Rasistowska (?) reklama znanej marki

W mediach społecznościowych poleciały gromy pod adresem Dove. Zdaniem wielu internautów znana marka opublikowała niesmaczną, rasistowską reklamę. Ale czy oburzenie na pewno jest słuszne?

Reklama, która rozdrażniła internautów pojawiła się na facebookowym profilu Dove kilkanaście dni temu. Był to GIF, na którym kobiety ściągały t-shirty, zamieniając się tym samym w inne kobiety. I tak czarnoskóra bohaterka zmieniła się w dziewczynę o jasnej karnacji, ta zaś w osobę o bardziej orientalnych rysach twarzy. Animację można zobaczyć poniżej:

GIF nie wydaje się być przesadnie kontrowersyjny, prawda? Problem w tym, że w mediach społecznościowych bardzo szybko zaczęła rozprzestrzeniać się jego okrojona wersja:

I rzeczywiście, jeśli przyjrzeć się wyłącznie tym dwóm obrazkom - reklama staje się po prostu obrzydliwa, bo zdaje się kontynuować niechlubne tradycje rasistowskich reklam mydła:

Nie tylko internauci, ale również osoby publiczne podchwyciły taką narrację - Naomi Blake (słynna amerykańska blogerka modowa) pytała retorycznie w CNN: "Co powiecie małym czarnym dziewczynkom, które to zobaczą?"

Sam koncern Unilever (do którego należy Dove) przyznał się do błędu i usunął reklamę. Marissa Solan, rzeczniczka Dove ogłosiła, że "reklama miała promować Dove Body Wash jako produkt, który jest przeznaczony dla każdej kobiety, celebrujący różnorodność".

Pytanie tylko, czy zamieszanie nie zostało niesłusznie rozbuchane? Bo jeśli przeanalizujemy wyłącznie fragment - który oderwany od kontekstu staje się kontrowersyjny - reklama rzeczywiście jest rasistowska i hańbiąca. Ale biorąc pod uwagę pełny obraz, jakoś nie jesteśmy przekonani czy krytyka pod adresem Dove jest słuszna...

A jakie jest twoje zdanie?

Więcej o:
Komentarze (15)
Rasistowska (?) reklama znanej marki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ble

  Oceniono 11 razy 7

  Gdyby biała kobieta przebierała się w murzynkę było by OK. a tak to skandal!

 • coalesce

  Oceniono 8 razy 6

  Apetyt kabana poprawności politycznej rośnie w miarę jedzenia- niedługo nawet redaktorów "Wyborczej" zacznie gryźć.
  Tylko ich zaboli to podwójnie, bo po pierwsze sami go tak upaśli a po drugie normalni ludzie od dawna mają te brednie gdzieś.

 • jamislaw

  Oceniono 6 razy 6

  No masakra z ta poprawnością. Ostatnio popełniła samobójstwo znana gwiazda filmów dla dorosłych - August Ames. Prawdopodobnie zrobiła to bo nie mogła znieść fali hejtu i oskarżeń o homofobię który się na nią wylał po tym jak powiedziała, że nie chce uprawiać seksu z mężczyznami biseksualnymi... no jakaś masakra, to nie macdonald, że musi obsłużyć każdego...

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 5

  "Murzynek Bambo w Afryce mieszka" - tak zaczynał się kiedyś wierszyk Tuwima znany pierwszoklasistom z Elementarza, a z którego polskie dzieci uczyły się, że czarne jest trochę inne, ale fajne. Murzyn w warszawskim tramwaju mógł najwyżej usłyszeć - Mamo, popatrz, tam jedzie Bambo! Nikt do czarnego koleżki nie powiedziałby kał, czy tunel. Dzisiaj za kolor skóry można dostać niezły wycisk fizyczny, a jednocześnie Tuwima za ten wiersz poprawnościowcy bez wahania by zlinczowali moralnie.

 • atmt

  Oceniono 5 razy 5

  Ludziom już wali z tym rasizmem... Oczywiście z białasów można się nabijać do woli.

 • T. S.

  Oceniono 5 razy 5

  Bez przesady! Gdy chodziłem do podstawówki w Elementarzy Falskiego był wierszyk Tuwima o Murzynku Bambo. Oto jego fragment:
  >>Mama powiada :"Chodź do kąpieli",
  A on się boi że się wybieli.<<
  Kto jak kto, ale Julian Tuwim narodowości bądź co bądź ŻYDOWSKIEJ rasistą nie był!

 • Gość: qd

  Oceniono 5 razy 5

  bzdura. widziałem reklamę. faktycznie są różne kobiety

 • Gość: klm

  Oceniono 11 razy 3

  lewackie sranie w banie

 • siekieraaxe

  Oceniono 1 raz 1

  MAM TAK Z KUZYNEM Z MARSYLII
  i kuzynka z Frankfurtu/M
  oboje b działacze eurokomuny 1968...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX