Kupa w kosmosie

Ogniwa wodorowe nie są nowym wynalazkiem, NASA używa ich od początków programu Apollo. Jednak transport dużych zapasów wodoru stanowi problem w planowaniu przyszłych załogowych wypraw w odległe obszary kosmosu.

Wydaje się że naukowcy znaleźli rozwiązanie - Shewanella MR-1, bakteria która potrafi przetworzyć w wodór, to co zwykle znika w otchłani kanalizacji.

Bakterie znakomicie sprawiają się na ziemi, ale czy będą dobrze czuły się w stanie nieważkości, nie wiemy.

Odpowiedź pomoże znaleźć satelita  UNESCOSat, który poza licznymi bardzo cwanymi urządzeniami wyniesie na orbitę Shewanelle. Wysłanie bakterii wraz z 'pożywką' będzie kosztowało 5 milionów dolarów, trzymajmy kciuki za dzielne bakterie.

 

MRS 

 

 

Zobacz też na Logo24 

W przyszłym roku możesz zostać następcą Gagarina i psa Łajki. Unosząc się w nieważkości, podfrunąć do okna i spojrzeć z kosmosu na Ziemię. Bez wieloletnich przygotowań, liofilizowanego jedzenia i radzieckiej techniki. Wystarczy zapłacić przedsiębiorcy, celebrycie i?wizjonerowi Richardowi Bransonowi nieco ponad pół miliona złotych.

  Biały rycerz zabierze cię w kosmos

Ekscentryczny miliarder Richard Branson zaprezentował samolot, który zacznie erę kosmicznej turystyki.

12 mld oczu wgapiających się w twoje logo przez kilka dni w miesiącu aż do końca świata. To robi wrażenie! Firma Moon Publicity zamierza formować reklamy z księżycowego pyłu, tworząc gigantyczne wzory rzucające gigantyczne cienie.
 
"StellarWindow Planetarium" to program komputerowy z dołączonym czujnikiem ruchu na USB, które zamienią tablet (albo peceta, jeśli sterujesz czujnikiem na kablu) w potężnej mocy teleskop.
Więcej o: