Poradnik dla początkujących fotografów

Nie od razu zrobimy z Ciebie artystę. Jeśli jednak skorzystasz z pięciu naszych rad, Twoje zdjęcia będą wyglądały lepiej niż obrazki, które pstryknąłeś podczas ostatnich wakacji. Biorąc aparat do ręki, musisz pamiętać o:

1. ...perspektywie
Stojąc na baczność, rzadko zrobisz ciekawe zdjęcie. Fotografie bywają nudne właśnie przez złą perspektywę. "Żabie ujęcie" (od dołu) potrafi sprawić, że portretowany obiekt urośnie. Na zdjęciu robionym z góry pokażesz natomiast tło, kontekst. Warto wykorzystywać każdą okazję do zmiany wysokości, z której zazwyczaj się fotografuje. Wejście na skarpę, murek czy schody sprawi, że zestaw zdjęć będzie bardziej urozmaicony. Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie! Nawet najbardziej atrakcyjne ujęcie nie jest warte złamanej nogi.

2. ...świetle
Jak śpiewała Natalia Kukulska - "Światło, nie zgaśnie choćbyś chciał"! Dlatego. warto nauczyć się odpowiednio je wykorzystywać. Zwłaszcza jeśli chcesz zrobić naprawdę zachwycające zdjęcia. Po pierwsze: najlepiej w ogóle nie korzystaj z flesza. A już na pewno nie wtedy, gdy fotografowany obiekt jest daleko od Ciebie. Dlaczego? Ponieważ to światło naturalne najlepiej wydobywa kształty, kolory i faktury, nadaje zdjęciu plastyczność i wprowadza trzeci wymiar. Najlepsza pora na fotografowanie? Rano lub wieczorem. W okolicach południa słońce świeci z góry, przez co powstają bardzo duże kontrasty. Artyści mówią o tzw. "złotej godzinie" - tuż przed wschodem słońca panują najlepsze warunki oświetleniowe. Jak widać czasem opłaca się wstać trochę wcześniej niż zwykle.

3. ...kompozycji
Zapewne już w szkole uczyłeś się o złotym podziale - proporcji matematycznej, która ma określać idealną kompozycję. Pamięć bywa ulotna, więc dla przypomnienia: wyobraź sobie, że Twoje ujęcie przedzielają cztery linie (dwie poziome i dwie pionowe) i dzielą kadr na dziewięć takich samych części. Cztery punkty przecięcia się tych linii to mocne punkty kadru. Należy się starać, by fotografowany obiekt znajdował się właśnie w tych punktach. Choć oczywiście wszystkie zasady można złamać. Fotografujesz zachód słońca? Warto ustawić linię horyzontu nieco niżej lub wyżej, a nie w centralnych punktach zdjęcia. Dzięki temu ujęcie nabierze dynamiki. Pamiętaj o "złotym podziale", ale nie wahaj się go łamać, kiedy uznasz, że Twoje dzieło może na tym zyskać.

4. ...drugim planie
Zanim naciśniesz spust migawki, sprawdź krawędzie kadru oraz otoczenie obiektu. Najważniejsze, żeby zdjęcie było schludne, a główny motyw dobrze wyeksponowany. Tyle teoria, ale co to oznacza w praktyce? Jeśli fotografujesz ludzi, uważaj, żeby z ich głów nie "wychodziły" gałęzie lub inne przedmioty. Marzysz o pięknym pejzażu? Zadbaj, żeby w rogu kadru nie znalazł się przypadkowy kosz na śmiecie, który zburzyłby harmonię.

5. ...tym, że technologia czasem zawodzi
Zoomu używaj z głową. Tak naprawdę to lepiej będzie, jeśli użyjesz nóg zamiast zoomu. Z programami do obróbki graficznej również nie należy przesadzać - ujęcie może stracić na swojej naturalności. Dlatego po skończonym fotografowaniu warto odczekać kilka dni, by nabrać dystansu do wykonanych zdjęć.

Gotowy? Łap więc aparat i w drogę! Kto wie, może to Twoje zdjęcia będzie można niebawem obejrzeć w najlepszych galeriach na świecie?

Więcej o:
Komentarze (4)
Poradnik dla początkujących fotografów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Wakacyjny fotograf

  Oceniono 1 raz 1

  Dużo racy jest w tym artykule , ale często warunki nie pozwalają nawet na zastanowienie się jak zrobić zdjęcia. PYK i już dalej lecimy bo kolejka nas pcha.Przykład byłem w Luwrze, chciałem sfotografować słynny obraz i co ścisk, tłum, mam 5 sekund na zrobienie zdjęcia córce, żonie i sobie i wszystkim razem. Tak i to były najgorsze zdjęcia z muzeum jakie zrobiłem. Może czasem nie robić zdjęć niż robić.
  Lampa błyskowa - nie zgodzę się z tym, robiąc zdjęcia pod światło zdecydowanie lepiej jej użyć niż osoby fotografowane mają być ciemne, Często lampa w słońcu pomaga.

 • szafir51

  0

  Kosz na "śmiecie"?

 • jiddu

  0

  Z tym podchodzeniem w przypadku zoomu lepiej nie przesadzać, szczególnie robiąc zdjęcia ludzi i ich twarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX