Savoir-vivre: czy zjadać chleb, w którym podano żurek?

Czy wypada jeść w całości wydrążony chleb, w którym podany jest żurek? Czy może potraktować go jak talerz, w którym podano nam zupę i w ogóle go nie ruszać?

Zachłanność nie jest elegancka. Jeżeli chleb był wypiekany na miejscu, co rzadko się zdarza, zjedzenie go do końca będzie wyrazem uznania dla szefa kuchni lub osoby zajmującej się wypiekami. Z reguły jednak chleby są dostarczane z piekarni i służą przede wszystkim jako efektowna forma serwowania zupy, a do smaku świeżego pieczywa im daleko - są tak twarde, że można sobie na nich zęby połamać.

Podczas niezobowiązującego obiadu w jakiejś przydrożnej gospodzie nie będzie wielką gafą skubanie naszego chlebowego talerza (uważajmy, żeby nie ochlapać siebie lub innych!).

Natomiast wstrzymałbym się od - chociażby - tknięcia wydrążonego chleba, jeżeli spotkanie przy stole miałoby bardziej uroczysty bądź formalny charakter. Wtedy jedzenie, nie dość że rękoma (inaczej trudno zjeść pszenny talerz), to jeszcze ponad miarę, mogłoby zostać odebrane jako przejaw zbytniej zachłanności. A zachłanność jest mało elegancka.

 

 

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety
Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika ?Logo? i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (15)
Savoir-vivre: czy zjadać chleb, w którym podano żurek?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • molly_wither

  Oceniono 35 razy 25

  Tiaa, chleb jak talerz, a moze niedlugo chleb bedzie jak miska klozetowa? Kiedys chleb byl swietoscia. Jesli go nie zjemy, to zgadnijcie, co z nim zrobi obsluga restauracji?

 • yuraathor

  Oceniono 30 razy 24

  dla mnie sprawa jest prosta;
  nie smakuje nie jem, smakuje jem

 • marter7

  Oceniono 34 razy 22

  "jeżeli spotkanie przy stole miałoby bardziej uroczysty bądź formalny charakter"

  Ekhm... Że co? Uroczysta/formalna kolacja i żurek w chlebie???

 • dust-on-the-wind

  Oceniono 38 razy 18

  NIGDY NIE ZAMÓWIĘ ZUPY W CHLEBIE.... Chleb u nas był i jest czymś świętym. Wyrzucanie go jak zuzytej skorupy jest barbarzyństwem. Co za dureń wymyślił tai sposób serwowania zupy?

 • a_weasley

  Oceniono 20 razy 14

  Nie znoszę marnowania jedzenia. A już wyrzucanie chleba na śmietnik nie wchodzi w rachubę absolutnie.

 • cler27

  Oceniono 18 razy 10

  inna sprawa... ilu klientom żurek jest podawany w tym chlebie ? Dla mnie taka forma jest nie do przyjęcia...

 • Oceniono 8 razy 8

  Pan ekspert chyba żyje w oderwaniu od tradycji. Chleb zawsze zajmował szczelne miejsce na naszych stołach. Jeśli kiedyś służył jako talerz to zadany był do ostatniego okruszka. Ponad Pana zasadami jest jeszcze zdrowy rozsądek

 • shipa

  Oceniono 5 razy 5

  Zawsze byłam przekonana, ze to nowuryszowie pozbawieni podstawowych manier sa znani z tego, ze marnują jedzenie ,,na pokaz", by pochwalić sie zamoznoscia.

  Zur w chlebie na formalnym spotkaniu- cóż, kiedyś, kiedy etykieta była istotna, nie serwowano dan, które mogły być problematyczne do spożycia, a żurek w chlebie do takich nalezy, nie da sie go zjeść elegancko nie traktując chlebowej miski jako odpadku po posiłku.

  Jesli ktoś chce zjeść chlebek, to czemu nie, przecież to zwykły chleb posmarowany najczęściej jajkiem i podpieczony, by zachowac szczelność, nie zaś ,,twardy i niejadalny element dekoracji".

 • Jedrzej Kowalski

  Oceniono 4 razy 4

  No pewnie. Miliard ludzi głoduje, ale najważniejsze co snoby obok pomyślą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX