Zakrzywione telewizory, czyli teleprzeginka. Warto kupić?

Wygięty, zakrzywiony, a może po prostu curved TV? To obowiązujące nazwy nowego gatunku telewizorów. Producenci latami starali się spłaszczyć ekran, dziś go celowo wyginają! Rewolucja, marketing, ekonomia czy tylko chwilowa moda?

Na początku ubiegłego roku koreańskie firmy Samsung i LG zaskoczyły świat. Na targach CES w Las Vegas pokazały telewizory z dużymi ekranami wykonanymi w technologii OLED. To było do przewidzenia. Niespodzianką okazał się jednak ich kształt. Ultracienkie wyświetlacze zostały wygięte w łuk.

Wydawało się, że to urządzenia prototypowe, przeznaczone na pokaz, sztuka dla sztuki. Dziś wiemy, że krzywe odbiorniki zostaną z nami na dłużej. Telewizory gną wszyscy - nie tylko najwięksi - producenci, zwłaszcza że nauczyli się krzywić również tańsze w produkcji matryce LED. Ale...

...Po co właściwie krzywić?

Gdy wprowadzali płaskie kineskopy, producenci krzyczeli, że taki ekran jest najlepszy i najładniejszy. Minęło kilkanaście lat i znów telewizor staje się zakrzywiony, tyle że wklęsły. To właśnie wrażenia estetyczne, jakich dostarczają nowe modele Samsunga, zachwala Michael Zoeller, szef marketingu i sprzedaży telewizorów Koreańczyków w Europie. - Tak jak telefony stanowią dodatek do ubioru, tak ekrany w dużym pokoju są ważnym elementem wyposażenia wnętrz. Wygięty telewizor wygląda dumnie!

Cykloida Galileusza

Lecz design to trochę za mało, aby wymusić prawdziwą rewolucję. Zakrzywiony ekran w teorii dostarcza bardziej realistycznych wrażeń wizualnych. Podstawy tego założenia znajdziemy w XVII-wiecznej geometrii Galileusza.

Krzywą, jaką tworzy wygięty telewizor, nazywa się cykloidą - opisuje tor punktu leżącego na obwodzie toczącego się koła. Dziesięć zakrzywionych 55-calowych telewizorów ustawionych obok siebie tworzy koło o promieniu 4,2 m. Zakrzywiony ekran telewizora nie tylko poszerza pole widzenia, ale i wydaje się szerszy, czyli większy, niż wyświetlacz płaski. Także osobie siedzącej z boku.

Teleprzeginka (w wydaniu LG)fot. LG


- Krzywizna została dobrana po wnikliwych analizach. Pod uwagę braliśmy liczbę osób oglądających wspólnie telewizję, przeciętną odległość, z jakiej się patrzy na TV w mieszkaniach, oraz optymalną wielkość ekranu. Przy takiej konstrukcji każdy fragment wyświetlacza znajduje się w jednakowej odległości od oczu widza, co wzmacnia realizm odbioru. Obraz zachowuje doskonałą jakość bez względu na kąt patrzenia. Dzięki temu osoby siedzące z boku widzą ekran równie wyraźnie, jak te będące na wprost telewizora - wyjaśnia Marcin Kubiszak, ekspert LG. Jak twierdzą spece, zakrzywiony ekran to również większe kontrast oraz głębia. Zalegając na kanapie w odległości 3-4 m od 65-calowego curved TV, poczujesz się jak w kinie IMAX!

Trochę z sensem, a trochę bez

Potwierdzam. Gdy porównuję stojące obok siebie ekrany prosty i zakrzywiony, różnica jakości odbioru rzeczywiście uderza momentalnie. I chodzi nie tylko o lepsze kąty i kontrasty, w zgiętych odbiornikach LED-owych znika też problem nierównego podświetlenia, doskwierający w telewizorach płaskich. A jeśli taki Curved stoi samotnie, o krzywiźnie szybko zapominasz, ciesząc się po prostu superobrazem i ładnym meblem.

Mimo ich niewątpliwych zalet wydaje mi się, że wygięte telewizory LCD LED to przede wszystkim zasłona dymna zastosowana przez producentów, by ukryć niepowodzenie sprzedaży OLED-ów. Kolejna - po Smart TV, 4K i kompletnie zbędnym w warunkach domowych 3D - próba uatrakcyjnienia dużych ekranów nieco na siłę. Warto też dodać, że według nieoficjalnych informacji produkcja wygiętych ekranów jest po prostu tańsza (czy raczej: bardziej opłacalna) niż płaskich.


Gnij się sam, telewizorku

Prawdziwego wysypu krzywusów należy oczekiwać w 2015 r. Producenci zaczną kusić wygiętymi ekranami w bardziej przystępnych cenach, gdy standardem stanie się rozdzielczość 4K.

Zobaczymy też telewizory, które będą wyginać się na życzenie użytkownika. Już teraz Samsung i LG - bo kto inny - mają prototypy odbiorników wykrzywiających się po wciśnięciu przycisku na pilocie. Być może w przyszłości telewizor wygnie się nawet automatycznie, zależnie od wyświetlanej treści. Futurystyczny ekran będzie płasko wisieć na ścianie w trakcie nudnych wiadomości, ale już podczas filmowego seansu wciągnie brzuch, byś cieszył się lepszymi kątami i kontrastami. To nie bajka, tylko nieodległa przyszłość!

Zdjęcie SAMSUNG UE55HU7200
SAMSUNG UE55HU7200
w okazje.info
Więcej o:
Komentarze (9)
Zakrzywione telewizory, czyli teleprzeginka. Warto kupić?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gregormax

  Oceniono 8 razy 6

  Informacje podane w artykule nie są do końca prawdziwe. Może ekspert z LG dobrze ponawijał makaron na uszy, ale jest absolutną bzdurą, że przy zakrzywionym ekranie TV będzie się oglądać równie wygodnie kilku osobom. To jest dobre rozwiązanie gdy się siedzi centralnie naprzeciw takiego TV, ale SAMEMU. Bo tylko wówczas odległość od matrycy dla oczu będzie w każdym punkcie taka sama (w linii horyzontalnej), natomiast jeżeli ktoś będzie siedział z boku, to efekt będzie jeszcze gorszy niż przy płaskim ekranie! Przecież to zwykła matematyka.

  I znów - jeśli nie będzie się siedzieć dokładnie na środku, to obraz będzie bardziej zdeformowany, wszak przy zakrzywionej matrycy każdy punkt matrycy będziemy widzieć po zupełnie innym kątem i w innej odległości. Oczywiście to subtelność, ale jednak.

  No i NAJWAŻNIEJSZE i pomijane w tego typu artykułach. Przy cylindrycznej matrycy taki ekran (dodajmy, że w tych TV jest on prawie zawsze błyszczący, czyli odbijający mocno światło) zbiera światło z całego pomieszczenia. Czyli innymi słowy - postawisz sobie taki TV na szafce naprzeciw ściany - drzwi do pokoju masz po prawej, okno po lewej. Przy normalnym TV nie widziałbyś odbicia - w przypadku TV zakrzywionego okno i ew. światło w pomieszczeniu obok będą się odbijać mocno od matrycy całkowicie psując przyjemność z oglądania TV!

 • Gość: anka

  0

  Szukam z mężem jaki by tu kupić. Widzieliśmy na electro.pl sporo fajnych właśnie Samsunga i chyba coś z tego wybierzemy. Myślicie, że warto brać te z zakrzywionym ekranem? Bardzo mi się taki podoba.

 • diandir641

  Oceniono 2 razy 0

  Jak zwykle samsung i LG przodują w ciekawych wynalazkach. Jako pierwsi zastosowali ekrany LED TDC dzięki któremu mogą produkować takie zagięte telewizory.

 • Gość: aaambrozjak

  Oceniono 4 razy -4

  Polecam zajrzeć na merizon.eu - tam to dopiero widać jak technika leci do przodu :)

 • 0west1

  Oceniono 9 razy -9

  Lubisz być na bieżąco z nowinkami technicznymi? Szukasz najlepszego rozwiązania kompletując własne kino domowe? Może chcesz po prostu wybrać najlepszy telewizor? Nie wahaj się ani chwili i zajrzyj na cyfrowedomy.pl!
  Szeroki wybór projektorów, ekranów, zestawy głośników czy po prostu
  najlepsze telewizory - to wszystko znajdziesz w jednym miejscu - naszym
  sklepie internetowym. Wyselekcjonowana oferta, poparta pochlebnymi
  ocenami ekspertów trafia dzięki nam do coraz większej rzeszy
  zadowolonych klientów.

  Jeśli chcesz postawić na profesjonalizm, zrób to już teraz - zajrzyj na cyfrowedomy.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX