Windows Phone 7

Microsoft zrobił coś, czego nikt się po nim nie spodziewał.

Wyrzucił do kosza dotychczasowe wersje Windows Mobile i zaczął prace nad systemem od zera. Windows Phone 7 nie tylko wygląda, ale i działa zupełnie inaczej niż poprzednik.

Zmiany wyszły mu zdecydowanie na dobre.

 

 

Windows Phone 7 nie przypomina żadnego innego systemu operacyjnego, jaki jest na rynku. Estetyka - bardziej minimalistyczna niż u Apple. Czarne tło, elegancka typografia i kwadraty o jednolitym kolorze zamiast cieniowanych krzywizn. Główną jednostką organizacji nie są tu aplikacje, ale tzw. huby. Hub to miejsce, gdzie gromadzone są wszystkie informacje i funkcje związane z jednym z zastosowań smartfonu. W hubie "Ludzie" znajdziesz nie tylko listę kontaktów, ale i aktualizacje profili znajomych z Facebooka. "Muzyka i wideo" mieści wszystko, co związane z multimediami. I tak dalej. Poruszanie się po hubie polega na przesuwaniu jego zawartości w prawo lub lewo (a nie w górę i w dół) - co widać na załączonym (na górze strony) obrazku.

 

Windows Phone 7

 

Główny ekran to kwadratowe widżety (tzw. live tiles), dzięki którym masz błyskawicznie dostęp do informacji. Kalendarz, nieodebrane połączenia, prognoza pogody, newsy. Rozwiązanie znane chociażby z Androida czy najnowszego smartfonu Nokii (patrz s. 82), ale w przypadku Windows Phone 7 wykonane z nieporównywalnie większą elegancją.

 

Sam system został zaprojektowany tak, by przyjemnie korzystało się z niego bez rysika. Tego akcesorium nie dostaniesz do żadnego z nowych smartfonów z Windows Phone 7. Przyciski są duże, a ekrany bardzo czułe. Multitouch, akcelerometr - obecne. Interfejs działa wyjątkowo sprawnie. Przeglądarka WWW została znacznie poprawiona, a cały system doskonale integruje się z usługami internetowymi (nie tylko tymi dostarczanymi przez Microsoft). Zdjęcia do kontaktów są pobierane z Facebooka, a poczta z Gmaila dochodzi natychmiast (push e-mail).

Windows Phone 7 wygląda tak samo na każdym urządzeniu, niezależnie od producenta. Możliwe są jedynie kosmetyczne modyfikacje. Z jednej strony ogranicza to wybór, ale z drugiej - znacznie ułatwia życie zewnętrznym programistom.

Jeśli chodzi o aplikacje, Microsoft przyjął podobną strategię jak Apple: mogą być instalowane tylko za pośrednictwem firmowego sklepu.

System wymaga paru poprawek (przydałyby się chociażby funkcje modemu i copy & paste), ale to w końcu dopiero pierwsza wersja.

Urządzenia z Windows Phone 7 (oferują je HTC, Samsung i LG) nie są tanie, jednak w parze z cenami idzie bardzo bogate wyposażenie. Gigahercowy procesor, minimum 8 GB pamięci i aparat 5 Mpix - to podstawowe wymogi, jakie musi spełnić smartfon z tym systemem. Kupić nie kupić, obejrzeć na pewno warto. Ostatnie, co można powiedzieć o Windows Phone 7, to że jest nieciekawy. Pierwsze wrażenia z użytkowania nastrajają pozytywnie.            

  Windows Phone 7

 

 

Tekst: Michał Młynarczyk

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

Od najtańszych po najdroższe. Z różnymi systemami, ekranami i dodatkami.

Te urządzenia znajdziesz w aktualnej ofercie operatorów i w sklepach z elektroniką.

Pokaż nam swój telefon, a powiemy ci, kim jesteś.

Przedstawiamy zbiór aplikacji, dzięki którym komórka z Symbianem stanie się prawdziwym centrum dowodzenia.

iPhone 3GS jest jak szwajcarski scyzoryk. O tyle lepszy od takiego z nożyczkami, pilnikiem i piłką, że można dodawać do niego kolejne ostrza. Komórka zastępuje mi inne urządzenia: zegarek, kalendarz, notes, dyktafon, odtwarzacz MP3, kalkulator, GPS... Zainstalowałem dwieście aplikacji. Wybrałem swoje ulubione. A w AppStore czeka jeszcze 120 tys. innych do sprawdzenia!

 

Androidy zaatakowały świat i nie ma przed nimi ucieczki! Mobilny system operacyjny opracowany przez Google'a obsługuje coraz lepsze modele smartfonów, przyciąga przyjemnym dla oka i intuicyjnym interfejsem, a przede wszystkim - rosnącą z dnia na dzień liczbą aplikacji. W sklepie Android Market znajduje się już ponad 35 tysięcy gier i programów.

Na dobry początek wybraliśmy piętnaście najbardziej potrzebnych.

Pierwsze smartfony z Windows Phone 7 Series, czyli nowym systemem Microsoftu na komórki, pojawią się pod koniec roku. Do tego czasu - a pewnie i dłużej - królować będzie Windows Mobile 6.5, dostępny na topowych modelach HTC czy Samsunga. O sile mobilnych "okienek" zawsze decydował ogromny wybór oprogramowania. Przedstawiamy kilka propozycji, dzięki którym twój telefon z Windows Mobile będzie dobrze przygotowany do pracy i rozrywki. Aplikacje działają także na starszych edycjach systemu.
Więcej o: