Oryginalne męskie espadryle: tradycja i ekologia

Espadryle małej firmy Espadre powstają w małym warsztacie pod Madrytem, w którym tradycja szycia jest przekazywana od ponad 100 lat z pokolenia na pokolenie.

Te lekkie buty, wykonane z juty lub plecionego sznura z konopi i lnianej tkaniny, pochodzą z Hiszpanii, gdzie były już noszone około XIII wieku przez króla Aragonii. Espadryle istnieję jednak już od nawet tysięcy lat. Muzeum Archeologiczne w Granadzie posiada parę espadryli, które zostały znalezione na ludzkich szczątkach wewnątrz jaskini Murcielagos (jaskini nietoperzy). Szacuje się, że znalezione buty mogą mieć około 4000 lat.

Ich nazwa pochodzi od słowa „esparto”, oznaczającego rodzaj rośliny, która pierwotnie jest palona, a następnie pleciona, aby wykonać podeszwę. Na początku XIX wieku w małym miasteczku Mauléon w Pirenejach Atlantyckich, zaczęto handlować espadrylami na szeroką skalę. Pierwszymi odbiorcami byli miedzy innymi katalońsko-aragońscy żołnierze oraz księża. To był także początek popularyzacji espadryli w Ameryce Południowej, a potem na całym świecie.

Espadryle to idealne obuwie na lato - ich podeszwa jest w 100% naturalna, formuje się do kształtu stopy i pozwala skórze oddychać. Prostota tego buta sprawia, iż jest on bardzo wszechstronny i w ten sposób łatwy do dopasowania z różnymi stylami ubioru.

Do produkcji podeszwy espadryli firmy Espadre zostały wykorzystane materiały pochodzące z Katalonii - nici z juty oraz włókna uzyskane z recyklingu. Dodatkowo spód podeszwy został wzmocniony kauczukiem naturalnym dla zapewnienia ochrony przed przemoknięciem buta. Bawełniane płótno, w całości przyszyte ręcznie do podeszwy, zostało sprowadzone z małej rodzinnej fabryki w Aragonii.

Espadryle marki Espadre robione są ręcznieFot. Espadre

Więcej o:
Komentarze (2)
Oryginalne męskie espadryle: tradycja i ekologia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • tekbar7

    0

    Mogliście już wstawić ten link do strony, żeby nie trzeba było szukać www.espadre.pl/

  • kup.piano.czytaj.reklamy

    Oceniono 10 razy -2

    Oryginalne? Ok. Tradycja? Ok. Ekologia? Ok. Ale męskie? Jaja sobie robicie? Moja 60-letnia sąsiadka w takich chodzi :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX