Foilboarding w Rewie - nowa ekscytująca konkurencja na Ford Kite Cup 2015

W dniach 4 - 6 czerwca w Rewie podczas zawodów Pucharu Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup rozegrano po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w Foilboardingu. Bezchmurne niebo, słońce oraz wiatr o sile 15 - 20 węzłów nastroiły wszystkich zawodników pozytywną energią. Wspaniała pogoda ściągnęła wielu widzów spragnionych słońca i sportowych emocji. Patronem medialnym Ford Kite Cup 2015 jest magazyn "Logo"

Zawody w Rewie pokazały, że Foilboarding to klasa, która zyskuje coraz większą popularność wśród kitesurferów, a jednocześnie jest bardzo widowiskowa. Zawodnicy używają specjalnej konstrukcji stateczników, tak zwanych hydroskrzydeł, które wynoszą ich ponad wodę. W ciągu trzech dni zmagań najlepiej w szesnastu wyścigach tej klasy poradził sobie Tomasz Janiak, który 11-to krotnie mijał metę jako pierwszy. Pięciokrotnie triumfował Maks Żakowski czym zapewnił sobie drugie miejsce. Trzecie miejsce zajął Tomasz Glazik, który od zeszłego sezonu mocno podniósł swoje umiejętności w Foliu.

Przy sprzyjającym wietrze, na przemian z seriami wyścigów Foilboardingu, rozgrywane były wyścigi w klasie Formuła Kite. Tutaj najlepiej poradził sobie Maks Żakowski, który  zwyciężył we wszystkich 13-tu rozegranych wyścigach. Jego największym rywalem był Tomek Janiak, który ostatecznie zajął drugie miejsce, a na trzecim uplasował się najlepszy z Młodzików, Piotr Lenckowski. Tuż za wymienioną trójką znalazła się Agnieszka Grzymska, której należą się specjalne gratulacje, gdyż jako jedyna startowała we wszystkich trzech konkurencjach.

O skali trudności wyścigów pierwszego dnia świadczy odczyt z GPS Tomka Janiaka, który przepłynął w sumie 126 km. Równocześnie z wyścigami Racerów toczyły się pojedynki we Freestyle'u, które odbywały się tuż przy brzegu po drugiej stronie rewskiego cypla. Zawodnicy wykonywali swoje triki kilka metrów od brzegu dzięki czemu widzowie mogli z bliska podziwiać pojedynki.

Po raz pierwszy zawodnicy rywalizowali według tzw. Dingle Elimination. Od pierwszej rundy obserwować można było wiele spektakularnych, dynamicznych pojedynków, a najlepsze wrażenie swoimi występami zrobili faworyci: Posito Martinez z Dominikany, Victor Borsuk, Marek Rowiński i Wojtek Issel, którzy w komplecie zameldowali się w półfinałach.

Ostatecznie w boju o pierwsze miejsce wygrał Posito przed Victorem, a trzecie miejsce  wywalczył Wojtek, co było chyba największą niespodzianką dnia. Wśród kobiet, pod nieobecność Karoliny Winkowskiej, najlepiej zaprezentowały się Katarzyna Lange  i Natalia Grabowska, które spotkały się ze sobą w finale tej konkurencji. W kategorii Juniorów tradycyjnie już w finale spotkali się Denis Żurik z Krzysztofem Isselem. Zawodnicy Ci trzykrotnie musieli wychodzić na wodę aby rozstrzygnąć o zwycięstwie.

Ich pojedynki słyną z wysokiego poziomu i dramaturgii i zawsze są ozdobą finałów tej kategorii. W kategorii Masters zwyciężył najbardziej doświadczony Łukasz Ceran wyprzedzając Marka Zacha z Czech i Filipa Nazara.

Zawody w Rewie były wyjątkowe. Dawno nie udało się rozegrać tak dużej ilości wyścigów i pojedynków we Freestyle. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Oby kolejne zawody były nie mniej udane.

Wyniki Pucharu Polski Ford Kite Cup 2015:

Konkurencja Freestyle:

Mężczyźni:
1.Posito Martinez
2.Victor Borsuk
3.Wojtek Issel
4.Marek Rowiński jr
5.Krzysztof Issel
5.Denis Żurik

Kobiety:
1.Katarzyna Lange
2.Natalia Grabowska
3. Julia Wira

Masters:
1.Łukasz Ceran
2.Marek Zach
3.Filip Nazar

Konkurencja Racing:

Open:
1.Maks Żakowski
2.Tomasz Janiak
3.Piotr Lenckowski
4.Agnieszka Grzymska

Młodzicy:
1.Piotr Lenckowski
2.Tomasz Glazik
3.Michał Ruszuk

Masters:
1.Tomek Janiak
2.Adam Szymański
3.Adam Ramczyk
Mistrzostwa Polski FKC 2015:

Konkurencja Foilboarding:

Open:
1.Tomek Janiak
2.Maks Żakowski
3.Tomasz Glazik
4.Agnieszka Grzymska

Następne zawody z cyklu Pucharu Polski Ford Kite Cup, w konkurencjach Freestyle i Course Racing odbędą się 24 - 26 lipca w Łebie.

Więcej o: