Herkules Poirot będzie bohaterem nowej powieści

Równo 38 lat po wydaniu ?Kurtyny?, ostatniej książki Agathy Christie z Herkulesem Poirot w roli głównej, wielbiciele pisarki i słynniejszego z dwojga stworzonych przez nią detektywów dostają prezent. Będzie nowa powieść!
Herkules Poirot, niewysoki Belg o nienagannych manierach, wypielęgnowanych wąsach i (czasem przyciasnych) lakierkach oraz niezwykłym talencie detektywistycznym był bohaterem 33 powieści, ponad 50 opowiadań i jednej sztuki teatralnej napisanych przez królową angielskiego kryminału. Christie wymyśliła Poirota na początku ubiegłego stulecia i później często żartowała, że gdyby wiedziała, że będzie on tak sławny, nigdy nie zrobiłaby z niego obcokrajowca, bo to strasznie komplikowało jej pisanie.

Poirot pożegnał się z czytelnikami w 1975 roku w powieści "Kurtyna", która dla wielu jego wielbicieli była wstrząsem. Dlaczego? Tego zdradzać nie należy, bo wciąż nowe pokolenia sięgają po książki Christie i nie wolno im psuć przyjemności. Teraz jednak ogłoszono, że mały Belg powróci. Angielska autorka kryminałów i poetka Sophie Hannah dostała zgodę od rodziny Agathy Christie, by napisać książkę z Poirotem w roli głównej. Do księgarń ma ona trafić za rok. Będzie to pierwsza oficjalna kontynuacja dorobku Christie. W wywiadzie dla BBC Hannah powiedziała, że Christie była autorką, która sprawiła, że jako trzynastolatka zakochała się w powieściach kryminalnych. - W ciągu roku przeczytałam wszystko, co napisała i od tego czasu stałam się żarliwą, niektórzy mogą powiedzieć, że obsesyjną, fanką jej twórczości - mówi Hannah. Wnuk pisarki, Mathew Prichard uznał, że entuzjazm Hannah i jej szacunek dla jego babki jako pisarki sprawiają, że jest osobą, która podoła temu onieśmielającemu zadaniu.

Herkules Poirot ma rzesze fanów, o czym wie najlepiej David Suchet, angielski aktor, który od 1989 roku wciela się w rolę detektywa w telewizyjnym cyklu. W dobie e-maili wciąż dostaje całe worki listów od wielbicieli serialu, swojego talentu i słynnego Belga. Latem Suchet zakończył zdjęcia do ostatnich odcinków, w tym "Kurtyny", która zostanie wyemitowana w Wielkiej Brytanii 12 stycznia przyszłego roku. W ten sposób stał się jedynym w historii aktorem, który zagrał we wszystkich przygodach Poirota. Oprócz niego detektywa grali m.in. Albert Finney, Peter Ustinov, Ian Holm i Alfred Molina.

Ale Herkules Poirot nie jest jedynym bohaterem literackim, który wraca do czytelników po śmierci swego twórcy (Agatha Christie zmarła w 1976 roku). James Bond wróci pod koniec września na kartach "Solo" Williama Boyda, trzeciej oficjalnej powieści o 007 od śmierci Iana Fleminga. Sherlock Holmes rozwiązywał zagadkę odrażającej zbrodni, jakiej nie mógłby opisać Conan Doyle w wydanym dwa lata temu "Domu jedwabnym" Anthony'ego Horowitza. Również Piotruś Pan, Drakula, Scarlett O'Hara, Jason Bourne i bohaterowie "Autostopem przez Galaktykę" wrócili w nowych powieściach. Pokusa ożywienia stworzonej przez kogoś innego legendy jest silna, ale nie wszyscy pisarze potrafią sprostać wyzwaniu. Oby Sophie Hannah się udało.Więcej o: