Jak dobrać krawat do koszuli

Sztuka dobierania krawata do koszuli przypomina trochę swatanie: para musi do siebie pasować i jednocześnie różnić się od siebie. Każdy musi wnieść coś do tego związku.

Jak dobrać krawat do koszuli? Tak, by zestaw wyglądał atrakcyjnie. Hitem ostatnich sezonów jest zestawienie dwóch zupełnie różnych wzorów - np. koszuli w cienkie prążki z krawatem w drobniutkie kropeczki albo koszulki w paski z kraciastym krawatem. W modzie utrzymują się również zestawy monochromatyczne.

Jeśli jednak nie masz odwagi, by poeksperymentować, trzymaj się starej dobrej zasady: gładka koszula + wzorzysty krawat, albo odwrotnie.

Warto również pamiętać o dwóch uniwersalnych zasadach dotyczących koszuli i krawata:

1. Rodzaj kołnierzyka powinien być dopasowany do kształtu twarzy. Ponieważ kołnierzyk znajduje się najbliżej twarzy, powinien być proporcjonalnie dobrany do jej wielkości. Do szczupłej i wąskiej pasuje tradycyjny albo lekko rozłożysty, do okrągłej - wąski i szczupły (polecamy nasz poradnik dotyczący kołnierzyków).

2. Do koszul z małymi kołnierzykami - typu kent czy button down - należy wiązać możliwie najcieńsze węzły, a do koszul z rozłożystymi wyłogami - np. kołnierzyk włoski albo cutaway - robić nieco grubsze węzły (polecamy nasz poradnik dotyczący wiązania krawatów).

Więcej o: