Kontrowersyjne badania: picie butelki wina dziennie lepsze niż abstynencja

Rekomendowana ilość spożywanego czystego alkoholu dziennie to 10 g, co w przypadku wina wynosi ok. 130 ml. Jednak dr Kari Poikolainen, ekspert WHO, analizując szereg badań wykonanych na przestrzeni lat, stwierdził, że zdrowsze jest wypicie całej butelki wina niż zupełna abstynencja. Staraliśmy się to zweryfikować
- Spożywanie małych dawek, czyli jednej porcji alkoholu co drugi dzień, zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, prawdopodobnie przez podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu, który usuwa złogi tłuszczu z naczyń krwionośnych. Jednak dawki alkoholu większe niż dwie porcje standardowe dziennie powodują, że ryzyko choroby wieńcowej rośnie - stwierdza Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- Gdyby ludzie zaczęli wypijać butelkę wina dziennie, to NFZ zbankrutowałby nie tylko z powodu finansowania leczenia uzależnienia, lecz także innych szkód zdrowotnych związanych z toksycznym działaniem alkoholu na różne narządy - dodaje Łukowska.

Dietetyk dla odmiany chwali wino. Ma bardzo dużo substancji działających pozytywnie na nasze zdrowie. Jednak powinniśmy zachować umiar. Chroni ono przed miażdżycą, rozrzedza delikatnie krew, walczy z wolnymi rodnikami, ponieważ zawiera dużo antyoksydantów. Jest także bardzo pomocne w nadciśnieniu tętniczym - wylicza dietetyk Anna Słomkowska. Wypita do posiłku lampka wina pobudza kwasy żołądkowe i pobudza trawienie. Jednak powinna to być jedynie jedna lampka.Więcej o:
Komentarze (1)
Kontrowersyjne badania: picie butelki wina dziennie lepsze niż abstynencja
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Wojtek

    Oceniono 1 raz 1

    Brak jakichkolwiek konkretów zwykła propaganda na kliki i nie ma napisane ze lepiej wypić jedną butelkę dziennie? Co wynika z tego artykułu ? Jakie jest przesłanie ? Co sądzę na temat czego ? Bo nie znalazłem konkretnego pytania ?
    Wojciech

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX