Kiedy mężczyźni mają swoje święto? Jeśli 10 marca, to mamy dla nich życzenia od gwiazdy rocka, feministki i dziennikarki

10 marca, 30 września, a może 19 listopada? Bierzemy "dni mężczyzn" pod lupę i sprawdzamy, kiedy najlepiej jest złożyć życzenia
Data nr 1: 10 marca

Zaledwie dwa dni po Dniu Kobiet od kilkunastu lat w Polsce w kalendarzach i sklepach promowany jest Dzień Mężczyzn. Data najprawdopodobniej ma związek z czterdziestoma męczennikami z Sebasty (żołnierze rzymskiego legionu, którzy w IV w. nie wyrzekli się wiary i zostali zamordowani). Właśnie 10 marca Kościoły ewangelicki i katolicki w Polsce wspominają tych męczenników. Tego dnia najczęściej polskim mężczyznom składa się życzenia i daje prezenty.

Data nr 2: 30 września

Tego dnia świętuje głównie młodzież, bo wtedy obchodzimy Dzień Chłopaka. Dla dzieci i nastolatków uczących się w szkołach to zazwyczaj okazja do okolicznościowych zabaw i zwolnień ze sprawdzianów. Niektórzy dorośli mimo to również świętują, w końcu chłopcem można pozostać do końca życia.

Data nr 3: 19 listopada

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Data została wprowadzona 16 lat w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu ONZ. Celem było m.in. promowanie równouprawnienia pomiędzy płciami i zachęcanie panów do prowadzenia zdrowego trybu życia. Obchodzony w ponad 70 krajach świata. W Polsce ta data nie jest uznawana.

Kulturoznawczyni Małgorzata Tkacz-Janik twierdzi, że data Dnia Mężczyzn nigdy formalnie nie została ustalona. Dzień Kobiet ma ugruntowaną tradycję, walką o równouprawnienie, kojarzy się silnie z pochodami robotnic kilkadziesiąt lat temu. Jeśli chodzi o Dzień Mężczyzn, jest on traktowany w kategoriach zabawy.

Czego życzą panom słynne kobiety

Beata Kozidrak, wokalistka zespołu Bajm:

- Życzę polskim mężczyznom, by byli męscy i odpowiedzialni. Męskość oznacza także pomoc kobiecie w domowych obowiązkach, opiece nad dziećmi. Tacy mężczyźni są według mnie bardzo seksowni. Dobrze byłoby, gdyby też dbali o siebie, nie tylko pod względem ubioru, ale również zdrowia. Życzę też interesującego hobby, pasji - byleby nie była to inna kobieta. Niech dalej kochają nas, kobiety.

Kazimiera Szczuka, krytyczka literacka, feministka:

- Życzę mężczyznom, by wierzyli w równość, w feminizm i lepszy świat, który wciąż jest możliwy. Panowie, nie bójcie się marzyć, kochajcie i bądźcie kochani. Wszystkim mężczyznom tradycyjnie życzę zdrowia, pracy, pieniędzy, szczęścia na co dzień i więzi z przyrodą, jeśli ktoś lubi. Wszystkich rozkosznych smaków życia.

Anna Popek, prezenterka telewizyjna, dziennikarka

- Życzę tego, by mężczyźni czuli się potrzebni, męscy, by kobiety nie zabierały im zajęć, którymi dotychczas się zajmowali. Niech będą jak wojowie Chrobrego - odważni i ideowi. Zamiast piąć się po szczeblach w korporacji, niech rozwijają własne, rodzinne firmy, co zapewni im sukces i satysfakcję. Życzę też, by zawsze byli seksowni i zadbani.Więcej o: