Akademia stylu: jak nosić muchę

Polacy muchy lubią, kupują, ale nie chcą w nich chodzić. Dlaczego? Być może za mocno mucha kojarzy się w polsce z... No wiecie kim. Ale mamy sezon ładnych wzorów, więc warto się przełamać.

Formalnie

Mucha to obowiązkowy element oficjalnych wieczorowych strojów, czyli fraka i smokingu. Do fraka (white tie) zakładasz białą muchę uszytą z bawełnianej tkaniny zwanej piką. Do smokingu (black tie) pasuje jedynie mucha czarna (po prawej). W obu przypadkach w grę wchodzą tylko modele, które wiąże się samemu (można poprosić żonę). Smoking wymaga eleganckiej białej koszuli z klasycznym wykładanym kołnierzykiem i francuskimi mankietami - zapinanymi na spinki. Do fraka włożyć możesz jedynie koszulę z kołnierzykiem stójkowym łamanym.

Na co dzień

Muchy codzienne robione są z wszelkich możliwych tkanin - dżinsu, wełny, jedwabiu, poliestru. Chodzi po prostu o oryginalny modowy akcent. Na szczęście nie musisz ich wiązać i pasują do wszystkich koszul: z kołnierzykiem szerokim, klasycznym, wąskim, a nawet button down (po środku). Wielu mężczyzn odrzuca muchy, twierdząc, że za mocno odsłaniają koszule. To przyzwyczajenie po krawacie, który choć małym skrawkiem, ale jednak przykrywa część brzucha. Świetnym wyjściem w tej sytuacji jest noszenie do muchy równie stylowej kamizelki (po lewej).

Kiedy mucha jest za duża?

Szerokość muchy powinna mniej więcej odpowiadać szerokości pomiędzy zewnętrznymi kącikami oczu.

Muchyfot. Andrzej Krasowski

1. Bytom, 99,90 zł

2. Bytom, 99,90 zł

3. Recman, 35 zł

4. Zara, 99,90 zł

5. H&M, 39,90 zł

6. Emanuel Berg, 199 zł

Winston Churchill

 

Jednym z najsłynniejszych koneserów much był Winston Churchill - szczególnie upodobał sobie granatową w białe kropki. Większość jego much pochodziło ze sklepu Turball&Asser. Będąc w Londynie, warto tam zajrzeć.

fot. AP/Graphic Photo Union


Historia muchy nie jest tak bardzo fascynująca, jak wielki powrót tego dodatku do codziennej mody męskiej. Od kilku już sezonów, na fali mody retro muchy stały się interesującym elementem wielu casualowych stylizacji. Wykonane z ciekawych tkanin, stają się prostym patentem na oryginalny zestaw. W strojach formalnych w formie niezmiennej od lat.

Zdjęcie Marthu Mucha 324830 Zdjęcie Marthu Mucha 370111 Zdjęcie Marthu Mucha 374346
Marthu Mucha Marthu Mucha Marthu Mucha
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Więcej o: