Smartdesktop

Czy jako dzieci zazdrościliście bohaterom filmów science fiction tych wszystkich gadżetów, którymi się posługiwali? Ja też.

Za każdym razem, gdy na ekranie pojawiało się nowe niezwykłe urządzenie, zastanawiałem się, czy dożyję czasów, w których taka rzeczywistość stanie się faktem, i dzisiaj z przyjemnością stwierdzam - dożyłem. I choć urlop spędzamy w Zakopanem, a nie na Marsie, nasz samochód tam jedzie, a nie leci, to jednak wyposażony jest w gadżety, które do niedawna były jedynie wymysłem szalonych wizjonerów. Począwszy od nawigacji, która poprowadzi nas prosto do celu, po sterowany głosem zestaw głośnomówiący, pozwalający na rozmowę telefoniczną lub podyktowanie czy odsłuchanie wiadomości tekstowej. Wszystko to jeszcze do wczoraj było science fiction, jak internet i smartfony, dające nam do niego nieograniczony dostęp. Skupmy się na tych ostatnich.

gadżety, komputer, smartfone, design

Swoją wydajnością już przewyższają komputery do niedawna przez nas używane. I choć montowanie dwurdzeniowych procesorów w smartfonach dopiero staje się standardem, to wgadżety, komputer, smartfone, design niedalekiej przyszłości ich moc zostanie zwielokrotniona, a to pozwoli na wykorzystanie ich w jeszcze ciekawszy sposób. Komunikacja bezprzewodowa stanie się podstawą funkcjonowania tego typu gadżetów. Nowe moduły Wi-Fi posłużą nam już nie tylko do komunikacji komputera z routerem, ale do komunikacji smartfona ze wszystkimi możliwymi urządzeniami: monitorem, telewizorem czy głośnikami. Pojawią się systemy operacyjne w pełni wykorzystujące moc nowych urządzeń, dając im jednocześnie funkcjonalność komputerów stacjonarnych. Microsoft czy Google już pracują nad tym, by urządzenia mobilne stały się w pełni użytecznymi narzędziami do pracy.

Piszę o przyszłości nieodległej, więc nasz smartfone różni się od istniejących bardziej gadżety, komputer, smartfone, designfunkcjonalnością niż wyglądem. Jest nieco większy i ma pojemnościowy 5-calowy ekran Full HD. To kompromis pomiędzy istniejącymi smartfonami (zbyt małymi) a tabletami (niezbyt poręcznymi). Urządzenie wciąż mieści się w kieszeni, ale gdy tylko znajdziemy się w biurze, umieszczamy telefon w doku po prawej stronie klawiatury. W tym czasie ładowane są jego baterie, a obraz zostaje bezprzewodowo przesłany do monitora. Wtedy ekran smartfona staje się multifunkcyjnym touchpadem do obsługi zainstalowanego w nim systemu. I tak nasza komórka zamienia się w znajomy nam komputer, nie przestając być jednocześnie naszym telefonem. Po powrocie do domu ponownie wpinamy go w zestaw dokujący i siedząc wygodnie w ulubionym fotelu, korzystając z ekranu telewizora, przeglądamy zawartość internetu lub kończymy rozpoczętą wcześniej pracę, ponieważ wszystkie dane mamy zawsze przy sobie. Możemy również skorzystać z miniaturowego projektora, dzięki któremu przeprowadzimy prezentację w każdym miejscu na ziemi lub zwyczajnie przed snem obejrzymy film na suficie naszej sypialni.

gadżety, komputer, smartfone, design

Wypatrujcie z uwagą dnia, w którym w kąt pójdą wasze kurzące się i zabierające miejsce pecety, dnia, w którym wasze notebooki dokonają żywota w szufladach biurek, bo nadchodząca przyszłość będzie dla nich bezwzględna i jest już tuż-tuż.

 

Michał Bonikowski, design, projektant

Nazywam się Michał Bonikowski, jestem projektantem wzornictwa przemysłowego i chciałbym was zaprosić do wspólnej zabawy. Pobawmy się w wizjonerów - wy zaproponujcie przedmioty, które chcielibyście zobaczyć, a ja je zaprojektuję.

Zacznijcie od rozejrzenia się wokół siebie - od biurka, przy którym siedzicie, waszego pokoju, najbliższej okolicy. Szukajcie przedmiotów, które mogłyby wyglądać inaczej, bardziej atrakcyjnie, ładniej. Pomyślcie o tym, co może być nam niezbędne do życia za 10 lat, lub o tym, co może być tylko miłym do niego dodatkiem.

Pomysły wysyłajcie mailem na adres futurologo@agora.pl. Wspólnie z redakcją ?Logo? wybierzemy te, które zostaną przeze mnie zrealizowane, a następnie zaprezentowane na łamach miesięcznika.

 

Zobacz też na Logo24:

gadżety , komputerty, Komórki

MiniSkuterMini

Na początek przedstawiam wam skuter wodny inspirowany marką Mini.

Gadżety agenta 007

Jako szpieg Jej Królewskiej Mości Bond ma dostęp do najnowszej techniki. Ty nie musisz ryzykować życia - niektóre z gadżetów możesz po prostu kupić.

Komputery All-In-One - wszystko w jednym

Wydawało się, że wydajne i tanie laptopy skutecznie wyeliminują komputery stacjonarne. Tymczasem obok smutnych szarych pudeł - interesujących nawiedzonych graczy i wymagających grafików - pojawiły się seksowne urządzenia all-in-one.

Tesla - geniusz, radio, roadster

Markę Tesla zna każdy, ale każdemu kojarzy się z czymś innym.

I każdy ma rację.


Więcej o: