Czym oni strzelają?

Dziewczyny lubią brąz, a chłopcy broń. Jeśli chcesz pobawić się w Klossa, Maksa Payne'a albo współczesnego marine, zainwestuj w dobrą replikę karabinu czy pistoletu. Te cudeńka nie tylko strzelają, ale i pięknie wyglądają!
 

 


  

Colt M16 A3

 

Powstał według wytycznych cywilnych naukowców badających zachowania żołnierzy w czasie II wojny światowej. Mimo iż jego pierwszą wersję walczący w Wietnamie nazwali "zabawką Mattela" (producent Barbie), M16 pozostaje na wyposażeniu US Army do dziś. Droższy i delikatniejszy od kałasznikowa (patrz na dole strony), przegrał z nim konkurs na Mistera Popularności.

Cena: od 219 zł


 

Colt M4 A1

  

Pomysł na Colta Commando, czyli M4, czyli M16 ze skróconymi lufą i kolbą, narodził się w Wietnamie. Na życzenie czołgistów i załóg helikopterów karabin przerobiono na pistolet (maszynowy). Dziś najnowsze wersje M4 są na wyposażeniu oddziałów specjalnych niemal każdego państwa.

 

Cena: od 491 zł

 

 

MP-654K Makarow

  

James Bond miał Waltera PPK, a porucznik Borewicz - Makarowa. Używał go też Jack Bauer w "24 godzinach". Produkowany m.in. w NRD i Bułgarii. Od 1961 r. do upadku muru berlińskiego wiernie strzegł socjalizmu bram.

 

Cena: od 525 zł


Beretta  92F

  

Jako pierwszy zalety tego pistoletu docenił w 1975 r. rząd Brazylii, wyposażając weń swoich żołnierzy. Wkrótce także armia amerykańska postawiła na berettę (oznaczoną jako M9).Dzięki hurtowym zakupom przez Saddama Husseina jest ona wciąż popularna wśród irackich bojowników.

 

Cena: od 119 zł

 

COLT 1911 A1

  

Zaprojektowany w 1911 r. na zamówienie armii USA, która do swoich wojen imperialnych potrzebowała pistoletów o większej sile obalającej. Używany przez marines do dziś, był jej standardowym wyposażeniem przez 74 lata. Podobno podczas I wojny światowej kapral Alvin York jedynym coltem w ramach jednej akcji zabił 25 Niemców, a 132 wziął do niewoli. W uznaniu zasług został awansowany do stopnia sierżanta.

 

Cena: od 99 zł

 

  

AK-74

 

Opracowany w 1974 r. godny następca niekwestionowanego króla: Ak-47, czyli kałasznikowa. Dzięki zmniejszonemu kalibrowi i większej energii pocisku jest bardziej zabójczy i skuteczny na większą odległość (do  400 m).  Po raz pierwszy został użyty w trakcie inwazji rosyjskiej na Afganistan w 1979 r.

  

Cena: od 1375 zł


  

MP5 SD3

 

Wyciszona wersja znakomitego pistoletu maszynowego produkowanego od 1966 r. przez firmę Heckler & Koch. Dzięki tłumikowi (a właściwie "spowalniaczowi") prędkość kuli nie osiąga granicy dźwięku, więc strzały z odległości większej niż 15 m są praktycznie niesłyszalne. Zalety MP5 docenił książę Dipendra, rozwiązując ostatecznie kwestię losów monarchii w Nepalu.

 

Cena: od 239 zł


M1 Thomson

 

Wyprodukowany w 1921 r., rozpoczął karierę spokojnie - był bronią konwojentów pocztowych. Każdy obywatel USA mógł go kupić z dostawą do domu lub w sklepie sportowym za rogiem za 225 dol. Wkrótce wszyscy strzelali do siebie z "tommy gunów": policjanci do gangsterów, a gangsterzy do policjantów i innych gangsterów. Niektóre placówki oferowały sprzedaż broni z wytartymi numerami seryjnymi. Co było dobre dla Ala Capone i Johna Dillingera, mogło być też dobre dla US Army. "Chicago Typewriter" (inna pieszczotliwa nazwa tego pistoletu maszynowego, po naszemu: "chicagowska maszyna do pisania") przystąpił do służby w marines w latach 30. Dobrze sprawił się w trakcie II wojny światowej. Ostatnio widziano go w akcji w Bośni w latach 1992-1995.

 

Cena: od 280 zł


Mossberg M500 Persuader

 

Najlepiej rozpoznawalna na świecie broń gładkolufowa z systemem pump action. Technikę opracowali Amerykanie na potrzeby walki w okopach podczas I wojny światowej. Sam Mossberg 500 produkowany jest od 1961 r. Wykorzystują go bandziory, armie i policje całego świata, w tym polska drogówka. Może dlatego, że załadowany amunicją typu Breneka przestrzeliwuje silnik na wylot.

  

Cena: od 189 zł

 

  

MP40 Schmeisser

 

Każdy odcinek Klossa rozpoczynała seria ze schmeissera. Jego charakterystyczny kształt rozpozna też każdy, kto oglądał "Czterech pancernych". Choć Niemcy produkowali tę broń bardzo krótko (1940-1944), stała się jedną z ikon II wojny światowej. "Klony" były na służbie jeszcze przez wiele lat (spadochroniarze izraelscy korzystali z nich do 1956 r., a przez armię norweską używane są do dzisiaj).

Cena: od 219 zł


 

SWD Dragunow

 

Kałasznikow wśród karabinów snajperskich. Wprowadzony do użytku przez Armię Czerwoną w 1961 r., produkowany i używany do dzisiaj. Posługuje się nim podobno legendarny Juba, iracki snajper z kikudziesięcioma amerykańskimi żołnierzami "na koncie". Choć konstrukcja broni jest starsza od większości jej użytkowników, pozwala na trafienie do celu wielkości człowieka z odległości 1300 m.

Cena: od 1999 zł

 

Desert Eagle

 

"A big ass motherfucking gun" - podpowiada internetowy słownik www.urbandictionary.com, co w bardzo dowolnym tłumaczeniu znaczy: "strasznie duża pukawka". Jeden z największych pistoletów przypomina karabin M-16. Ulubiona spluwa bad guys z "Desperado", Clarence'a Boddickera z "Robocopa" oraz najemników Weylanda z "Obcy kontra Predator", występowała też w wielu grach ("Duke Nukem", "Max Payne", "Tomb Raider", "Hitman", "Fallout").

 
 

 

Koledzy w dresach na pewno docenią pozłacaną 24-karatowym złotem wersję za 1000-3000 dol.

 

Cena: od 99 zł


 

 

Za pomoc w sesji zdjęciowej dziękujemy sklepom Militaria.pl, Gunsmith.pl i Bron.pl

 

Zdjęcia: Marcin Klaban, Paweł Kiszkiel, Andrzej Wiśniewski, Shutterstock, BEW, kadr z filmu "Matrix" dystr. galapagos Films

 

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

 

   Zdmuchnąć cel
Gaz
 
 Gaz czy guz?
Żebyś się kulom nie kłaniał   Żebyś się kulom nie kłaniał
   

Więcej o: