Akademia stylu: jak mierzyć jakość garnituru

Co to znaczy, że garnitur uszyty jest z wełny "supersetki"? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert, Sebastian Piskała z Private Tailor.

Mężczyzna z klasą może się nie znać na kroju garnituru, ale musi mieć pojęcie o tkaninach, bo inaczej nigdy nie kupi garnituru naprawdę dobrej jakości i nie będzie wiedział, za co płaci.

Rynek luksusowych ubrań stosuje twarde kryteria oceny wełny oraz wytwarzanych z niej materiałów. Ocena jakości oparta jest na czystej matematyce. Pod uwagę brane są takie parametry jak grubość runa, titr przędzy oraz masa tkaniny (zobacz słowniczek na dole strony).

Super 100

O jakości wełny decyduje jakość i liczba nitek zastosowanych do produkcji tkaniny. Służą temu specjalne oznaczenia: XX (liczba)'S, na przykład 100'S, 110'S, 120'S aż do 200'S. Im liczba jest większa, tym tkanina mocniejsza, cięższa, cieplejsza. Wełna 100'S jest najpopularniejsza w klasie eleganckich, drogich garniturów. Supersetka to odporna na zagniecenia wełna, wykorzystywana do szycia letnich garniturów, ze względu na lekkość i przewiewność. Poniżej setki schodzić nie warto, bo może się okazać, że garnitur szybko straci fason.

Double twist

Istotnym parametrem charakteryzującym jakość materiału jest tzw.  skrętność tkaniny. Jeżeli tkanina jest utkana z podwójnie skręconych nitek (double twist), to znaczy, że jest bardziej sprężysta i szybciej dochodzi do swojej pierwotnej postaci - takie tkaniny poleca się osobom, które dużo podróżują. Niższa skrętność - niższa cena. Nie mówi się o tym powszechnie, ale wszyscy, którzy znają się na skrętności, wiedzą, że im wyższa skrętność, tym ubranie jest mniej trwałe, ale bardziej ekskluzywne, do rzadszego noszenia.

Słowniczek:

*Grubość runa, czyli średnica nitek wełny w mikronach (1 mikron = 0,001 mm). Wełna setka to 18,75 mikronów. Im mniejszy mikron, tym bardziej prestiżowa wełna. Im cieńszy włos, tym wełna delikatniejsza w dotyku, a tkanina droższa. Np. wełna uzyskiwana z wigoni (vicuna), kuzynów lam żyjących w Andach peruwiańskich, ma grubość 11-12 mikronów, a najlepszy gatunek kaszmiru to 12-15 mikronów.

*Titr przędzy to stosunek masy do długości, którego wartość wyraża się w metric yarn, oznaczającej liczbę kilometrów nici z jednego kilograma surowca. Supersetka oznacza, że z kilograma wełny można utkać nić, która będzie mieć 100 km.

*Masa tkaniny wyrażana jest w gramach lub uncjach (1 uncja = 28,35 g, 1 gram = 0,0353 uncji) na 1 metr długości.

 

Zobacz także:

Męski garnitur: tak go nosimy w 2015 roku [SESJA LOGO]

Męski garnitur: tak go nosimy w 2015 roku [SESJA LOGO]fot. Marta Wojtal

Więcej o:
Komentarze (4)
Akademia stylu: jak mierzyć jakość garnituru
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Łukasz Nocuń

  Oceniono 6 razy 4

  Szanowni redaktorzy. Paskudny byk w drugim akapicie, dotyczącym grubości wełny. Im wyższa liczba tym tkanina jest cieńsza, ponieważ samo włókno wełny jest cieńsze. Proszę o poprawe.

 • Gość: krawiec

  0

  bzdura na bzdurze! 120 to tkanina cieńsza niż 100, a skrętność to zupełnie co innego niż w tym bełkocie

 • Gość: Jacek Magiera

  Oceniono 1 raz -1

  Roland moda męska szyje faktycznie bardzo dobre garnitury na miarę. Obsługa potrafi w sposób bezbłędny doradzić jaki wzór, krój i kolor najlepiej sprawdzą się w stosunku do naszej sylwetki. Polska marka z wielką jakośćią. Roland w Warszawie to bardzo dobry salon, polecam od siebie jak najbardziej.

 • grzechotka22

  Oceniono 6 razy -6

  Najlepsze wg mnie są garnitury slim fit od vizarro. Mój chłopak nosi je od dawna. Leżą świetnie i są dobrej jakości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX