36 kuszących koszul - jak dobrać koszulę i krawat

O sztywnych zasadach dobierania krawata do koszuli zapomnieli już nawet konserwatywni eleganci. Dziś modne są odważne, trudne do zdefiniowania, połączenia wzorów i kolorów.

Liczy się dobry efekt oparty na wyczuciu stylu. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie przy eksperymentowaniu z modą, skorzystaj z naszego materiału.

 

 

 

Kent. Kołnierzyk prosty

 

Klasyczny i uniwersalny wzór - nadaje się dla wszystkich i na każdą okazję. Ale szczególnie polecany jest osobom o szczupłej, pociągłej twarzy i długiej szyi. Dość wąski kołnierzyk najlepiej wygląda z węzłem ciasnym albo półwindsorskim.

 

koszula, Montego, bawełna, rozmiary: 37-46, 89 zł, KENT krawat, Graf Longoria/Royal Collection, jedwab, 119 zł

 

 

Kupując koszulę

 

Szczególną uwagę zwróć na dwie rzeczy: rozmiar kołnierzyka i długość rękawów.

O dobrze dobranej koszuli można mówić wtedy, kiedy między szyją a kołnierzykiem mieści się palec. Mankiet koszuli powinien sięgać do okolic nadgarstka i nieco wystawać spod rękawa marynarki (około pół centymetra). Nawet jeśli kupujesz koszulę na pamięć, pamiętaj, by od czasu do czasu zweryfikować swój rozmiar.

W tym sezonie modne są koszule o kroju raczej blisko ciała, z małym kołnierzykiem. Najlepiej jeśli są połączone z wąskim krawatem.

 

 

Kołnierzyk cutaway - inaczej Hai albo włoski

 

Rozłożysty krój stosowany w biznesowych koszulach. Wyłogi kołnierzyka znajdują się w dużej odległości od siebie, co pozwala na dobre wyeksponowanie krawata.

Do włoskiego kołnierza pasuje gruby węzeł. Powinni go unikać mężczyźni o masywnym karku i okrągłej twarzy.

koszula, Christian Berg, bawełna, rozmiary: 39-46, 199 zł, CUTAWAY krawat, Wólczanka, jedwab, 99 zł

 

 

Dobry krawat

 

Zawsze uszyty jest z jedwabiu. Tradycjonaliści twierdzą, że dominujący kolor na krawacie powinien występować w reszcie stroju. Jednak projektanci i styliści coraz częściej stosują kontrastowe zestawy kolorystyczne (np. do błękitnej koszuli żółty lub czerwony krawat). Łączą też różne wzory (np. kropki i paski). Ciągle modne są monochromatyczne kombinacje (np. czarna koszula i czarny, lekko błyszczący krawat).

Hitem od dwóch sezonów są krawaty zrobione z dzianiny - ale stosuje się je wyłącznie  w casualowych strojach.

 

 

 

Button down zwany również amerykańskim 

 

Miękki kołnierzyk z guzikami stosowany w weekendowych koszulach o nieformalnym charakterze. Od kilku lat najwięksi projektanci proponują do koszul z guziczkami krawaty. Świetnie wyglądają zwłaszcza w połączeniu z miękkim dzianinowym krawatem - hitem ostatnich sezonów.

koszula, Polo by Ralph Lauren, bawełna , rozmiary: 38-45, 399 zł, BUTTON DOWN krawat, Emmanuel Berg, jedwab, 299 zł

 

 

 

 

Zdjęcia: Agata Jakubowska, Shutterstock (montaż)

Wybór i stylizacja: Katarzyna Pfadt

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

Wyjście do klubu to jedyna okazja, kiedy naprawdę możesz zaszaleć z modą, pobawić się stylami  i zamieszać w konwencjach - co w tym sezonie jest bardzo wskazane. Ubrania do pracy czy na oficjalne spotkania biznesowe wymagają zgodności z dress codem i sztywnym savoir-vivrem. Strój do klubu ma być efektowny i zgodny z obowiązującymi trendami. Dział mody przygotowała dla was 9 gotowych propozycji.

Warto mieć w szafie porządną sportową marynarkę. Z elegancką koszulą i oxfordami wygląda równie wytwornie, jak garnitur, a z golfem czy oryginalnym T-shirtem sprawdzi się na imprezie.

Ważna jest elegancka koszula, ale to krawat buduje styl i nadaje charakter strojowi. Niestety, nie ma prostej metody na efektowne i eleganckie zestawianie tych dwóch elementów. Moda szybko się zmienia, co pół roku pojawiają się nowe koszule, krawaty, wzory kołnierzyków i węzłów...

Oficjalna moda męska to zbiór twardych zasad.

Ich znajomość to gwarancja dobrego wyglądu, a nieznajomość - ryzyko obciachu.

Akademia Mody to nasz nowy cykl, z którego się dowiesz, co, z czym, jak, gdzie i kiedy nosić. 

 

ZOBACZ WIDEO

Zobacz także
 • 49,99 zł Clara Barson/ CCC Skóra ekologiczna. Rozmiary: 35-41 Baleriny
Komentarze (3)
36 kuszących koszul - jak dobrać koszulę i krawat
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: www.koszulekup.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo dobry artykuł.

 • avatar

  Gość: HARCERZ

  0

  Autor nie ma pojęcia o dopasowaniu krawata ,niech nie sieje "popeliny" i obserwuje codziennie redaktora Sznuka ,w programach {jeden z 10} Dopasowanie krawata to moim zdaniem podstawa na ekranie TV , a ta niestety nie jest !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy