Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Innej możliwości nie było. Weekend z nową Skodą Superb musiałem spędzić w Cieszynie. I ja i samochód byliśmy prawie u siebie - do mojego rodzinnego Pogwizdowa już tylko rzut beretem, a Czechy to zaledwie kilka minut spacerem z głównego Rynku.

Cieszyn po prostu musi być mi bliski. W miejscowym kinie kształtowało się moje dzieciństwo - tam obejrzałem pierwsze filmy Disneya, na czele z "Toy Story", "Pocahontas" i "Dzwonnikiem z Notre Dame". W księgarni na ul. Głębokiej - prowadzącej od Rynku na Wzgórze Zamkowe - kupowałem pierwsze książki. Najpiękniejsze lata życia spędziłem w tamtejszym "Koperze", najlepszym liceum w mieście (niech nikt wam nie wmówi, że konkurencyjny "Osuch" jest lepszy!). "To taki mały Kraków" jak powiedział niegdyś mój przyjaciel.

Przygraniczne miasta rządzą się swoimi prawami. Nigdy nie zapomnę sylwestra sprzed kilku lat, kiedy razem ze znajomymi wybraliśmy się do Lądka-Zdroju. Korzystając z paru dni wolnego i bliskości ojczyzny Pavla Nedveda, nie mogliśmy nie spróbować słynnego czeskiego piwa. Koledzy z Krakowa byli zafascynowani, że tak łatwo i szybko znaleźli się za granicą. Na mnie nie zrobiło to żadnego wrażenia - w liceum do Czeskiego Cieszyna chodziliśmy na fajkę wodną.

Skoda SuperbFot. Redakcja

Polakom miasto skojarzy się zapewne z... dwudziestozłotówką! Na banknocie znajduje się bowiem cieszyńska rotunda św. Mikołaja, chluba miasta. To jednocześnie wciąż jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego. Od kilkunastu lat, 6 grudnia odprawiane są w niej nabożeństwa ku czci patrona.

Ponadto Cieszyn to bogate życie kulturalne - zapewne pamiętasz, że jeszcze jakiś czas temu nad Olzą odbywał się jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Europie: Nowe Horyzonty. Dzięki imprezie miasto odwiedziło wielu znamienitych gości, w tym sam Pedro Almodovar, którego film - "Złe wychowanie" - otwierał jedną z edycji (wspominam do dziś!). Stali fani wydarzenia podkreślają, że po przeprowadzce do Wrocława, festiwal stracił swój urok - Cieszyn jest miastem raczej niewielkim, co sprzyja odczuwaniu tzw. festiwalowej atmosfery.

Skoda SuperbFot. Redakcja

Wciąż natomiast, w okolicach majówki, jest organizowany przegląd filmowy Kino na Granicy, przybliżający sztukę z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Teatr im. Adama Mickiewicza jest słynny na cały kraj - topowi rodzimi aktorzy często wspominają ze wzruszeniem tę instytucję. Choć czasem miejscowy Rynek sprawia wrażenie wymarłego, a okoliczne knajpy nierzadko świecą pustkami, w Cieszynie zdecydowanie nie będziesz się nudzić.

Skoda Superb Sportline na pewno się nie nudziła. Z dumą pozowała w najważniejszych miejscach miasta. Wśród cieszyniaków wzbudziła ciekawość, zwłaszcza, gdy wjeżdżała w miejsca na co dzień niedostępne dla samochodów. Komfort jazdy sprawił, że droga z Warszawy do Cieszyna (kilka godzin!) minęła zaskakująco szybko, a przez zachwycającą sylwetkę zatrzymywałem się na stacjach benzynowych jakby częściej. Jeśli do tej pory Skoda kojarzyła ci się z autem dla starszych panów w niemodnych kaszkietach, po obcowaniu z Superb Sportline z pewnością zmienisz zdanie! Skrzynia DSG, schowek na parasol, podświetlane na czerwono wewnętrzne elementy - takim autem aż chce się podróżować!

Skoda SuperbFot. Redakcja

Jeśli wierzyć legendzie o trzech synach księcia Leszka III - Bolku, Leszku i Cieszku - Cieszyn to najstarsze miasto w Polsce, założone jeszcze w 810 roku. Nie musisz natomiast opierać się na żadnych legendach, żeby dowiedzieć się, że Skoda Superb to odpowiednie auto dla ciebie. Przetestowaliśmy i potwierdzamy. Do zobaczenia w Cieszynie!

Więcej o: