Gdy stres odbiera ochotę na seks - jak sobie z tym poradzić?

Jak sobie poradzić ze stresem?

Jak sobie poradzić ze stresem? (Rys. Olaf Ciszak)

"Zmieniłem pracę na bardziej atrakcyjną, ale mocno stresującą. Może się mylę, łącząc te fakty, ale początkowo byłem nie tylko zadowolony z transferu, ale i... bardziej pobudzony seksualnie. Mogłem uprawiać seks praktycznie ciągle! Potem w robocie stopniowo wzrastały wymagania, ciągłe zwolnienia - i jestem seksualnie martwy. Unikam spotkań z dziewczyną, nie wiem, co robić, boję się, że odejdzie..." (Łukasz)

- Twoje podejrzenie idzie dobrym tropem. Gdy zaczynałeś nowe zajęcie, w organizmie buzowały hormony i neuroprzekaźniki pozwalające działać na podwyższonym poziomie. Ale taki stan nie trwa wiecznie, długotrwały stres prowadzi do zaniku potrzeb seksualnych, kłopotów z erekcją, a jak dowiedli naukowcy z Columbia University, co potwierdziły również badania przeprowadzone przez Fundację Gyncentrum z Katowic, liczba plemników ruchliwych spada nawet w spermie młodych mężczyzn - a wzrasta ilość tych z nieprawidłową morfologią. Dodatkowo obniża się poziom testosteronu. To wszystko utrudnia lub wręcz uniemożliwia zapłodnienie partnerki.

Problem w tym, że dla wielu życie jest pasmem nerwów i wyzwań. W pracy, życiu osobistym, nawet towarzyskim - kiedy zamiast relaksu i miłej atmosfery włączają się mechanizmy konkurencji, a kontakty interpersonalne stwarzają następne problemy. Jeśli organizm musi zmobilizować siły potrzebne do przetrwania, wyłącza funkcje zbędne. To nie choroba! Poza tym rozmnażanie się w trudnej sytuacji nie jest dobrym pomysłem i natura robi, co może, żeby do tego nie dopuścić. Obniża poziom libido, zmniejsza liczbę plemników zdolnych do udanej akcji. Kiedy kryzys mija, ochota na seks i płodność wracają!

Istnieją lepsze i gorsze metody walki ze stresem. Musisz nauczyć się odreagowywać napięcia w sposób najlepszy dla twojego organizmu. Statystyczny facet z problemami sięga po alkohol, pali lub szuka innych używek. Błąd. Gdy starasz się z takimi problemami uporać, ciało nie potrzebuje dodatkowej niezdrowej stymulacji i podtruwania.

Zobacz najpierw, co jest bezpośrednią przyczyną twoich nerwów i czy możesz coś z tym zrobić. Proces może potrwać, czasem trzeba radzić sobie ze sprawami, na które człowiek nie ma żadnego wpływu, czasem należy poszukać pomocy terapeuty, żeby zmienić wzorce zachowań. Na "tu i teraz" postaraj się o inne sposoby odreagowania: bieganie, joga, wyjazd na weekend, gotowanie - tak, mężczyźni znakomicie przy gotowaniu odpoczywają! - lub inne hobby.

Dziewczyny nie unikaj. To tylko pogłębi twój kłopot. Nie jesteś doskonałą maszyną seksualną, żaden chłopak nie jest. Pogadaj z nią, przedstaw swoją sytuację, powiedz wprost, że oczekujesz zrozumienia. W dodatku brak ochoty na kopulację nie wyklucza przecież kontaktów cielesnych na innym poziomie: przytulania, wzajemnych masaży czy choćby spędzania wspólnie czasu w łóżku, dotykania, głaskania... To wszystko odpręża, zbliża, a wiele kobiet woli to nawet od orgazmu, który - wierz mi - potrafią zapewnić sobie same.

ZOBACZ WIDEO

Zobacz także
 • Spojrzenie intymne 11 sygnałów, które świadczą, że ona ma ochotę na seks
 • Jak zamieszkać z kobietą i nie zwariować Jak zamieszkać z kobietą i nie zwariować?
 • Związek ze starszą kobietą 7 fantazji seksualnych kobiet, które powinieneś znać
Komentarze (8)
Gdy stres odbiera ochotę na seks - jak sobie z tym poradzić?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  mark_ord

  Oceniono 49 razy 31

  Dlatego trzeba wyjechac za granice polszy, gdzie pracy duzo i ludzie nie sa poniewierani ani zastraszani zwolnieniami.

 • avatar

  david321

  Oceniono 32 razy 10

  Znowu jakis redaktorek z Czerskiej podszywa sie pod internaute

 • avatar

  czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 29 razy 3

  Cóż to za praca o której tak marzyłeś i się przetransferowałeś Łukaszku? Jak się chcesz lepiej poczuć to nie zabieraj pracy do domu, asertywnie odpowiadaj "nie" na propozycje zostania po godzinach bezpłatnego czy płatne nadgodziny. Prysznic przed pracą jak się obudzisz i po przyjściu z pracy, żeby się otrzeźwić. Gotuj sobie dobre jedzonko-polecam jakieś fajne curry z dodatkiem chilli. A jak chcesz się lepiej seksualnie poczuć to oprócz tego znajdź sobie chłopaka, jak można być pobudzonym seksualnie jak się spotykasz z babką? Przecież to niemożliwe, z babką to można się koleżankować ale nie uprawiać seks!

 • Lech Kuc

  Oceniono 2 razy 2

  To jaka ta praca bardziej atrakcyjna czy bardziej stresująca ?

 • avatar

  balagole

  Oceniono 4 razy 2

  ....a może drogi Łukaszu, trzeba by zmienić płeć zainteresowań seksualnych....takie zmiany czasem wyzwalają energię na caaałe życie.

 • avatar

  zrjn

  0

  Maja Koniczyna
  pokazuje, że nic nie wie.
  Dowody?
  Jej poglądy są rodem z Van de Velde,
  o czym ta Pani nie słyszała.
  Chcecie porady?
  To idźcie do lekarza ze specjalnością seksuolog z nie do babki i innej nawiedzonej.
  PS. A co na to Kaja Godek?
  zrjn.

 • Eva Sasanka

  Oceniono 57 razy -27

  ale lamus bierz się do roboty facet a nie ściemniasz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy