Sexy kosmos

W przyszłym roku możesz zostać następcą Gagarina i psa Łajki. Unosząc się w nieważkości, podfrunąć do okna i spojrzeć z kosmosu na Ziemię. Bez wieloletnich przygotowań, liofilizowanego jedzenia i radzieckiej techniki. Wystarczy zapłacić przedsiębiorcy, celebrycie i wizjonerowi Richardowi Bransonowi nieco ponad pół miliona złotych.

 

 

 

Oto najseksowniejszy statek kosmiczny w dziejach - puszył się niedawno Richard Branson, przedstawiając SpaceShipTwo. Brytyjczyk zaczynał od łączenia muzyków ze słuchaczami (Virgin Records i Virgin Megastores), potem połączył kontynenty (Virgin Atlantic Airways), teraz zaś zamierza łączyć Ziemię z kosmosem (Virgin Galactic).

Pierwsze przejażdżki suborbitalne (w uproszczeniu - wyjście w przestrzeń kosmiczną i niemal natychmiastowy powrót) odbędą się już w przyszłym roku i mają kosztować 200 tys. dolarów od osoby. Niektórzy są rozczarowani tym, że Virgin Galactic zabierze klientów tylko w lot suborbitalny. Ich zdaniem pasażerowie SpaceShipTwo będą po prostu klientami zwykłych linii lotniczych, tylko z nieco lepszym widokiem i dużo lżejszym portfelem. Ale Branson nie zamierza na tym poprzestawać - trwają już prace nad SpaceShipThree, który będzie zdolny do lotów orbitalnych, czyli np. pełnego okrążenia Ziemi.

 

Virgin Mothership Eve (nazwany tak na cześć mamusi Bransona) to dwukadłubowy samolot o rozpiętości skrzydeł takiej, jak?słynny bombowiec B-29 Superforteca, to największa jednostka latająca zbudowana w całości z włókien węglowych. Pomimo kruchej na pierwszy rzut oka sylwetki samolot jest w stanie wykonywać skręty z przeciążeniem 6 G oraz loty paraboliczne ze stanem nieważkości.

 

VMS Eve wynosi kosmiczny moduł na wysokość 15 km, do stratosfery. Dzięki temu silniki SpaceShipTwo nie muszą wykonywać żmudnej i paliwożernej roboty przedzierania się przez najgęstsze warstwy atmosfery. Teraz statek kosmiczny odrywa się od statku-matki, włącza swoje silniki i błyskawicznie przyspiesza do 2500 km na godz.,  szybkości trzy razy większej niż prędkość dźwięku na?tej wysokości.

 

 

 

 

 

Infografika: Wawrzyniec Święcicki

 

 

 

 

 

Zobacz też na Logo24:

 
Wojny dronów
Roboty bojowe to nowoczesne i skuteczne narzędzia walki zbrojnej. Amerykańskie bezzałogowe, zdalnie sterowane samoloty regularnie atakują cele w Pakistanie i Afganistanie. Predator wspierał żołnierzy w akcji, podczas której zginął polski kapitan. Gdyby nie maszyna, straty mogły być znacznie poważniejsze.
Cougar minom się nie kłania
Nasi żołnierze w Afganistanie mogą się czuć bezpieczniej. Do polskiego kontyngentu trafiło czterdzieści pojazdów typu MRAP Cougar 4x4.
Czym oni strzelają?
Dziewczyny lubią brąz, a chłopcy broń. Jeśli chcesz pobawić się w Klossa, Maksa Payne'a albo współczesnego marine, zainwestuj w dobrą replikę karabinu czy pistoletu. Te cudeńka nie tylko strzelają, ale i pięknie wyglądają!

W pływającym mieście żyje 6 tys. ludzi. Od trzech miesięcy nie zawijali do żadnego portu. Od czasu do czasu niektórzy z nich wsiadają do swoich maszyn i patrolują morze w promieniu kilkuset kilometrów.

Raport z pola bitwy

Chociaż od ostatniej wojny minęło już 60 lat, na polach bitew znowu grzmią działa i błyskają bagnety. Współcześni grenadierzy, ułani i wehrmachtowcy zapewniają emocje na najwyższym poziomie.

Więcej o: