Czym nam grozi mięsień piwny

?Mięsień piwny? to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny - ostrzega nasz ekspert.

Za okrągły brzuch u piwoszy nie należy winić tylko samego piwa. Chociaż sam alkohol też jest kaloryczny (1 gram zawiera 7 kcal), tak naprawdę prawdziwym złem są nieodzowne przy jego spożywaniu przekąski oraz brak ruchu. Nie oszukuj się, gdy zaraz po przyjściu z pracy do domu masz w zwyczaju otwierać pierwsze piwko, raczej rzadko starcza ci chęci na wieczorne bieganie lub na małą sesję na rowerze treningowym. Nie u wszystkich amatorów złotego trunku brzuch rośnie jednak z tą samą intensywnością.

 

- Za odkładanie się tłuszczu w konkretnej części ciała odpowiada typ sylwetki danej osoby - wyjaśnia Marta Wysocka, dyplomowany dietetyk z poradni Yáns?. - Można wyróżnić dwa typy sylwetek występujących wśród ludzi: gynoidalny (potocznie zwany gruszką) oraz androidalny (inaczej jabłko). Ten pierwszy jest charakterystyczny dla kobiet, natomiast drugi dla mężczyzn - dodaje.

 

Na nasze nieszczęście, właśnie typ androidalny cechuje się zwiększonym odkładaniem tłuszczu w części brzusznej ciała. Jest to tak zwana tkanka tłuszczowa trzewna (wisceralna), która stanowi u mężczyzn 20 proc. odkładanego w organizmie tłuszczu, podczas gdy u kobiet to jedynie 5-8 proc. Tkanka tłuszczowa jest ogólnie aktywna metabolicznie, a odkładająca się dookoła narządów wewnętrznych tkanka trzewna jest aktywna w sposób szczególny. Jakie to ma znaczenie dla zdrowia? 

 

- Nadmiar tkanki wisceralnej (trzewnej) może się przyczynić do rozwoju wielu zaburzeń w organizmie - mówi Marta Wysocka. - Wydziela ona w dużych ilościach wolne kwasy tłuszczowe (WKT), hormony i adipokiny. Kwasy WKT przyczyniają się do obciążenia wątroby, która zaczyna produkować triacyloglicerole oraz adiponektynę-B. Te z kolei powodują odkładanie się blaszki miażdżycowej - wyjaśnia.

 

Dodatkowo pod wpływem WKT trzustka zaczyna produkować w dużych ilościach insulinę, co prowadzi do mocnego zużycia się tego narządu i rozwoju cukrzycy typu drugiego. 

 

- Na osłabienie reakcji organizmu na insulinę i powstawanie blaszki miażdżycowej u osób z ?mięśniem piwnym? wpływa także podwyższone stężenie wcześniej już przeze mnie wspomnianych adipokin - wskazuje Marta Wysocka. - Stymulują one także reakcje zapalne w organizmie oraz wzrost krzepliwości krwi. Ma to negatywny wpływ na pracę mięśnia sercowego oraz funkcjonowanie układu krążenia - dodaje.

 

Jak można najskuteczniej pozbyć się ?mięśnia piwnego?? - Należy zastosowań dietę odchudzającą, charakteryzującą się lekkim deficytem energetycznym. Radzę jeść produkty bogate w węglowodany złożone oraz te bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne, masło czy margaryna - red.). Ważna jest też aktywność fizyczna, która wspomoże spalanie tłuszczu oraz przyczyni się do obniżenia insulinooporności - radzi dietetyk z Yáns?.

Więcej o:
Komentarze (24)
Czym nam grozi mięsień piwny
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: margaryna

  Oceniono 67 razy 61

  Jak można komus na diecie proponować margarynę,
  Owszem zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, ale zawiera też tzw. tłuszcze trans, jakoś ten olej trzeba cholera utwardzić.
  Pomijam już że jedna z reklamowanych margaryn o smaku masła zawiera tegoż ok. 0,5 %, czyli łyżeczke na dwa opakowania, to jeszcze tłuszczy w ogóle zawiera 35% a reszta: woda, aromaty i full chemii żeby te wodę utrzymać w postaci czegoś przypominającego tłuszcz.
  Owszem mało kalorii, ale smak - kwestia dyskusji, a pod względem zdrowotnym już lepsze masło (prawdziwe nie uwodnione ) i Duuuuuużo ruchu.

 • Gość: gaz-wegaz

  Oceniono 77 razy 17

  "gdy zaraz po przyjściu z pracy do domu masz w zwyczaju otwierać pierwsze piwko"

  to czym prędzej należy się skontaktować ze specjalistą od uzależnień

 • Gość: morpheus77

  Oceniono 12 razy 12

  Jakie masło, jaką margarynę?? Tłuszcze z orzechów, kokosu, ryb, olej lniany, oliwa virgin to rozumiem ale nie syntetyczne produkty...

 • Gość: ~?

  Oceniono 5 razy 5

  radzi dietetyk z Yáns?.

 • Gość: S.

  Oceniono 6 razy 2

  Proponuję obejrzenie filmiku pt. Tajemnice Korporacji - Oszustwo farmaceutyczne

 • pipiblond

  0

  Dodam jeszcze, że nie tylko dorabiamy farmację, ale i producentów niezdrowej żywności, no bo niby jaka może być przerobiona żywność, wiadomo, że śmieciowa dla naszego organizmu.

 • pipiblond

  Oceniono 4 razy 0

  A dlaczego Pani Marta nie napisała o pszenicznym brzuszku ? i problemy z sercem, stawami z tym związane. Wiedza polega na interesowaniu się badaniami i spostrzeżeniami innych lekarzy z całego świata.

 • Gość: piwosz

  Oceniono 18 razy 0

  Nic tak człeka nie upiększa
  jak samara coraz większa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX