Dieta: w zdrowym ciele zdrowa... sperma

Badania naukowe wskazują, ze tłusta dieta może spowodować pogorszenie jakości spermy.

Badaniu poddano mężczyzn w wieku ponad trzydziestoletnich. Podzielono ich na trzy grupy według ilości spożywanych przez nich tłuszczów. Raport o którym pisze Time, opublikowany w Human Reproduction, stwierdza, że jakość spermy zależy od ilości tłuszczu w diecie.

Badania pokazały, że sperma mężczyzn z grupy o najtłustszej diecie (co najmniej 13 proc. kalorii pochodziło z tłuszczu) ma o 35 proc. mniejszą ilość i o 38 proc. mniejsze stężenie plemników w porównaniu z nasieniem mężczyzn z grupy o najmniej tłustej diecie. Ponadto stwierdzono, że badani spożywający najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3, mieli lepszą niż przeciętna spermę.

Naukowcy wyjaśniają tę zależność w następujący sposób: funkcjonalność plemników zależy głownie od płynu nasiennego, którego błony komórkowe zbudowane są przede wszystkim z tłuszczy. Dlatego tak ważne jest jakie i w jakich ilościach tłuszcze jemy.

Jest to pierwsze studium na temat zależności jakości spermy od tłuszczu w diecie. Dlatego, jak podkreślają sami autorzy, musi być ono powtórzone.

Jednak niezależnie od wyników dalszych prac naukowców, pamiętajcie panowie: mniej tłusta dieta poprawia ogólny stan zdrowia, a jeśli przy okazji poprawicie swą reproduktywność, to będzie to druga pieczeń na tym samym (niskokalorycznym) ogniu.

 

Zobacz też na Logo24:

Dieta: tych zdrowych rzeczy unikaj jak ognia

Dieta: tych zdrowych rzeczy unikaj jak ognia, dieta

Plemniki: alarm odwołany

Sztuka kochania: najsmaczniejsze afrodyzjaki

Sztuka kochania: najsmaczniejsze afrodyzjaki. Arbuz: naturalna viagra, erotyka, sztuka kochania, dieta

 

Więcej o: