Jak wybrać muszkę na studniówkę - podpowiedzi stylistki

Na studniówkę, ale też na co dzień. Muszki zastępują krawaty i występują w formie zabawnych dodatków. Można je nosić zarówno do białej koszuli i marynarki, jak i koszuli w kratę i swetra
Pierwsze muszki nosiły chorwackie siły najemne podczas wojen z Prusami w XVII wieku. Dodatek eleganta na przełomie XVIII i XIX wieku z muszki zrobili Francuzi. Przez długie lata muszka uznawana była za zamiennik krawata wybierany zazwyczaj na wyjątkowe okazje.

Ze względu na kształt można muszki podzielić na trzy rodzaje: motyl (półokrągłe zakończenie po obu stronach, wysokie skrzydełka), diament (trójkątne zakończenie po obu stronach) i nietoperz (proste zakończenie po obu stronach, niskie skrzydełka). Szyje się je zarówno z jedwabiu, jak i lnu oraz bawełny, skóry, a w najtańszych wersjach także z poliestru.

Na ulice muszki powróciły kilka lat temu, w telewizji chętnie lansował je m.in. Chuck Bass z serialu "Plotkara". Obecnie muszki nie trzymają się już sztywnych zasad i kupić można zarówno tradycyjne modele do samodzielnego wiązania, jak i łatwiejsze w obsłudze zapinane na zatrzask czy na gumce.

W Polsce jeszcze dwa lata temu pojedyncze egzemplarze muszek można było dostać tylko w sieciówkach, teraz produkuje je coraz więcej polskich marek. Do wyboru jest wiele wzorów: kratka, groszki, nabijane ćwiekami. Muszki z autorskimi grafikami oferuje krakowska firma Martu. - To właśnie te muszki sprzedają się najlepiej. Choć w okresie wesel, studniówek i sylwestra popularnością cieszą się też jednokolorowe, błyszczące modele - mówi Konrad Urbaniak, właściciel Martu.

Jak wybrać muszkę na studniówkę radzi stylistka DaWanda.pl Marysia Szymańska

Tak naprawdę wybór muszki zależy od upodobań i stylu ucznia. Jeśli nie lubi się rzucać w oczy, a chce wyglądać elegancko, powinien się zdecydować na jednokolorowy model. Jeśli jest bardziej szalony i lubi przyciągać wzrok, może wybrać modele z grafikami, kolorowymi wzorami albo ze skóry. Umiejętność wiązanie nie jest już niezbędna, muszka na zatrzask przestała być obciachem.Więcej o: