Okulary dla sportowców: szukaj tych oprawek

Ze wszystkich zmysłów wzrok jest dla nas najcenniejszy - aż 80 proc. Bodźców dociera do nas poprzez oczy. Choćby tylko dlatego warto o nie zadbać i znaleźć okulary, które zapewnią pełną ochronę przed coraz mocniejszym promieniowaniem słońca.

Pamiętaj jednak, że lepiej w ogóle nie nosić okularów, niż wybrać kiepskie. Kiedy świeci słońce, a ty nie masz okularów, zaczynasz mrużyć oczy i w ten sposób zmniejszasz ilość światła, które wpada do źrenic. Oczywiście po kilku godzinach w zmarszczeniu może cię boleć twarz, ale to dużo lepsza sytuacja, niż noszenie "fajnych" okularów ze straganu czy stacji benzynowej. Za szkłami/plastikiem przypadkowo wybranych okularów twoja źrenica się rozszerzy i pochłonie dawkę promieniowania UV, która w skrajnych przypadkach może uszkodzić siatkówkę.

Kilka rad

Nie kupuj okularów w internecie. Musisz je zmierzyć i przekonać się, że to produkt naprawdę dla ciebie.

- Nie szalej z ceną (chyba, że cię stać) - stopień ochrony wzroku w okularach renomowanych producentów za 150 zł nie będzie się znacznie różnił od tych za 1000 zł.

- Noś ze sobą twardy futerał na okulary i używaj go gdy tylko nie masz ich na nosie.

- Wycieraj okulary tylko ściereczką z mikrofibry.

Jeżeli okulary mają na soczewkach drobiny piachu lub kurzu - zmyj je wodą, zanim zaczniesz je wycierać.

Nic tak nie poprawia komfortu używania okularów jak daszek czapki czy rondo kapelusza.

Najpierw funkcje, potem wygląd

Skoro już wiesz, co może ci grozić, warto abyś wiedział, jak oznakowane są okulary dobre. Przede wszystkim okulary sprzedawane w Polsce powinny mieć certyfikat bezpieczeństwa CE.

Drugim bardzo ważnym elementem jest określenie, jakiego rodzaju filtry mają. Podróbki zazwyczaj mają tylko nalepki "made in USA" czy "UV 400", tylko że to nie są żadne certyfikaty. W dobrych okularach naklejono na szkła nalepki świadczące o konkretnych własnościach.

Filtry UV

Słońce emituje promieniowanie: UVA 400 do 315 nanometrów, UVB 315 do 280 nanometrów oraz UVC 280 do 200 nanometrów. To ostatnie w większości zostaje zatrzymane w górnych warstwach atmosfery. Twoim oczom (w szczególności rogówce) szkodzi najbardziej promieniowanie UVA i UVB. I właśnie takich filtrów powinieneś szukać w okularach.

Kategorie od 1 do 4

Filtry mają kategorie w zależności od tego, jak wiele promieniowania zatrzymują.

- Filtry 1 zatrzymują około 60 proc. promieniowania, a najmocniejsze, z kategorią 4, zatrzymują ponad 92 proc.

Podział na kategorie powstał ze względu na potrzeby użytkowników. Filtr 1 chroni cię w częściowo pochmurne dni, filtr 2 w miejscach o zmiennym naświetleniu (np. droga miejscami zasłonięta drzewami), filtr 3 podczas słonecznej aury w pełni lata, a filtr 4 sprawdzi się podczas uprawiania sportów wodnych czy wspinaczki wysokogórskiej (okularów z takim filtrem nie należy stosować do prowadzenia pojazdów - są zbyt ciemne!).

Polaryzacja

Niektóre okulary mają filtr polaryzacyjny, który "wycina" całe światło odbite. Będzie szczególnie przydatny podczas uprawiania sportów wodnych i zimowych. Filtr polaryzacyjny sprawia również, że okulary nie przekłamują kolorów, a kontrast obrazu jest większy.

Soczewki

Znakomitym materiałem na nie jest poliwęglan, który w okularach sportowych wypiera szkło - jest trwały i lekki. Soczewki z poliwęglanu znakomicie chronią oko przed urazami mechanicznymi (żwir, grudki ziemi).

Kolor szkieł

Soczewki brązowe dają głęboki kontrastowy obraz i poprawiają głębię ostrości. Soczewki szare wiernie odwzorowują rzeczywistość i realnie oddają barwy oraz kontrast. Są najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne.

Nosek

Rzadko kto ma idealnie prosty nos o szerokości pasującej do oprawek. Warto poszukać modelu okularów z dodatkowymi ruchomymi noskami, które możesz dostosować do kształtu swojego nosa.

Fotochromy

Okulary z takim filtrem zaleca się osobom, które noszą okulary korekcyjne. Zaciemniają się tym bardziej, im więcej pada na nie światła. Należy jednak pamiętać że to swojego rodzaju kompromis, a filtr fotochromatyczny zaciemnia i rozjaśnia soczewki z opóźnieniem kilku minut.

Kształt oprawek

Dobrze dobrane okulary szczelnie przylegają do twarzy, a słońce nie wpada przez szczeliny nad brwiami. Niektóre najbardziej przemyślane produkty mają elastyczne końcówki, które możesz zagiąć za uszami i dostosować do kształtu głowy.

Zobacz także:

Metamorfozy: grunt to dobrze dobrane okulary

Metamorfozy: grunt to dobrze dobrane okulary

Więcej o: