Jesteś towarzyski? Uważaj na dietę

Jedzenie jest zawsze częścią spotkań towarzyskich. Wspólny posiłek jest sam w sobie wydarzeniem socjalnym. Zauważ jak często jesz, gdy nie jesteś naprawdę głodny.

Przejadanie się w celu utrzymania dobrych kontaktów społecznych jest powszechne i w skrajnych przypadkach - źle wpływa na zdrowie. Często powoduje też wyrzuty sumienia.

Zjawisku temu przyjrzeli się naukowcy. Badaniu poddano 101 studentów. Przy pomocy ankiety określono każdemu poziom socjotropii (przywiązywania nadmiernej wagi do osobistych relacji, przedkładania potrzeb innych nad własne, wrażliwości na krytykę - w opozycji do autonomii - nadmiernego podkreślania własnej niezależności, prawa do swobody wyboru, osobistych korzyści).

Następnie każdy student odbywał krótką rozmowę z aktorką, która udawała, że jest również jednym z uczestników eksperymentu. Podczas tego ?towarzyskiego spotkania?, aktorka brała pięć M&Mów z miseczki i następnie częstowała nimi partnera. Po rozmowie studenci byli proszeni o podanie ile cukierków wzięli i dlaczego. Osoby o wyższym poziomie socjotropii częstowały się większą ilością M&M-ków. Jako uzasadnienie często podawały chęć sprawienia przyjemności drugiej osobie.

Ludzie, dla których akceptacja przez otoczenie i utrzymywanie pozytywnych relacji z bliźnimi są bardzo istotne, częściej ulegają społecznej presji jedzenia, a także naśladowania innych.

Podobne zjawisko badano w innym eksperymencie. Zaproszono na wspólny obiad 70 par nieznajomych kobiet. Posiłek był spożywany w pomieszczeniu zaaranżowanym na restaurację i obserwowany przez ukryte kamery. Odkryto tendencję naśladowania - kiedy jedna kobieta wzięła kęs jedzenia - druga robiła to samo. Zjawisko to było trzykrotnie częstsze na początku posiłku, niż pod koniec. Naukowcy postawili hipotezę, że prawdopodobnie wynika to z chęci zrobienia dobrego wrażenia na nieznajomej osobie.

Istnieją dziesiątki badań na temat wpływu społecznego na nawyki żywieniowe. Nie znamy żadnego, który mierzyłby ilościowo wpływ na otyłość. Wiadomo jedynie, że osoby posiadające otyłych przyjaciół lub członków rodziny same częściej mają nadwagę.

Zatem jeśli jesteś jednym z tych, którzy dla towarzystwa ulegają presji zjedzenia kolejnego ciasteczka, przy najbliższej okazji świadomie powstrzymaj się. Może inny ?socjotropa? będzie ci wdzięczny.

 

Źródła: People-Pleasing through Eating: Sociotropy Predicts Greater Eating in Response to Perceived Social Pressure, Mimicry of Food Intake: The Dynamic Interplay between Eating Companions

 

Zobacz też Logo24:

Wstawaj! Siedzenie zabija!

Wstawaj! Siedzenie zabija!, dbaj o siebie

Chcesz schudnąć? Wybierz odpowiednią dietę

Jak stracić dziewczynę w 10 dni

Jak stracić dziewczynę w 10 dni: pozbądź się ambicji, randki, dziewczyny

Więcej o:
Komentarze (2)
Jesteś towarzyski? Uważaj na dietę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • cezar61

  Oceniono 1 raz 1

  100 % prawdy. Bardzo dobry artykuł.

 • hotaru85

  Oceniono 5 razy 1

  "aktorka brała pięć M&Mów z miseczki i następnie częstowała nimi partnera"

  Nie jestem osobą towarzyską, jestem raczej skrajnym introwertykiem i nie zależy mi na opinii innych ludzi a już szczególnie obcych. Ale gdyby ktoś poczęstował mnie M&M's wzięłabym 20. Bo uwielbiam M&M's. Jak to się ma do waszych założeń, panowie badacze?:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX