Niepłodność to nie wstyd! Tomek opowiada o swojej walce o dziecko

Niepłodność to nie powód do wstydu, może dotknąć każdego mężczyznę, bez względu na wiek i styl życia - przekonuje o tym Tomek, który chciał podzielić się swoją historią. Walka o powiększenie rodziny była dla niego trudna, ale dziś nie wyobraża sobie podjęcia innych decyzji. Chce, żeby jego historia przełamała pewne tabu i pomogła zrozumieć, że niepłodność nie jest "niemęska" - to taka sama choroba, jak każda inna i należy ją leczyć.

"Kilka lat po ślubie razem Anką postanowiliśmy, że w końcu przyszedł czas na to, aby postarać się o potomstwo. Obydwoje mieliśmy solidną pracę, bardzo się kochaliśmy i naturalnym krokiem dla rozwoju naszego związku było postaranie się o dziecko.

Początkowo wszystko robiliśmy dość spontanicznie i naturalnie, a kiedy nie odnotowaliśmy żadnych efektów przez pół roku naszych starań, razem z Anką postaraliśmy się o większe uregulowanie naszych zbliżeń. W międzyczasie stoczyliśmy ze sobą spore boje o płeć, jak i imię naszego przyszłego dziecka. Minęło kolejne sześć miesięcy, a nasz plan nie przynosił żadnych efektów. Doszliśmy do wniosku, że być może jednak nasze starania nie są wystarczające, no bo jak moglibyśmy robić w tej sprawie coś nie tak jak należy.

Podczas wizyty naszych znajomych, którzy od 3 lat są szczęśliwymi rodzicami małej córeczki, opowiedzieliśmy im o tym, jak bardzo gratulujemy im ich rodzicielstwa i szczęścia, jakie posiadają. Opowiedzieliśmy im o naszych próbach i o zerowych skutkach całego procesu. Na wieść o naszym problemie para opowiedziała, że im również nie było łatwo. Dopiero po dwóch latach starań udali się na badania, gdzie to u kolegi wykryto problem z płodnością. Opowiadał, jak bardzo go to dotknęło, jak sprawiło, że niemalże przestał wierzyć w siebie, przez co nieomal stracił pracę. Lecz wsparcie żony i leczenie nie tylko doprowadziły do wrócenia mu wiary w siebie, lecz również po kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia - do poczęcia ich potomka. Razem z żoną początkowo podejrzewali, że może to być wynik ich dość słabej diety i chaotycznego trybu życia. Od razu stwierdziłem, że taka rzecz na pewno by nas nie dotknęła - przecież w miarę dobrze się odżywiam, unikam fast-foodów, no i jeszcze w każdy weekend biegam, a Ania regularnie ćwiczy jogę i stara się unikać ciężkich pokarmów. Mimo wszystko zalecili nam skorzystanie z badań, które wyjaśnią całą problematyczną sytuację, a które im pomogły.

Cała historia totalnie rozkleiła Anię, więc oczywiście zacząłem ją pocieszać, jednocześnie mając w głowie myśli, że co, jeśli taki sam przypadek spotkał mnie i to ja jestem problemem? Udaliśmy się do kliniki InviMed, gdzie spokojnie i profesjonalnie nas przyjęto. Dowiedzieliśmy się tylu nowych i ważnych rzeczy, że znów poczuliśmy wiarę w to, że jednak będziemy mogli mieć dziecko. Poddaliśmy się badaniom, które dały taki sam wynik, jak w przypadku naszych znajomych - problem leżał po mojej stronie. Lecz już teraz dobrze wiedzieliśmy, że to nie powinno nas jakkolwiek ograniczać. Kuracja, którą przeszedłem i duże wsparcie żony, pomogły nam umocnić nasz związek, a ponad rok później na świat przyszedł mały Marcin. Ania nalega na kolejne dziecko - przecież Marcin musi mieć siostrę, żeby miał się z kim bawić.

Teraz, kiedy jesteśmy już rodzicami, wiem jak ważne jest to, by mówić o problemie niepłodności. Głupotą jest myśleć, że "mnie to na pewno nie dotyczy". Tak naprawdę nie możemy być pewni, dopóki nie podejmiemy decyzji o powiększeniu rodziny. A wtedy problem może się pojawić. Dlatego tak bardzo spodobała mi się akcja InviMed, gdzie można wymienić się swoimi doświadczeniami i znaleźć wsparcie u osób, które borykają lub borykały się z tym samym problemem co my."