Oceniono 8 razy 6

  cytat:
  Jestem abstynentem, ale często dostaję w prezencie (np. od kontrahentów) butelkę alkoholu. Czy powinienem jakoś reagować?

  odpowiedź:
  Stara, prosta gra w "podaj dalej prezent przy najbliższej okazji" zamiast pisać esej dla LOGO24
  Ale cóż, wierszówka poszła na konto...

 • dr_bloger

  Oceniono 5 razy 5

  Mam inny problem: pacjent, który nosił mi Krupnik, ostatnio przestał przychodzić po zwolnienia...

 • culebre

  Oceniono 4 razy 4

  "jak smakowała nam butelka młodego czeskiego wina?"
  Wg ostatnich doniesień prasowych, może smakować grobem...

  A porady dot. etykiety w logo24 to tak jak świnia kontemplująca nieboskłon.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX