10 stron techno, które musisz znać

Technologie rozwijają się w tempie, które ciężko miesięcznikowi utrzymać. Jeśli chcesz być na czasie, oprócz czytania "Logo" powinieneś zaglądać do internetu. Oto nasze ukochane witryny.

 

 

 

Crave.cnet.com

 

CNET Networks to amerykańska kompania medialna należąca do sieci CBS, specjalizująca się w produkcji programów telewizyjnych i radiowych na temat technologii. W internecie realizuje się m.in. poprzez CNET.com - potężny portal podzielony na kilka sekcji: nowości, porady, telewizję, porównywarkę cen, dział "download" z miliardami programów i liczne blogi. Redaktorzy "Logo" najbaczniej obserwują jeden z nich: gadżetowy www.crave.cnet.com. Dość lekki gatunkowo, gwarantuje najświeższe wiadomości z rynku elektroniki użytkowej.

 

 

 

HowStuffWorks.com

Część majątku Discovery Communicataions, czyli firmy z misją edukacyjną i... latami świetlnymi materiałów wideo. Slogan istniejącej od 1998 r. strony: "Dobrze wiedzieć". Wykorzystując filmy, zdjęcia, grafiki i słowo pisane, witryna wyjaśnia, "jak to działa". Co? Wszystko, od mątwy pod telewizory 3D. "Nie ma dla nas tematu za dużego ani za małego" - deklarują twórcy. Jedna z 25 witryn, bez których nie mogą żyć redaktorzy "Time'a". Dziesiątki innych wyróżnień. Odmiany w języku chińskim i portugalskim, program na kanale Discovery. Do nauki przez internet chętnych jest 5 mln osób miesięcznie.

 

 

  Popsci.com

 

Bogata, atrakcyjna wizualnie i wygodna w nawigacji internetowa wersja założonego w 1872r. (sic!) amerykańskiego miesięcznika "Popular Science". Mniej informacji o produktach, więcej o tym, co za nimi stoi - technologii i nauce, podanych w zrozumiały sposób. Tak mogłaby wyglądać strona programu "Sonda", gdyby w latach 80. istniał internet. 12 lat w sieci, 12 tys. fanów na Facebooku, własna aplikacja na iPhone'a. Najwyższa półka.

 

 

  Technologyreview.com

 

Internetowa wersja magazynu wydawanego od 111 lat przez najlepszą na świecie uczelnię techniczną Massachusetts Institute of Technology w zrozumiały sposób przedstawia najnowsze odkrycia i pomysły. Minimum produktów, maksimum wiedzy. O tym, co jest dzisiaj, a przede wszystkim - co będzie jutro. Biotechnologia, fizyka, medycyna, komputery, nanotechnologia, telekomunikacja, internet. Teksty, blogi, nowości, filmy wideo. Redakcja rozsiana po świecie dostarcza wiedzę dwóm milionom odbiorców.

 

 

  Fotopolis.pl

 

Od dziewięciu lat najlepsza krajowa strona o sprzęcie foto, trzymająca najwyższy światowy poziom. Testy (liczne, duże i sensowne), newsy (kilka dziennie), porady, kalendarium wydarzeń. Fotopolis należy do międzynarodowej organizacji Digital Imaging Websites Association, skupiającej profesjonalne serwisy internetowe poświęcone tematyce cyfrowego obrazowania. Szkoda, że witryna prowadzona jest w języku polskim, bo mogłaby się mierzyć z uznanym dpreview.com.

 

 

  Chipchick.com

 

Bo technologie mogą być sexy. Chipchick przedstawia gadżety "z punktu widzenia dziewczyny". "Po sześciu latach pisania o torbach na laptopy, dokach do iPoda, telefonach Hello Kitty i innych rzeczach, których nikt nie potrzebuje..." - rozpoczęły primaaprilisowego posta redaktorki, podsumowując zawartość witryny. Stronę równie przyjemnie czyta się panom: to doskonałe miejsce do znalezienia wyszukanego technoprezentu. Dla niej, dla niego, a także dla dziecka (na skoligaconej witrynie www.chipchicklets.com).

 

 

  Camcorderinfo.com

 

Rzetelne recenzje i rankingi wszystkich kamer wideo, czytane przez 22 tys. osób dziennie. Testy w niemal 40 kategoriach przeprowadzane są w profesjonalnych laboratoriach, zawsze w jednakowych warunkach. Twórcy podkreślają, że nie przyjmują podarunków, a nawet zaproszeń na bankiety. Camcorderinfo należy do sieci Reviewed.com, testującej również telewizory, aparaty, telefony, słuchawki i odtwarzacze MP3/MP4.

 

 

  Benchmark.pl

 

Najlepszy krajowy serwis zajmujący się komputerami (hardware i software, sporo gier), poruszający także inne, pokrewne technologicznie tematy (smartfony, aparaty). Newsy, recenzje, testy, rankingi, porady, czasami dłuższe artykuły. Kanał wideo na YouTube i aktywni użytkownicy. 13 lat na rynku, półtora miliona odsłon miesięcznie. Obecnie należy do grupy kapitałowej Komputronik.

 

 

  Newscientist.com

 

Kolejna udana elektroniczna wersja zasłużonego magazynu papierowego - tygodnik "New Scientist" wydawany jest od przeszło pół wieku. Na NS od 14 lat przeczytamy o tym, co w nauce ciekawego. Kosmosie, środowisku, fizyce, chemii... Technologie mają, oczywiście, swoją podstronę - interesującą i bogatą. Podobnie jak w przypadku PopSci czytelnicy to osoby zainteresowane tym, co drzemie "pod spodem".

 

 

  Engadget.com

 

Najlepsza z setek stron gadżetowych i jeden z 400 najchętniej odwiedzanych adresów na świecie. Witryna powstała w 2004 r. w ramach schizmy naczelnego niemniej popularnego portalu Gizmodo. Tu rodzą się technoplotki, podparte codziennymi testami nowości, głupotkami oraz podcastami. Engadget organizuje imprezy, ma aplikacje na telefony i kilka wersji językowych. Polska padła, nim na dobre się rozkręciła (mamy za to www.gizmodo.pl).

 

 

Zdjęcia: archiwum redakcji (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

 

Z morza terabajtów informacji, zdjęć, literek i znaczków czasami trudno jest wyłowić coś naprawdę wartościowego. Ruszyliśmy na łów za ciebie, oto nasza zdobycz: dziesięć stron, które warte są uzależnienia od internetu. Tylko dla miłośników sportu.

Przygotowanie podróży bez internetu? Nonsens! Jak inaczej kupić bilet na samolot, znaleźć hotel i zarezerwować bilety do muzeów? Oto 10 stron, które naszym zdaniem najbardziej przydadzą się miłośnikom zwiedzania świata.

W tym roku zamiast laptopów będziemy używali tabletów, stacjonarne komputery pójdą w odstawkę zastąpione przez internetowe telewizory, a dzięki e-readerom tradycyjne książki pokryje warstwa kurzu. Przesada? Tylko trochę. Telewizja 3D, o której piszemy na stronach 62-69, nie jest jedyną technologią, na jaką czekamy w tym sezonie.

Podpowiadamy, na co jeszcze warto zbierać pieniądze.

Istniejący już dobrych kilka lat serwis pożera kolejne połacie rynku. W USA Facebook bije MySpace'a, co kilkanaście miesięcy temu wydawało się niemożliwe. W Polsce radzi sobie równie dobrze. W ciągu paru miesięcy zdobył setki tysięcy wiernych fanów.

Więcej o: