;

700 koni mechanicznych pod maską i 2 sekundy do 100 km/h... Oto pierwsze superauto z drukarki 3D

Waży niecałe 650 kg, wyposażony jest w 700-konny silnik, który rozpędza go do 100 km/h w 2,2 sekundy... Oto Blade, czyli pierwszy na świecie supersamochód wydrukowany w technice 3D.
Drukowanie 3D znajduje coraz to nowsze zastosowania - od medycznych implantów, przez przedmioty codziennego użytku, aż po drukowanie całych mostów. Teraz do tego katalogu dochodzi jeszcze samochód. I to nie byle jaki - pierwszy samochód wydrukowany tą techniką będzie szybszy od większości superaut.

KLIKNIJ, BY ZOBACZYĆ DUŻE ZDJĘCIE >>>

Blade - pierwszy samochód w technice 3Dźródło: divergentmicrofactories.com

Ekologicznie, tanio i bezpiecznie

Blade, bo tak nazywa się ten samochód, ma być bardziej ekologiczny, lżejszy i bezpieczniejszy od normalnych samochodów. Dzięki zastosowaniu wydrukowanych techniką 3D aluminiowych elementów połączonych za pomocą specjalnych rurek z włókna węglowego waży tylko 10 proc. tego co tradycyjne auta. Jednocześnie pomimo niewielkiej wagi wynoszącej zaledwie 635 kg samochód będzie wyjątkowo wytrzymały i bezpieczny.

Szybszy niż Porsche i Lamborghini

Pod maską tego superauta kryć się będzie 700-konny silnik, dzięki któremu Blade będzie osiągał prędkość 100 km/h w zaledwie 2,2 sekundy. Dla porównania, Porsche 911 Turbo według producenta setkę osiąga w 2,9 sekundy, a Lamborghini Aventador - w 2,7 sekundy. Do tego wszystkiego auto będzie się charakteryzowało wyjątkowo niską emisją spalin, według producenta zanieczyszczenia będą wynosiły zaledwie 1/3 tego, co emitują auta elektryczne.

"Demokratyzacja" produkcji

Divergent Microfactories nie podaje, ile Blade będzie kosztować, wiadomo natomiast, że firma zamierza wyprodukować i sprzedać niewielką liczbę tych aut w najbliższej przyszłości.

Oprócz zaprezentowania swojej technologii oraz prototypu auta firma ogłosiła również plany demokratyzacji produkcji samochodów. Celem Divergent Microfactories jest oddanie technologii w ręce niewielkich zespołów na świecie, co pozwoli im tworzyć mikrofabryki i budować w nich własne samochody. Firma nie wyklucza jednak stworzenia czegoś większego w przyszłości.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZOBACZ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (10)
700 koni mechanicznych pod maską i 2 sekundy do 100 km/h... Oto pierwsze superauto z drukarki 3D
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  krusnik02

  Oceniono 19 razy 19

  "Blade, bo tak nazywa się ten samochód, ma być bardziej ekologiczny, lżejszy i bezpieczniejszy od normalnych samochodów. Dzięki zastosowaniu wydrukowanych techniką 3D aluminiowych elementów połączonych za pomocą specjalnych rurek z włókna węglowego waży tylko 10 proc. tego co tradycyjne auta. Jednocześnie pomimo niewielkiej wagi wynoszącej zaledwie 635 kg samochód będzie wyjątkowo wytrzymały i bezpieczny." Proszę mi wyjaśnić - samochód waży 635 kg - wg autora tekstu to 10% tego, co normalne auta, czyli wg kalkulacji normalne auto powinno ważyć ponad 6 ton...

 • avatar

  jacek.nie.placek

  Oceniono 15 razy 13

  Auto z drukarki 3D?
  A silnik?
  A opony?
  Akumulator?
  Elektronika?
  Szyby?
  Hamulce?

  Pomijam, że rurki z włókna węglowego też nie pochodzą z drukarki, a więc nawet karoseria nie jest wydrukowana.
  No i te 635kg - jeśli to jest 10% masy normalnego samochodu...

 • avatar

  dark.writer

  Oceniono 4 razy 4

  Krzysztof Miecugow - MISZCZ !!!

  P.S.
  Chciałem coś zacytować jak te 10%, ale w sumie to wychodzi na to, że trzeba by cały artykuł wkleić.

 • avatar
 • avatar

  taktojahhh

  Oceniono 1 raz 1

  Pozostanę przy Porsche

 • avatar

  sztucznypolak

  0

  CO ZA STEK BZDUR!
  O 10% juz napisano. A oto inny kwiatek:
  "auto będzie się charakteryzowało wyjątkowo niską emisją spalin, według producenta zanieczyszczenia będą wynosiły zaledwie 1/3 tego, co emitują auta elektryczne"
  A co emituja auta elektryczne?
  I podstawowe pytane, po 2 latach: czy jezdzi?

 • avatar

  info0

  0

  Napęd na 4 koła czy na 2? Jaka skrzynia biegów? ;)
  Czyj silnik będzie użyty? Opony?
  Sorry, ale w te 2,2 sekundy ciężko będzie uwierzyć.

 • avatar

  Gość: Robokorp

  0

  Zdjęcie to jakaś fotoszopowa lipa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy