Smart Dekalog, czyli komórkowy savoir-vivre

Nigdy nie rozmawiaj w teatrze, na lekcji ani na pogrzebie. W aucie włącz tryb samochodowy. Nie patrz koleżance przez ramię, gdy się bawi Tinderem. O czym jeszcze należy pamiętać, by nie zachować się jak smartfonowy drań?

1. Szanuj bliźniego swego

W środkach transportu (między)miejskiego bądź dyskretny. Odbierając telefon, odejdź na bok, nie rozmawiaj za głośno. W pociągu wyjdź na korytarz. Kiedy ktoś poprosi cię, żebyś jednak wyłączył komórkę, zrób to.

2. Dzwonkiem straszyć nie będziesz

Najlepiej wybierz "systemowy" albo nieinwazyjny. Unikniesz krzywych spojrzeń w wielu sytuacjach, nie będziesz irytował domowników ani współpracowników.

3. Nie pożądaj komórki bliźniego swego

Dziś w telefonie możesz znaleźć mnóstwo intymnych informacji, niegrzeczne filmy i zdjęcia, sekretne wiadomości Lepiej nie zaglądaj do cudzej komórki, nawet dla zabawy.

4. Skupiony ziemię przemierzać będziesz

Nie czytaj i nie pisz, kiedy idziesz lub prowadzisz, unikniesz oczywistych i nieuchronnych konsekwencji. No chyba że masz trzecie oko.

5. Nie nadużywaj kamery

Są miejsca i sytuacje, gdzie/gdy zdjęć robić nie można. Jeszcze więcej jest takich miejsc/momentów, w których nie należy strzelać selfie. Na imprezach masowych pamiętaj, że uniesioną komórką zasłaniasz widok osobom z tyłu.

6. Pamiętaj, abyś obietnic dotrzymywał


Nie mów: "Zadzwoń później". Jeżeli nie możesz rozmawiać, to ty potem oddzwaniasz. Oddzwaniasz, a nie tylko deklarujesz.

7. Nie wymuszaj rozmowy końca


Generalnie: rozmowę kończy ten, który dzwoni. I jeśli zerwie się połączenie - to on dzwoni ponownie.

8. Nie przeginaj

Mimo twoich licznych talentów multitasking zostaw komputerom. Nie zaglądaj do komórki na spotkaniu, w trakcie posiłku ani podczas rozmowy twarzą w twarz.

9. Nie wszędzie rozmawiać będziesz

Raczej odpuść sobie rozmowy: w łazience, windzie, szpitalu, poczekalni, sali wykładowej, bibliotece, muzeum, kościele, szkole, teatrze, na pogrzebie i na weselu... I na sali sejmowej. O środkach transportu zbiorowego już wspominaliśmy.

10. Pamiętaj, abyś czas cudzy święcił


Gdy dzwonisz, przedstaw się rozmówcy i zapytaj, czy to dobry moment. Nie dzwoń zbyt rano i zbyt późno wieczorem. Mów do rzeczy. To przykazanie uniwersalne. Od lat.

Przykazanie bonusowe:

11. Po pijaku czatować nie będziesz

"Survival, czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka". Przeczytaj książkę >>

Zdjęcie Kruger & Matz Live 2 KM0410 czarny Zdjęcie Samsung GALAXY Alpha czarny Zdjęcie Microsoft Lumia 640 XL Dual biały
Kruger & Matz Live 2 KM0410... Samsung GALAXY Alpha czarny Microsoft Lumia 640 XL Dual...
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 5 cali 4,7 cala 5,7 cala
System operacyjny Android 4.3 Jelly Bean Android 4.4 KitKat Windows Phone 8.1
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 4 GB 32 GB 8 GB
Pamięć RAM 1 GB 2 GB 1 GB
Procesor Qualcomm MSM8212 Samsung Exynos 5430 Qualcomm Snapdragon 400
Częstotliwość procesora 1,2 GHz 1,8 GHz 1,2 GHz
Rozdzielczość ekranu 1280 x 720 1280 x 720 1280 x 720
Pojemność akumulatora 2500 mAh 1860 mAh 3000 mAh
Funkcje
Aparat cyfrowy 8 Mpx 12 Mpx 13 Mpx
dane dostarcza:
Więcej o:
Komentarze (3)
Smart Dekalog, czyli komórkowy savoir-vivre
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Grzegorz Piątek

    Oceniono 29 razy 29

    Ja bym dopisał jeszcze jeden punkt, bliźniego swego nie katuj słuchaniem muzyki na głośnikach tylko włóż słuchawki. Naprawdę tak ciężko kupić sobie słuchawki? Żeby to był jeszcze jakiś kolosalny wydatek, ale takie Brainwavz Delata można kupić już chyba za 70zł a zapewnią 1000% lepszą jakość niż głośnik wbudowany w telefon a i współpasażerom wszelkich komunikacji będzie lepiej na świecie.

  • Gość: Wojtek

    0

    świetny artykuł! faktycznie, "dj bez słuchawek" to dno dna. -,- mimo tego że mam dosc dobry smartfon w dobrej ofercie uproszczonego abonamentu (od TMobile, polecam! ;p), to staram sie nie nadużywać telefonu, szczególnie na spotkaniach towarzyskich i wyjściach ;D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX