Najciekawsze szkockie wynalazki

Faks, syfon, płaszcz przeciwdeszczowy - te i inne wynalazki dostarczyli światu Szkoci
Zdejmowanie odcisków palców - metodę przechowywania odcisków palców za pomocą odciskania ich w tuszu wymyślił w 1880 roku szkocki chirurg Henry Faulds.

Faks - pierwsze prace nad maszyną przypominającą faks przeprowadzał w latach 1843-1846 szkocki wynalazca Alexander Bain. Używał on zegara do synchronizacji ruchu dwóch wahadeł, które skanowały komunikat linia po linii. Obraz przez niego uzyskany był jednak bardzo słabej jakości.

Syfon od muszli klozetowej (kolanko) - szkocki zegarmistrz Alexander Cummings w 1775 roku wymyślił syfon, który odcina toaletę od wyziewów z kanalizacji.

Golf - pierwsze wzmianki na temat gry w golfa pochodzą z XV wieku z terenów Szkocji. W 1457 roku król Jakub II zabronił gry w golfa, ponieważ odciągała mężczyzn od nauki łucznictwa.

Penicylina - Alexander Fleming, lekarz i bakteriolog, który w 1928 odkrył penicylinę, był Szkotem. Urodził się w 1881 roku w Lochfield w East Ayrshire.

Owsianka - lekkie, pożywne, ekologiczne i ostatnio bardzo modne śniadanie wymyślono w XVIII wieku w Szkocji. Oficjalny przepis jest jednak mniej smaczny niż dzisiejsze wersje. Szkocka owsianka składa się bowiem z owsa, wody i soli.

Płaszcz przeciwdeszczowy - pierwszy, nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy zaprojektował w 1824 roku Szkot Charles Macintosh.

Telefon - Alexander Graham Bell, wynalazca pierwszego telefonu, urodził się w Edynburgu w 1847 roku. Pierwszą rozmowę telefoniczną przeprowadził w 1876 roku.Więcej o: