Gry planszowe inspirowane komputerowymi

Żyjemy w świecie globalnego dostępu do informacji, dzięki czemu wiele trendów na rynku wzajemnie się przenika. Tak też jest z grami planszowymi - coraz częściej powstają mocne tytuły, które dotrzymują kroku grom komputerowym.

Cel jest w zasadzie od zawsze jeden i ten sam - dostarczyć dobrej rozrywki w gronie przyjaciół lub rodziny. Ponieważ poziom gier jest coraz wyższy warto na długie jesienne wieczory wybrać coś dla siebie.

Kupując grę planszową zawsze trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szukamy gry prostej, czy może takiej, przy której trzeba będzie poświęcić trochę czasu, aby wgryźć się w instrukcję?

GRY TRUDNIEJSZE

Fani gier trudniejszych mogą obecnie wybierać pomiędzy kilkoma ważnymi tytułami. Kultową grą komputerową była na pewno "Cywilizacja", dlatego takie planszowe tytuły jak "Cywilizacja: Poprzez Wieki" czy adaptacja oryginału - "Sid Meier's Civilization: The Board Game" - graczom pragnącym przypomnieć sobie stare dobre czasy na pewno przypadną go gustu.

Cywilizacja: poprzez wiekiFot. Rebel.pl

Fanów twardych strategii zapewne ucieszyłoby posiadanie w kolekcji "Age of Empires III: The Age of Discovery". Ta gra zawiera 430 plastikowych figurek i daje móstwo strategicznych możliwości - trudno ją jednak zdobyć. Podobnym rarytasem jest "StarCraft: Boardgame", doskonale oddający klimat komputerowego pierwowzoru.

Trudno pominąć w tym miejscu dorobek Games Workshop i serii Warhammer. Gracze kochający "Warhammera" odnajdą jego klimat w planszowej wersji "Chaos w Starym Świecie". W grze mamy możliwość zostania bogami chaosu, a naszym celem jest skorumpowanie starego świata. Ci, którzy wolą świat Warhammer 40.000 zapewne z chęcią zobaczą pięknie wykonany "Relic: Tajemnica Sektora Antian". Ten tytuł jest jednak stricte kooperacyjny, więc gracze walczą przeciwko grze.

Ponadto warto wspomnieć o "World of Tanks: Rush", karcianej grze w której walczymy z innymi graczami i budujemy swoją opartą na czołgach talię oraz o planszowej wersji "Gears of War", zawierającej ciekawe scenariusze opierające się na eliminowaniu mutantów (gra zawiera również intrygujący element losowy).

GRY ŚREDNIO TRUDNE

Dla graczy lubiących gry w postapokaliptycznym klimacie znajdzie się planszowa wersja "Metra" - "Metro 2033". Jest autorstwa polskiego wydawnictwa i naprawdę zasługuje na uznanie, bo doskonale oddaje klimat walki o podziemne stacje między frakcjami graczy.

Ale polskie wydawnictwa to również kultowy "Wiedźmin: gra przygodowa", zaprojektowany przez Ignacego Trzewiczka (wydawnictwo Portal). To produkt wprost stworzony dla fanów Andrzeja Sapkowskiego - klimat powieści czuć niemal przez całą rozgrywkę.

GRY ŁATWIEJSZE

Nie każdy jednak ma ochotę od razu poświęcić na grę oraz jej zrozumienie mnóstwo wolnego czasu. Co jeśli chcemy wybrać tytuł, który od razu dostarczy nam wrażeń i będzie łatwy?

Z tegorocznych produkcji, które prawdopodobnie staną się hitami, należy wymienić "Gobbit: Angry Birds Gobitt". Jeśli znacie grę "Jungle Speed" lub "Prawo Dżungli", to ta karcianka z pewnością przypadnie wam do gustu - jest zręcznościówką świetnie nadającą się do testowania zarówno w gronie rodzinnym, jak i ze znajomymi na sytej domówce.

Jeśli lubicie klimaty w stylu Monopoly lub Eurobiznesu, nie zawiodą was "Pingwiny z Madagaskaru" (autorstwa polskiego wydawnictwa Phalanx), które może nie są bezpośrednio adaptacją gry komputerowej, ale z całą pewnością przeniknęły do masowej kultury - tak jak "Angry Birds", które przecież wciąż wyznaczają trendy gier mobilnych.

LabirynthFot. materiały prasowe

Wisienką na torcie może okazać się "Labyrinth: Paths of Destiny III ed." (autorstwa polskiego, małego wydawnictwa Let's Play), którego kampania obecnie trwa na portalu WSPIERAM.TO. To bodaj jedyna gra, która swoim układem bezpośrednio nawiązuje do kultowego "Prince of Persia". W trakcie rozgrywki budujemy wielopoziomowy labirynt, stawiamy mordercze pułapki, skaczemy z mostów - prosta rozrywka na wiele godzin, bo labirynt za każdym razem jest inny i bardziej pokręcony!

Mamy nadzieję, że w naszej małej liście znajdziecie coś dla siebie. Życzymy wielu udanych jesiennych wieczorów, nie tylko z grami komputerowymi, ale także tymi planszowymi!

Więcej o: