Kurtki dla aktywnych na jesienną niepogodę

Jak wyglądała jesienna wędrówka, zanim pojawiły się softshelle i hardshelle? Nieciekawie. Człowiek był okutany, tak że przypominał raczej niedźwiedzia niż istotę ludzką. Kurtki były ciężkie, a pociłeś się w nich, jakbyś był w saunie. Na szczęście te czasy minęły.

Softshell, czyli co?

"Soft shell " - luźno tłumacząc - to delikatna, miękka skorupa, a w interesującym nas przypadku tkanina, która chroni cię przed działaniem czynników zewnętrznych, ale... nie do końca. Sofshelle są bowiem wiatroodporne, ale mają jedną, zasadniczą wadę - nie są wodoodporne. Nie nadają się na mocny deszcz. Woda po prostu wsiąka w nie jak w każdy zwykły materiał (przed deszczem ochroni cię hardshell, o którym za chwilę).

Softshelle są jak druga skóra. Zakładamy je na zwykły T-shirt czy bluzę z długim rękawem i jest nam ciepło w szerokim zakresie temperatury (jeśli wysiłek jest duży, warto miejskie bawełniane T-shirty zastąpić termoaktywnymi, które sprawniej schną i przez tkaninę wypychają pot na zewnątrz).

Gdy nie pada, w softshellu można włóczyć się po mieście, jeździć na rowerze, wędrować za miastem. Poza tym softshell łatwiej zabrać w podróż, bo po spakowaniu jest znacznie mniejszy od królujących przez długie lata bluz z polaru. Softshelle skutecznie wyparły polary, bo okazało się, że wcale nie potrzebujemy czegoś aż tak ciepłego, a dodatkowo przewiewnego (nawet przez gruby polar wiatr przenikał bez problemu). Wykonane są z tkanin, już nie tak ciepłych, ale za to gęsto tkanych, a przez co zatrzymujących wiatr. Materiały te są zazwyczaj gładko wykończone (przynajmniej z zewnętrznej strony). Są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ocieplają w niewielkim stopniu, ale za to zapewniają świetne odprowadzanie wilgoci. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Na deszcz, czyli Hardshell

Hardshell jest wyposażony w membranę paroprzepuszczalną, która zatrzyma wiatr i deszcz, ale która nie będzie tak szybko jak softshell transportować potu na zewnątrz kurtki. Producenci stosują różne membrany - własne lub licencjonowanych producentów. Do miasta i na łatwiejsze wędrówki nie potrzebujesz ekstremalnej kurtki o górskim zacięciu, bardziej przyda ci się coś, pod co schowasz marynarkę czy koszulę. W takiej kurtce nie będziesz podejmował wielkiego wysiłku, dlatego też oddychalność membrany jest rzeczą wtórną. Wybierz coś, co ma fajny krój, w czym się dobrze czujesz, co jest na tyle długie, że schowasz pod to nawet dość formalne ubranie (np. nowością są płaszcze z tkanin membranowych - uważam je za hit i kierunek, w którym cały rynek będzie się rozwijał).

Wybierając kurtkę na deszcz do miasta i na awaryjne sytuacje, kieruj się... podszewką. Dlaczego? Dlatego że w kurce z podszewką można umieścić dowolną liczbę kieszeni! A to oznacza, że taka kurtka może być bardzo wygodna, bo wyposażona w użyteczne kieszenie w dogodnych miejscach. O ile softshell nie musi mieć kaptura, o tyle kurtka na deszcz powinna go mieć. Zwróć uwagę, czy kaptur chowa się w kołnierz oraz czy ma ściągacze. Dobre kurtki mają zarówno gumkę, która pozwala ci zaciągnąć obręb kaptura wokół twarzy, jak i regulację głębokości kaptura. Zazwyczaj znajduje się ona z tyłu, między czubkiem głowy a ciemieniem. To bardzo ważny ściągacz, bo dzięki niemu kaptur nie będzie ci się zsuwał na oczy. Zmierz kurtkę i załóż kaptur na głowę, po czym zasuń zamek. To ważny etap mierzenia, bo osoby z długą szyją mogą mieć nie lada problem. Kaptur może okazać się za mały i po prostu uwierać nas w czubek głowy, a po dłuższym użytkowaniu doprowadzić do bólu głowy i karku.

Zarówno Softshell, jak i Hardshell powinny być po spakowaniu małe i lekkie. Tylko takie rzeczy bez problemu zmieścisz w plecaku.

Więcej o: