Guglofon

Co wyjdzie ze skrzyżowania patentów HTC z oprogramowaniem od Google? Funkcjonalna kieszonkowa przeglądarka internetu. W skrócie: G1.

 

Telefon ma być wszechstronny i niezawodny w komunikacji - te wszystkie wbudowane odtwarzacze muzyczne i aparaty cyfrowe są po prostu zawracaniem głowy! Jeśli podpisujesz się pod tym stwierdzeniem, to komórka G1 została stworzona z myślą o tobie.
We wprowadzonym niedawno na nasz rynek telefonie HTC dwie rzeczy przyciągają uwagę: wysuwana po łuku klawiatura QWERTY oraz system operacyjny Android. Konstrukcja tej pierwszej przypomina średniowieczną katapultę, a mechanizm przeskakuje ze słyszalnym szczęknięciem. Wypukłe przyciski usytuowano w pięciu rzędach, pomiędzy klawiszami zostawiono zaś dodatkowo niewielkie odstępy, co zapewnia prawdziwy komfort pracy.
G1 jest pierwszym telefonem opartym na nowym systemie. Zastosowane tu udogodnienia obejmują przede wszystkim pełny dostęp do usług Google (wyszukiwarka, Gmail, świetne mapy, synchronizacja kalendarza i kontaktów etc.). Ich lista nie może być aktualna - Android oferuje funkcję Market, pozwalającą na ściągnięcie setek darmowych aplikacji oraz łatek, które ułatwiają i urozmaicają korzystanie z telefonu.
Sam system działa sprawnie, nie przysporzył mi żadnych przykrych niespodzianek. Jedyne, co można zarzucić telefonowi w kwestii nawigacji, to zbyt czuły trackball, momentami utrudniający korzystanie z przeglądarki WWW. Wśród dodatków znajdziemy wtyczkę do serwisu YouTube, jednak nie ma się co oszukiwać - do oglądania filmów wyświetlacz G1 jest po prostu za słaby. Aparat fotograficzny z matrycą 3,2 Mpix: przyzwoity, ale też nie rzuca na kolana.
To są jednak tylko dodatki i nie wpływają na ogólne wrażenie. HTC G1 jest sprofilowanym urządzeniem do obsługi internetu, z możliwością wygodnego przybliżania i oddalania obrazu czy łączenia się z podanym na stronie numerem przez dotknięcie go palcem.
W Polsce telefon dostaniemy tylko w ofercie sieci Era, gdzie funkcjonuje jako Era G1.

 

 

G1         

Producent: HTC


Model: Era G1


System: Android


Cena: zależnie od taryfy (era.pl)


Wymiary: 55,7x117,7x17,1 mm
Waga: 158 g


Wyświetlacz: 3,2 cala (480x320 pikseli), 65 tys. kolorów


Łączność: GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSPA


Pamięć wbudowana: 256 MB
Pamięć zewnętrzna: microSD (w komplecie 2 GB)


Odtwarzane formaty: b.d.


Aparat: 3,2 Mpix, autofocus


Czas czuwania: do 400 godz.
Czas rozmów GSM: do 17 godz.


Dodatki: WLAN, Bluetooth, GPS

 

 

Ekran dotykowy obsługujemy palcem - bez użycia rysika. Trackball to dobre rozwiązanie przy systemie Android, ale momentami brak mu precyzji.

 

 

Plusy

 

bardzo wygodna klawiatura

 

przyjazny system operacyjny

 

synchronizacja z usługami Google

      

Minusy

 

obsługa trackballa wymaga wprawy

 

niezbyt żywotna bateria

 

nie dla fanów multimediów

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

Zadzwoń po Mikołaja
Rozmiar ma znaczenie
  
 Prawie jak iPhone

 

 

Tekst: Piotr Kubiński

 

Zdjęcia: MATERIAŁY PROMOCYJNE

Więcej o: