Łysy bardziej męski?

Od lat uważa się, że łysina nie tylko dodaje facetowi uroku, ale jest wręcz oznaką większej męskości. Wiadomo - to testosteron przyspiesza wypadanie włosów, rachunek wydaje się więc prosty. Ostatnie badania naukowców dowodzą jednak, że kudłaty nie równa się zniewieściały.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne. Weź Bruce'a Willisa z jednej strony i Zbigniewa Wodeckiego z drugiej. "Szklaną pułapkę" na jednej szali i "Nad wszystko uśmiech twój" na drugiej, a waga męskości wychylić się może tylko w jedną stronę.

To wszystko przez testosteron - mówią od lat naukowcy. Już w latach 60. dowodzili, że ten sam męski hormon, który odpowiada m.in. za bardziej atletyczną budowę ciała, odwagę i agresywność, przyspiesza też łysienie. To dlatego wielu łysoli z dumą obnosi się ze swą gołą czaszką i z pogardą zerka na pożyczki czy tupeciki Trumpów, Berlusconich i Szpakowskich.

Ostatnie badania wskazują jednak, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Fakt, testosteron powiązany jest z łysieniem, ale to nie jego poziom wpływa na szybkość wypadania włosów. Wystarczą bowiem jego niewielkie ilości (nawet takie, które mają wykastrowani mężczyźni), natomiast bezpośrednio za łysienie odpowiada pewien enzym, który przekształca testosteron w dihydrotesteron, który z kolei odcina mieszki włosowe od krwi i substancji odżywczych. Efekt: każdy kolejny włos produkowany przez mieszek jest coraz słabszy i cieńszy, aż wreszcie pozostaje tylko drobny, ledwo zauważalny meszek.

Naukowcy mają nadzieję, że poznając dokładnie procesy zachodzące w mieszkach, będą w stanie nie tylko zahamować łysienie, ale nawet przywrócić włosy na ogołoconym ciemieniu. Jeśli ktoś mimo wszystko woli wyglądać jak Wodecki, a nie Willis.

Komentarze (28)
Łysy bardziej męski?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pokorne.ciele

  Oceniono 21 razy 17

  od lat słyszę to samo, juz sa blisko, już wiedzą, żenujący ci naukowcy

 • Gość: Buncol

  Oceniono 15 razy 15

  No wielkie mi odkrycie naukowe. O dihydrotestosteronie czytałem już 10 lat temu. Co ten artykuł wnosi nowego do tematu?

 • Gość: Magda

  Oceniono 26 razy 10

  Zaliczyłam wielu facetów i powiem szczerze: łysi są bardziej jurni.

 • Gość: jak to

  Oceniono 10 razy 8

  jak to jest, że koleś ma enzym, przez który jest łysy a resztę ciała ma włochatą jak małpa, łącznie z plecami - aż mu spod t-shirta wyłazi wianuszek?

 • Gość: Hmmm

  Oceniono 7 razy 3

  nie wiem jak to jest z "niemaniem" włosów "drogą naturalną", ale nie da się ukryć, że większość zniewieściałków na ulicach cechują jakieś nadmiernie wycudowane fryzurki. Zwłaszcza jakieś zaczeski na czoło, a zza uszu na policzki, Okropność...

 • komix1

  Oceniono 17 razy 3

  Wystarczy spojrzeń na lorda Varysa (szpieg z Gry o tron) by wiedzieć, że łysienie nie ma związku z poziomem testosteronu ;)

 • Gość: malpapolska2

  Oceniono 8 razy 2

  Ciekawe, dlaczego kazdy kompleks natury fizycznej- musi doczekac sie " naukowej ekspertyzy"? Chyba , zeby lzej sie zylo lysym(w tym przypadku!)

 • Gość: wiesiek

  Oceniono 8 razy 2

  miałem w klasie kolegę, który łysiał już w liceum, a był najbardziej zniewieściałym facetem, jakiego znałem. I to nie tylko z zachowania, ale jakoś tak z pozostałego wyglądu (np. zero zarostu).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX