Podziel się zdjęciem - darmowe albumy internetowe

Rewolucja cyfrowa w fotografii zmieniła nie tylko metody robienia zdjęć, ale też sposób ich pokazywania. Odbitki zostały zastąpione ekranami komputerów, a albumy "papierowe" - internetowymi.

 

Strony oferujące możliwość przechowywania i prezentacji własnych fotografii można podzielić na kilka kategorii. Jedne mają charakter czystko techniczny - ułatwiają późniejszą publikację zdjęcia na forum czy blogu. Inne są mniej lub bardziej rozbudowanymi serwisami społecznościowymi. Kolejna grupa, przeznaczona raczej dla pasjonatów, to serwisy artystyczne. Każde wysłane tam zdjęcie jest wnikliwie analizowane, oceniane i nierzadko... usuwane przez administratorów. Największe i najpopularniejsze portale fotograficzne mają wsparcie producentów sprzętu: w aparatach coraz częściej można spotkać opcję bezpośredniego transferu zdjęcia pod wybrane adresy. Trzeba tylko zadecydować, którą witrynę wybrać. Przedstawiamy najpopularniejsze.  

 

 


 

 

Flickr

www.flickr.com

 

Jeden z rynkowych gigantów i sztandarowy produkt ery Web 2.0. Serwis powstał w 2004 r., a rok później został wykupiony przez Yahoo. W ciągu minuty trafia na niego kilka tysięcy zdjęć - od artystycznych po wakacyjne. Wyszukiwanie ułatwia system tagowania, podział na grupy tematyczne i umiejscowienie zdjęć na mapie (geotagowanie). Witryna ma wsparcie producentów sprzętu fotograficznego. Jeżeli jakiś aparat potrafi wysyłać zdjęcia do internetu, Flickr z pewnością jest na liście obsługiwanych portali. Aby pozostał darmowy, musimy się pogodzić z limitem 100 MB na zdjęcia plus dwa filmy w miesiącu. Wykupienie konta "pro" (25 dol. rocznie) znosi te ograniczenia.

 

 

Plusy:

 

  Minusy:

+ serwis ogólnoświatowy, miliony użytkowników

+ łatwość publikacji, dziesiątki programów wspierających

+ dobry system opisywania zdjęć ułatwiający wyszukiwanie

+ możliwość podstawowej edycji zdjęć on-line

+ mapy, wsparcie geotagowania

- wymieszanie fotografii wartościowych z bezwartościowymi

- niezbyt rozbudowane funkcje społecznościowe

 

 


 

 

Picasa

www.picasa.google.com

 

Google Picasa to darmowy program komputerowy służący do edycji i segregowania zdjęć na komputerze. Aplikacja sama znajdzie wszystkie zdjęcia na dysku, skataloguje je, raz nauczona - rozpozna i zapamięta powtarzające się na fotografiach twarze, skorzysta z zapisanych w pliku współrzędnych geograficznych miejsca zrobienia zdjęcia, umożliwi jego edycję oraz podstawowy retusz. Co ma to wspólnego z udostępnianiem? Otóż zaznaczone pliki za pomocą jednego kliknięcia wgramy do internetu, tworząc Picasa Web Album. A stąd tylko krok do pokazania ich znajomym, rodzinie i światu. W podstawowej konfiguracji użytkownik ma do dyspozycji 1 GB zdjęć. Zwiększenie tej przestrzeni o 10 GB kosztuje 20 dol. rocznie.

 

 

Plusy:

  

  Minus:

+ pełna integracja programu na komputerze z przestrzenią na serwerze

+ 1 GB miejsca na zdjęcia w serwisie Picasa Web Albums

+ łatwa obsługa

+ zaawansowane funkcje katalogowania (rozpoznawanie i zapamiętywanie twarzy, geotaging)

- minimalna ilość funkcji społecznościowych serwisu

 

 


 

 

ImageShack

www.imageshack.us

 

Serwis przydatny wszystkim, którzy mają zdjęcie i chcą się nim szybko podzielić, bez rejestracji i innych formalnosci. Nie ma tu grup tematycznych, rozbudowanych wyszukiwarek czy gadżetów. Jest za to obietnica, że raz wrzucona fotografia nie zniknie (chyba że przez rok nikt nie pobierze pliku). Po wgraniu fotki witryna automatycznie generuje kod z linkiem. Wystarczy go wkleić do wiadomości wysyłanej na forum czy bloga. Nie ma nic prostszego i szybszego. Aby skorzystać z pełnej funkcjonalności ImageShack, nie trzeba nic płacić. Wykupienie subskrypcji (68 dol. za rok) zwiększy dopuszczalną wielkość pliku z 5 do 10 MB i zniesie ograniczenia prędkości transferu danych.

 

 

Co ciekawe, strona jest znacznie bardziej popularna w Polsce (26. miejsce) niż w Stanach, gdzie została założona (86.). Co nie zmienia faktu, że tylko co trzydziesty użytkownik pochodzi z naszego kraju.

 

 


 

 

Photobucket

www.photobucket.com

 

Kolejny serwis umożliwiający jednorazowe wgranie zdjęcia i publikowanie go w różnych miejscach (MySpace, Facebook, eBay etc.). Ostatnio stracił na popularności na skutek ograniczenia przestrzeni udostępnianej użytkownikom. Część z nich odebrała to jako nacisk na wykupienie płatnego konta. Za 25 dol. rocznie otrzymamy 25 GB przestrzeni i możliwość wgrywania większych plików. U dołu strony kręci się licznik z liczbą załadowanych fotek. Jak szalony!

 

 

Plus:

  

  Minus:

+ wsparcie producentów sprzętu fotograficznego

- ograniczenie przestrzeni do 500 MB i wielkości zdjęcia do 1 MB (w wersji darmowej)

 

 


 

 

Panoramio

www.panoramio.com

 

Idea serwisu należącego do koncernu Google jest prosta: sfotografować świat. W tym celu współdziała z Google Earth. Użytkownicy nadsyłają zdjęcia krajobrazów czy budynków i przyporządkowują je do odpowiedniego punktu na mapie. Jeśli fotografie spełniają wymogi formalne, dołączane są do projektu GE. W drugą stronę działa to jeszcze prościej. Wystarczy wpisać nazwę szukanego miejsca lub wskazać je myszką.

 

 

Plus:

  

  Minusy:

+ możliwość współtworzenia praktycznego projektu

- dość wąska specjalizacja: tylko fotografia ahitektury i krajobrazu

- niejasne kryteria dołączania zdjęć do Google Earth

 

 


 

 

deviantART

www.deviantart.com

 

Przystań odmieńców i artystów. Zdjęcia dziwne, odjechane, pokraczne, nietypowe - wszystkie są mile widziane. Jeśli nie znajdą zrozumienia na deviantART, prawdopodobnie nie znajdą go nigdzie. Na stronę trafiają (oprócz fotografii) grafiki, komiksy, filmy oraz animacje. Jest więc to miejsce dla ludzi interesujących się szeroko pojętą sztuką wizualną.

 

 

 

Plusy:

  

  Minus:

+ duża różnorodność treści i formy

+ swoboda i otwartość

+ rozbudowane funkcje społecznościowe

+ brak ograniczeń liczby przesyłanych plików

- trudno o rzetelną ocenę prac

 


 

 

Tekst: Michał Grzegorczyk/fotopolis.pl

Zdjęcia: archiwum redakcji (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

  

Kieszonkowy kompakt, superzoom, lustrzanka, a może hybryda? Nowe aparaty kuszą niespotykanymi funkcjami. Oto przeboje ostatnich miesięcy.
 
  Domowe studio foto

Czy drukarka fotograficzna może zastąpić profesjonalne studio fotograficzne? Okazuje się, że tak! Przetestowaliśmy najlepszy i najnowszy sprzęt czołowych producentów.

Wakacje minęły, ale pozostały wspomnienia i zdjęcia. Przenieś je do ramki cyfrowej, a potem się ciesz i chwal nimi bez ograniczeń!

Są foty? To do roboty!

Lato dobiegło końca, pora się zająć gigabajtami zdjęć z wakacji. Oto sześć najlepszych, świeżo wyciśniętych z sieci programów do ich obróbki.

 

Więcej o: