"Ona żali się na brak orgazmu. Co robić?"

Orgazm

Orgazm (rys. Olaf Ciszak)

"Moja dziewczyna stwierdziła, że cierpi na anorgazmię. Żartuje?..." (Bartek)

Może raczej popełnia popularny błąd polegający na myleniu braku orgazmu z anorgazmią*. Brak orgazmu występuje u kobiet dość często, szczególnie na początku współżycia, także później, np. z nowym partnerem, który stosuje inne techniki niż poprzedni. A czasem wręcz na odwrót, właśnie zmiana mężczyzny doprowadza do pierwszego w życiu szczytowania w trakcie współżycia. Natomiast anorgazmia to rzadkie zaburzenie, wymaga diagnozy, dobrego rozpoznania i leczenia zależnego od przyczyny.

Z brakiem orgazmu kobieta na ogół jest w stanie poradzić sobie sama lub przy pomocy partnera. Co ciekawe, kłopoty ze szczytowaniem mogą dotyczyć zarówno dziewczyn, które mają za sobą długi trening autoerotyczny, jak i tych, które się nie masturbują.

Dobrym rozwiązaniem jest przedłużenie okresu seksualnego poznawania się pary - czyli po prostu pettingu. Pozwala to na wzajemne dopasowanie najbardziej efektywnych pieszczot i rozbudzenie poszczególnych punktów erogennych. Pamiętaj, że u ciebie orgazm występuje niejako automatycznie, choć oczywiście jego intensywność i związana z tym satysfakcja mogą być za każdym razem inne.

U kobiety jest to nieco bardziej skomplikowane i mniej ewidentne. Mówiąc w wielkim uproszczeniu: do uzyskania szczytowania jej organizm potrzebuje rzetelnego treningu. Brak orgazmu może też być spowodowany czynnikami psychologicznymi: traumą z dzieciństwa, bardzo nieudanym pierwszym kontaktem seksualnym, zbyt restrykcyjnym (w sferze erotyki) wychowaniem, chęcią ukarania partnera. W takich wypadkach potrzebna jest zazwyczaj pomoc terapeuty.

Pogadaj z dziewczyną. Podpytaj, czy miewa sny erotyczne, czy pieściła się kiedyś sama, a jeśli tak, to jak. Możesz zaproponować rodzaj gry erotycznej, będziesz ją pieścił palcami lub językiem. Spróbuj wyczuć, które miejsca ma najbardziej wrażliwe. Nie spiesz się. Całuj i głaszcz na różne sposoby każdą część jej ciała, dopiero potem przejdź niżej. Pieszcząc łechtaczkę, zadbaj o zmianę rytmu i nacisków oraz - koniecznie! - o nawilżenie. U młodych kobiet często, choć nie jest to reguła, mechanizm nawilżenia także wymaga wytrenowania; suchość nie oznacza automatycznie braku pobudzenia, parę kropli lubrykantu może zlikwidować problem. Jeśli się okaże, że silniej reaguje na pieszczoty łechtaczki, staraj się delikatnie gładzić też wejście do pochwy. Pytaj lub obserwuj, jaki rodzaj dotyków najbardziej jej odpowiada.

Kobiety samodzielnie doprowadzają się do orgazmu najczęściej albo tylko pieszcząc łechtaczkę (poklepywanie, ruchy okrężne, pociąganie), albo jednocześnie wkładają w pochwę różne przedmioty. Organizm przyzwyczajony do określonej siły bodźców (wibrator, prysznic) może reagować nieco leniwie na usiłowania partnera. Spróbuj też pieszczot językiem.

Ważne, żebyście obydwoje mieli z tego frajdę. Pomaga w tym zaakceptowanie podstawowych faktów. U kobiety nie każdy stosunek kończy się orgazmem. Czasem pobudzanie trwa dłużej. Oraz: możesz ją doprowadzić do szczytowania bez stosunku.

. . .

*Anorgazmia - niemożność osiągnięcia orgazmu występująca u niektórych kobiet (bardzo rzadko u mężczyzn). Podstawowy podział: pierwotna (kobieta nigdy nie szczytowała), wtórna (utraciła tę zdolność) oraz sytuacyjna (traci w określonych okolicznościach). Zaburzenie może mieć podłoże psychologiczne, fizjologiczne lub hormonalne.

ZOBACZ WIDEO

Zobacz także
 • Seks grupowy Seks grupowy a związek. Warto ryzykować?
 • Problem z libido? Sztuka kochania: zostań mistrzem pieszczot
 • orgazm "Dobrze ci było?" Prof. Izdebski: "Mężczyźni są (zwykle) zachwyceni, bo są mało wymagający"
Komentarze (7)
"Ona żali się na brak orgazmu. Co robić?"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: Gościówa

  0

  Czasami chodzi chyba o brak dopasowania albo brak rozmowy, bo nie jesteśmy nauczeni rozmawiania o tym, co chcielibyśmy robić w łóżku a czego nie. Ja poszłam z chłopakiem do tej pani psychologgia-plus.pl/nina-domanska.html. U mnie to była bardziej blokada w głowie niż jakiś problem fizyczny. Może warto spróbować terapii?

 • avatar

  Gość: Gościówa

  0

  Czasami chodzi chyba o brak dopasowania albo brak rozmowy, bo nie jesteśmy nauczeni rozmawiania o tym, co chcielibyśmy robić w łóżku a czego nie. Ja poszłam z chłopakiem do tej pani sychologgia-plus.pl/nina-domanska.html. U mnie to była bardziej blokada w głowie niż jakiś problem fizyczny. Może warto spróbować terapii?

 • avatar

  Gość: hiszpańska mucha

  0

  Teraz na rynku jest tak dużo opcji - od kremów po tabletki. No i oczywiście stara dobra hiszpańska mucha ;) w sklepie internetowym rackinblack dużo tego typu pomocników znajdziecie.

 • avatar

  natalka110584

  0

  Spróbujcie innych metod czytałam ciekawy artykuł polecam www.jatm.pl/blog/dzisiaj-jest-swiatowy-dzien-orgazmu.html

 • avatar

  Gość: michal

  0

  Można próbować zabawy z gadżetami erotycznymi, słyszałem, że wiele parom pomaga. Z tego, co czytałem, to świetnym "orgazmotwórczym" gadżetem jest nakładka na penisa. Czyli coś w tym stylu filemona.pl/nakladki-na-penisa

 • avatar

  marsja80

  0

  Dochodząc- poradnik dla współczesnej kobiety...i prawdziwego mężczyzny
  Spróbuj tego :-)

 • avatar

  vonsmroden

  0

  Ze się tak kolokwialnie wyrażę, ru... trzeba!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy