Pot - jak ulżyć nogom i nosom

Jest gorąco, czasem to "czuć". Jak sobie z tym radzić?

Wysokie temperatury, wysiłek i stres to najczęstsze przyczyny pocenia się i towarzyszącego mu zapachu, w szczególności stóp. Sytuacja pogarsza się, jeśli nosisz nieprzewiewane buty i skarpety ze sztucznego tworzywa.

Co można zrobić? Sam pot jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach powodują bakterie rozkładające kwasy tłuszczowe zawarte w pocie. Aby pozbyć się kłopotu należy usuwać pot i bakterie oraz neutralizować powstający zapach.

Najprostsze zalecenia to:

- noś skarpety z naturalnych materiałów (bawełny, bambusa, wełny, lnu) i wygodne, przewiewne obuwie,

- gdy możesz: chodź na bosaka,

- myj stopy nawet kilka razy dziennie,

- wymocz nogi w naparze z szałwii, kory dębu albo z nagietka,

Jeśli to nie wystarcza, sięgnij po kosmetyki (dezodoranty, antyperspiranty, wkładki, talki, maści i kremy) lub preparaty. Wybór jest dość duży.

Dezodorant zawiera składniki zapachowe i bakteriobójcze - likwiduje zapach bez wpływu na wydzielanie potu. Działa przez kilka godzin. Z kolei antyperspirant ma w swym składzie związki soli metali, które hamują wydzielanie potu. Pod wpływem antyperspirantu, po kilku dniach stosowania, dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów potowych.

Maści, talki i kremy przeważnie mają działanie zarówno bakteriobójcze jak i hamujące pocenie, a także wysuszające i łagodzące stany zapalne.

Przy nadmiernej potliwości pomocne mogą okazać się silne preparaty apteczne, np. Etiaxil, Antidral, Perspi-Block, Spirial.

Czasami jednak żadne "domowe" kuracje nie pomagają. Nadmierna potliwość stóp może być skutkiem wewnętrznych zaburzeń organizmu, różnych chorób metabolicznych np. cukrzycy, zmian hormonalnych, otyłości lub chorób zakaźnych. W takim przypadku powinieneś skonsultować się z lekarzem. Dermatolog może zalecić zabiegi jontoforezy (2 razy dziennie po 10 minut) lub wstrzyknięcia z toksyny botulinowej (efekt terapii utrzymuje się kilka miesięcy).

 

Czytaj też na Logo24:

Kosmetyki: zablokuj pot

Sposób na pachnące buty

Polska goli czyli kosmetyki do golenia

Polska goli czyli kosmetyki do golenia, kosmetyki, pielęgnacja, zarost

Więcej o: