Jak wybrać ślubny garnitur

Sezon ślubów nadchodzi, zaczynają się problemy z wyborem garnituru. - Za niespełna miesiąc mam ślub, a ja do dziś nie mam garnituru. Chodziłem dużo po sklepach ale wciąż nie wiem, co jest tak naprawdę modne w tym sezonie, bo każda ekspedientka mówi co innego. Proszę o pomoc - napisał do nas czytelnik.
Przychodzimy więc na ratunek i radzimy, jak wybrać ślubny garnitur. Oto kilka ponad czasowych zasad oraz zdjęcia z modnych kolekcji ślubnych.


Podstawowa zasada jest taka: ślubny garnitur nie ma być modny. Ma być elegancki. Taka uroczystość wymaga stroju adekwatnego do jej rangi. Większość producentów dysponuje specjalnymi ślubnymi liniami garniturów. To bardzo wygodne, bo możemy w jednym sklepie zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne elementy ślubnego stroju, od butów, przez koszulę, po krawat i poszetkę.

garnitury, moda męska

 

Tradycyjnym ślubnym strojem jest surdut, charakteryzujący się przedłużoną marynarką (można go uznać ze nieco mniej elegancką wersję fraka), niektórzy panowie preferują smoking, my polecamy - jako najbardziej uniwersalny - elegancki czarny garnitur. Czerń to w przypadku garniturów kolor zarezerwowany na wyjątkowo uroczyste okazje, takie jak ślub właśnie. W sklepach dostępne są także garnitury w modnych jasnych kolorach (przede wszystkim gołębim i w kolorze piasku). Jeśli zdecydujemy się na taki garnitur, pamiętajmy, że o ile faktycznie idealnie pasował on będzie na popołudniowe przyjęcie w ogrodzie, wieczorem powinniśmy się przebrać w czarny strój.

W kwestii dodatków również zasadą nadrzędną jest elegancja. Buty powinny być proste, bez zdobień, lakierowane albo typu Oxford. Pod szyją krawat albo mucha, nie polecamy jednak formy pośredniej, czyli musznika. Ważnym dodatkiem jest poszetka, czyli ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszeni marynarki - najlepiej w kolorze białym. Dodatki to również odpowiednio dobrany pasek. Nie dajmy się namówić na eksperymenty typu poszetka albo krawat w kolorze bukietu ślubnego panny młodej. Wybierając ślubny garnitur, bądźmy asertywni, unikajmy ekstrawagancji, chyba, że czujemy się z nią dobrze. Nie potęgujmy niepotrzebnie stresu, który w naturalny sposób towarzyszy tak doniosłej uroczystości strojem, w którym czujemy się niekomfortowo.

Więcej o:
Komentarze (15)
Jak wybrać ślubny garnitur
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mastek85

  Oceniono 10 razy 8

  Zgadzam się w autorem w kwestii, że jeśli chodzi o ślub to moda tak do końca się nie liczy. Rzeczywiście bardzo ważny jest szyk i elegancja :) Ja raczej jestem zwolennikiem garniturów niż surdutów, chociaż muszę przyznać że często można spotkać panów młodych w surdutach czy smokingach. Bardzo podoba mi się pierwszy garnitur z giacomo conti, ładnie dopasowany, taliowany, chociaż wolałbym muszkę.

 • bogdan.ciechomski

  Oceniono 4 razy 4

  @rs66 Fakt surdutów raczej już się nie nosi, ale jeżeli autor miał na myśli żakiet/jaskółkę, to ty się mylisz. W krajach anglosaskich dalej zakłada się żakiet na ślub (a także na odebranie orderu z rąk królowej i wyścigi konne), o czym świadczy ślub księcia i księżnej Cambridge. Zasadniczo w Polsce sytuacja wygląda inaczej. Pan młody dokupuje poliestrową kamizelkę z plastronem do swojego garnituru (czasami jeszcze z bierzmowania) żeby było najtaniej. Ostatnio, co widzę po szmateksach, rośnie popyt na smokingi (Jako że tam się znajdują noszone tylko na tą okazję, a jeżeli ślub jest w dzień to w dodatku błędnie), zresztą pod hasłem garnitury, w galerii są trzy. Mimo to żakiet jest właściwym strojem jeżeli panna młoda zakłada drogą suknię i można go kupić choćby w Pawisie czy Bytomiu, nie mówiąc o uszyciu na miarę.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 1 raz 1

  Kwestia gustu to jedno, ale kwestia wykonania i jakości materiału jest zawsze niepodważalna i nie zależy od subiektywnej opinii. W Spilliaert szyja najlepsze garnitury jakie znam, Mam od nich jeden garnitur juz kilka ładnych lat, żadnych oznak zniszczenia, żadnych wystających nitek.

 • Gość: me

  Oceniono 5 razy 1

  Smoking i frak to stroje wieczorowe, ich barwy i krój zostały dobrane do przytłumionego światła sztucznego i niezbyt dobrze prezentują się w jaskrawym świetle dziennym. Zatem o ile ślub nie odbywa się w okolicach zmroku (a z tego co widzę, rzadko kto się na taką porę decyduje), to do wyboru pozostaje właśnie garnitur, a zwłaszcza, jak już ktoś tu wspomniał, żakiet.

 • rs66

  Oceniono 1 raz 1

  No tak...artykul sponsorowany przez DIGELa....:) Garnitury maja fajne to fakt :)

 • tomek_menago

  0

  Ważne, żeby garnitur leżał idealnie. Nie ma to jak fachowa pomoc w sklepie przed zakupem. Zawsze pomogą :) Polecam kolekcję wieczorową vizzaro z Torunia. Świetnie się nosi.

 • Owijek Owijek

  0

  Mnie w kwestii garnituru ślubnego doradzał krawiec z Spillaert więc nie musiałem martwić się o szczegóły i teraz mam z tej firmy 2 garnitury do pracy i smoking na przyjęcia i za każdym razem nie musiałem się martwić o szczegóły na których się nie znam i nie mam czasu się poznać.

 • Gość: kubas

  0

  gdzie mozna kupić ten garnitur? :)

 • rs66

  0

  Surdut? Brawo dla autora....chyba przespal ostatnie 10 lat :)
  Co do garniturow slubnych - polska marka Wilvorst.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX