Savoir vivre: czy sushi można jeść sztućcami

Nie przepadam za jedzeniem pałeczkami. Czy w restauracji sushi mogę poprosić o europejskie sztućce? I czy w ogóle można jeść "po swojemu" w restauracjach, które narzucają jakiś styl jedzenia?

Jakiś czas temu w restauracji sushi widziałem parę, która konsumowała wszystkie arcydzieła kuchni japońskiej nożem i widelcem - poczynając od małych hoso maków, a kończąc na futo makach. Można powiedzieć, że popełniali gafę za gafą. Niemniej jednak jedzenie sprawiało im dużą przyjemność i można założyć, że rachunek również sprawił przyjemność właścicielowi suszarni. Czy ktoś się czuł obrażony? Wątpię.

Oczywiście, jak stać nas na wizytę u Jiro - trzygwiazdkowego Mistrza Sushi, warto by było przemóc się i pochwytać chwilę pałeczkami to i owo, co sławny mistrz przygotuje - chociaż, co jest ważną informacją dla nielubiących konsumpcji pałeczkami, jedną z form uznania dla mistrza sushi jest konsumpcja jego dzieł rękoma, które wcześniej powinniśmy oczyścić ręczniczkiem podanym przez obsługę, tzw. oshibori. Tak samo w restauracji hinduskiej - jeżeli wygodniej nam spożywać naan nożem i widelcem, nikt nam tego nie może zabronić.

Każdy dobry lokal gastronomiczny powinien być przygotowany na gości, którzy nie do końca sobie radzą ze specyfiką i kulturą serwowanej kuchni, bądź nie lubią rozstawać się ze sztućcami i zwyczajami związanymi ze spożywaniem dań, do których zostali od maleńkości przyzwyczajeni. Chyba że trafimy na wyjątkowo ortodoksyjną restaurację ale warto zadać sobie pytanie, kto od kogo zależy.

Dla konserwatysty ceniącego właściwie przepłukany ryż i rolkę niezbyt mocno ściśniętą w nori zjedzenie nigiri na dwa kęsy może być dużą gafą, ale myślę, że w związku z tym Godzilla nie wyjdzie z morza i nikomu krzywda się nie stanie.

 

 

 

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

Więcej o:
Komentarze (6)
Savoir vivre: czy sushi można jeść sztućcami
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 13 razy 9

  OK, palce albo pałeczki (palce w Japonii, pałeczki w Europie, ale palce są jak najbardziek ok, tylko pozostała wyniosła klientela w super lokalu może mieć dąsy, ale kogo to obchodzi). Widelec i nóź (! w sumie po co??) można użyc na zasadzie wolno mi, mamy demokrację. Ale to tak jak picie piwa z filiżanki do kawy z braku kufla lub odpowiedniej szklanki. Można i owszem, ale głupio, lepiej już z gwinta lub z puszki.

 • mbrzozka

  Oceniono 28 razy 8

  Szanowny Panie Specjalisto od SV. Stwierdzenie że Godzilla nie zrobi nam krzywdy jeśli będziemy jedli sushi nożem i widelcem jest tak samo trafne jak to, że krzywdy nie zrobi nam Smok Wawelski jeśli w polskiej restauracji będę jadł pierogi albo kotleta używając palców zamiast widelca.
  Wytłumaczenie "bo mi wygodniej i nikt mi tego nie zabroni" kapitalnie pasuje do tematyki SV.

  Jak dla mnie wtopa totalna: sushi jemy używając pałeczek lub palcami. Kropka.

 • Gość: ZZ

  Oceniono 8 razy 0

  No nareszcie dobra rada. Bez nadęcia i zbędnej etykiety. Tylko ta suszarnia jakoś mi nie leży. Mimo tego zauważam poprawę.

 • Gość: manta

  Oceniono 9 razy -1

  Jesli sie zdecydowalam na cos tak wlasciwego danemu rodowodowi dania, jak sushi, to mam dwa wyjscia...albo nauczyc sie je spozywac w sposob wlasciwy dla niego, albo nie pierniczyc sie i poprosic o stosowne sztucce. Zakladam, ze nie jestem na wielkiej gali ,,gdzies tam,, wiec nic mojej reputacji nie zaszkodzi, jak sobie owo sushi zjem widelcem. Byle bylo smaczne i sraczki nie dostane po 12 godzinach po spozyciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX