Jaki sprzęt wybrać do odśnieżania?

Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Podpowiadamy więc, czym odśnieżać
- I jak, daje radę? - zagaduję chłopaka stojącego przy spalinowej odśnieżarce, na parkingu przed marketem. -Właśnie się zepsuła, trafiłem na kamień i stanęła. Czyli trzeba się przeprosić z łopatą? No tak ale łopatą ciężko, a tu tylko trzeba prowadzić. A skutecznie odśnieża? Nie zostawia warstwy śniegu?

- Odśnieża rewelacyjnie. Jeszcze lepsze są szczotki elektryczne, ale sprawdzają się tylko wtedy, gdy nie ma grubej warstwy śniegu - odpowiada. Podpowiadamy, co wybrać do odśnieżania.

Odśnieżarki
Jak czytamy na serwisie abcodsniezania.pl, na rynku dostępne są maszyny jedno lub dwuosiowe, prowadzone przez człowieka lub samobieżne, elektryczne i spalinowe itd. Zakres dostępnych funkcji i wariantów jest tak samo szeroki, jak w przypadku kosiarek. Możemy zatem kupić proste urządzenie do odśnieżania przydomowego parkingu , jak i profesjonalny, wielofunkcyjny ciągnik. Ceny od 500-1000 zł w górę. Ceny topowych modeli do użytku profesjonalnego sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale są to raczej wielofunkcyjne "kombajny"pomocne przy wielu pracach ogrodniczych.

fot. odsniezarka_spalinowa

Łopaty elektryczne

Sprawdzą się na prywatnych posesjach, przy odśnieżaniu podjazdów, schodów czy chodników, z zastrzeżeniem, że nie ma grubej, zamrożonej warstwy śniegu. Ceny łopat elektrycznych wahają się od 189 zł do 399 zł

Odkurzacze do śniegu
Działa działa tylko na świeży, puszysty śnieg. Jest to urządzenie przeznaczone raczej do jednego rodzaju prac. Cena od 70 zł do 890 zł

Zamiatarki
Jest równie szeroki wybór jak w przypadku odśnieżarek. Są modele prowadzone jak kosiarki i wielofunkcyjne traktorki. Ceny od 1600 zł do 22 tys. Wielofunkcyjne modele renomowanych firm mogą kosztować nawet tyle, co samochód.

Łopaty i szufle
Najprostsze, i jak do tej pory najbardziej niezawodne (bo z napędem manualnym ) urządzenia do odśnieżania. Przy zakupie, zwracajmy uwagę, żeby łopata czy szufla była wykonana z metalu, a nie plastiku czy innego sztucznego tworzywa. Plastikowe mogą łatwo pękać czy się wyginać. Wybierajmy takie, w których łyżka jest zagięta, to z pewnością ułatwi oczyszczanie i odśnieżanie. Trzonek najlepiej drewniany lub aluminiowy. Ceny od 8 zł do 299 zł. Za dobrej jakości łopatę czy szuflę do odśnieżania zapłacimy około 100 zł.


Więcej o: