Akademia stylu: skracamy nogawki

Cały odcinek akademii stylu poświęcamy długości nogawek. Bo zbyt długie spodnie są na polskich ulicach powszechne. Dzięki nam nie zrobisz tego błędu.

Znalezienie zdjęć pokazujących, jak nie należy nosić garnituru, nie zajęło naszemu fotoedytorowi dużo czasu. Niestety. "Harmonia" przy butach to chleb powszedni w sejmie, senacie, telewizji i na bankietach. Problem wynika pewnie z tego, że nie ma sztywnej zasady mówiącej, gdzie nogawki powinny się kończyć. Dużo zależy od typu spodni, ich kroju, szerokości nogawek oraz stylizacji. Nie wchodząc w szczegóły, postarajmy się uporządkować podstawowe informacje i spisać zasady, które pozwolą uniknąć wpadki.

Spodnie na całej swojej długości powinny trzymać prostą linię - końce nogawek nie powinny się zwijać w harmonię. Więcej niż jedno małe załamanie z przodu oznacza, że spodnie są po prostu za długie. Kilka fałd sprawia, że spodnie nie trzymają linii, skracają sylwetkę i optycznie spłaszczają łydki.

Im węższe nogawki, tym spodnie powinny być krótsze - JAK NA ZDJĘCIU U GÓRY.

Do spodni z szerokimi nogawkami możemy zastosować starą zasadę - że końce nogawek powinny sięgać do połowy zapiętek.

Szerokie nogawkifot. Łukasz Falkowski

Rozróżniamy trzy najpopularniejsze rozmiary nogawek: Najszersze mają 24-25 cm - przyjmuje się, że takie spodnie z tyłu mogą najniżej sięgać obcasa butów, a z przodu mają przykrywać część przyszwy (mniej więcej wiązanie) buta. Średnia szerokość nogawek to 20-23 cm - stosowana w większości dostępnych na rynku spodni, które mają sięgać mniej więcej do połowy cholewki butów, patrząc od tyłu, a z przodku nogawka opiera się na bucie, tworząc jedno małe załamanie. Spodnie o wąskich nogawkach 18-19 cm to specjalność Włochów, znanych z umiłowania do butów, które mają być po prostu doskonale wyeksponowane. Dlatego nogawki spodni kończą się w okolicach kostki.

Nogawkifot. Łukasz Falkowski

Każda pionowa linia ubrania wydłuża i wyszczupla całą sylwetkę, zadbaj więc o dobrze wyprasowane, ostre kanty.

Więcej o:
Komentarze (2)
Akademia stylu: skracamy nogawki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • leszlong

  Oceniono 5 razy 5

  "Znalezienie zdjęć pokazujących, jak nie należy nosić garnituru, nie zajęło naszemu fotoedytorowi dużo czasu. Niestety. "Harmonia" przy butach to chleb powszedni w sejmie, senacie, telewizji i na bankietach. "

  Znalezienie przykładu słabego przygotowania językowego piszących dla Agory nie zajęło dużo czasu. Akurat w Polsce mamy jeden Sejm i Senat, więc prawidłowo piszemy jest dużą literą.

  Ad meritum. W Polsce nosząc długie nogawki ukrywa się w ten sposób skarpetki (źle dobrane bądź za krótkie).

 • Gość: RS

  0

  dlaczego nie można oglądać filmiku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX