Co pić? Wodę! Dowiedz się, która najlepiej ci służy

I to najlepiej naturalną wodę mineralną średniozmineralizowaną.

Taka woda z jednej strony oczywiście znakomicie ugasi twoje pragnienie, z drugiej uzupełni ewentualny niedobór mikroelementów w organizmie.

 

Woda średniozmineralizowana to taka, której składzie ma co najmniej 1000 mg minerałów na litr. Albo wysokie stężenie przynajmniej jednego z cennych dla zdrowia pierwiastków, np. magnezu (ponad 50 mg/l), wapnia (powyżej 150 mg/l), wodorowęglanów (przeszło 600 mg/l). Wszystkie te dane powinny znaleźć się na etykiecie.

 

Tylko kwestią gustu jest to, czy wybierzesz wodę gazowaną, czy niegazowaną.

 

Naturalne wody mineralne zawierają zresztą rozpuszczone gazy. Dwutlenek węgla, który odpowiada za tworzenie się w wodzie bąbelków, niesie ze sobą wypłukane ze skał cenne składniki - żelazo, wapń, magnez i liczne mikroelementy.

 

Przedłuża on także trwałość wody mineralnej. Musujące bąbelki sprawiają też, że woda staje się bardziej orzeźwiająca.

 

Jeśli jesteś osobą zdrową możesz pić wody gazowane bez obaw (wyjątek stanowią dzieci, które na bąbelki muszą poczekać).

 

Jeśli jednak cierpisz na dolegliwości układu pokarmowego, masz skłonności do wzdęć lepiej wybierz wodę niegazowaną. Tak zalecają gastrolodzy.

Komentarze (2)
Co pić? Wodę! Dowiedz się, która najlepiej ci służy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: smakosz ostryg

    Oceniono 5 razy -1

    Coś się pan dietetyk nie popisał. Najważniejsza rzecz, to zawartość sodu. Spożywanie wód wysokosodowych i średniosodowych przy normalnej diecie powinno być bardzo ograniczone, jak ktoś nie chce wysadzić w powietrze serca i tętnic podniesionym ciśnieniem i zniszczyć nerek. Magnez i wapń są bardzo ważne dla człowieka, ale można je dostarczać również innymi sposobami, niż picie wody. Jeśli ktoś dulda 1,5 l przeciętnej wody średniozmineralizowanej dziennie, to powinien całkowicie wykluczyć solenie potraw (ja tak zrobiłem), bo i tak przekracza dzienną akceptowalną dla zdrowia dawkę soli. Ile osób w Polsce, kraju soli, potrafi zrezygnować z posolenia karkówki czy ziemniaków??? Wodę mineralną mogą sobie pić swobodnie Włosi i Francuzi, którzy zamiast soli używają ziół, pieprzu i soku z cytryn, czy octu winnego. Dla narodów północy nie jest zalecane więcej, niż szklanka dziennie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX